Magyar kézben a Banca Românească?

2017. december 09., 19:23 utolsó módosítás: 2017. december 09., 19:36

Csaknem húsz év után megtörheti az Erste Bank tulajdonában levő BCR romániai piacelsőségét a kolozsvári alapítású Transilvania Bank. Közben tovább lépkedne előre a toplistán az OTP Románia is.

Magyar kézben a Banca Românească?
galéria
A magyar tőkével működő OTP bank egyelőre 4 százalékos piaci részesedést szerez, de akár ennek megduplázására is esélyt látnak Fotó: Barabás Ákos

Veszélyben az Erste Bank tulajdonában levő BCR romániai piacelsősége, miután immár hivatalossá vált: november végén aláírták a szerződést, amellyel a második helyezett Transilvania Bank megveszi a Bancpost többségi részvénycsomagját a görög Eurobank Grouptól. A tranzakció során a BT részesedést szerez az Eurobank Group romániai vállalkozásaiban is, vagyis az ERB Retail Services IFN Rt-ben és az ERB Leasing IFN Rt-ben – közölte a tranzakció létrejöttekor a Bukaresti Értéktőzsde (BVB).

Az adásvétel révén 15 százalékkal bővülnek a kolozsvári alapítású pénzintézet aktívái és bevételei, 250 millió eurós profitjához pedig további 50 millió euró adódik hozzá. A tranzakció lezárásáig különben a Transilvania Bank és Bancpost önálló entitásként működnek, és csak ezt követően olvad be a Bancpost a BT-be. Ehhez még végig kell járnia a törvényes utat, és meg kell szereznie az engedélyeket az illetékes intézményektől – mutat rá a közlemény.

Mint ismeretes, a Transilvania Bankot 1994-ben alapították Kolozsváron. A Bukaresti Értéktőzsdére 1997-ben bevezetett „erdélyi pénzintézet” piaci részesedésén nagyot javított, amikor 2014-ben megvásárolta a Volksbank Romániát. A BT részvényesei között találjuk különben az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankot (EBRD), illetve az IFC-t, ami a Világbank beruházási osztálya. A Bancpostot 1991-ben alapították. 2003 novemberében az Eurobank (Eurobank Ergasias Rt.) lett a többségi részvényese. A görög pénzintézet az év elején döntött a Bancpost értékesítéséről.

Élre törhet a BT

Amennyiben a tranzakció útjába nem kerül akadály, hamarosan kiélesedik a verseny a romániai banki toplista első helyéért folyó küzdelemben, a BT ugyanis veszélybe sodorhatja a BCR 1999. óta tartó piacelsőségét. A Román Kereskedelmi Bankként az állam által alapított, majd a rendszerváltás utáni egyik legmediatizáltabb privatizáció során az Erste Bank tulajdonába került BCR aktíváinak értéke a 2016-os év végén elérte a 64,068 milliárd lejt, ami 16,28 százalékos piaci részesedést biztosított számára az előző évi 15,8 százalék után.

Az ország második pénzintézete lesz jövőre a Transilvania Bank Fotó: Barabás Ákos

A Transilvania Banknak tavaly sikerült felkapaszkodnia a szintén állami alapítású Román Fejlesztési Bank, vagyis a Group Société Generale tulajdonában levő BRD által sok éve betöltött második helyre,

miután aktíváinak értéke elérte az 51,776 milliárd lejt, ami a korábbi 12,6 százalék után 13,15 százalékos piaci részesedéshez elegendő.

Nem a piacelsőség a cél

Nem a piacelsőségre törekszik a Transilvania Bank a Bancpost többségi részvénycsomagjának a megvásárlásával – vallják eközben a kolozsvári alapítású pénzintézet vezetői. Horia Ciorcilă, a bank elnöke és Omer Tetik elnök-vezérigazgató a Ziarul Financiar pénzügyi napilap és portál által a szerződés-aláírást követően szervezett beszélgetésen leszögezte, céljuk inkább az, hogy jövedelmező bank legyen a Transilvania, nagy forgalommal. Meglátásuk szerint a jövőben nem maradnak meg a piacon azok a hitelintézetek, amelyek nem rendelkeznek nagy volumennel. „Drága bank voltunk, de már nem vagyunk az. Versenyképesek akarunk lenni”– fogalmazta meg Ciorcilă. Tetik közben azt emelte ki, hogy nem akarnak „korporatista bankká”válni, „vállalkozói bank”akarnak maradni.

Bevásárlással terjeszkedik az OTP is

A piac minél nagyobb szegmensét tudná közben magáénak az OTP Bank Románia is, ez pedig nem csak álmodozás, hiszen idén július végén hivatalosan is bejelentették a rég rebesgetett hírt, miszerint a magyar pénzintézet megvásárolja a görögöktől a Banca Româneascát.

A tran-zakció eredményeként pedig az OTP Bank Románia a 8. legnagyobb szereplővé válik, piaci részesedése mintegy 4 százalékra emelkedik.

A hivatalos tájékoztatás szerint a tranzakció pénzügyi zárására a felügyeleti hatóságok jóváhagyását követően várhatóan 2018 elejéig kerül sor, a 99,28 százalékos részvénycsomag megvásárlásának pénzügyi részleteit azonban a felek nem kívánták nyilvánosságra hozni.

A Banca Româneascát 1993-ban alapították, és 2003-ban vásárolta meg a többségi tulajdonrészét a National Bank of Greece. Mint a Portfolió gazdasági és pénzügyi portál is emlékeztet, a görög pénzintézet a 2008-as pénzügyi válságot követően azonban nehéz helyzetbe került, és az európai hatóságokkal kötött megállapodás szerint több leánybankjától is meg kell válnia, hogy a befolyó forrásokkal megerősítse tőkehelyzetét, az újrastrukturálás keretében válik meg a romániai leánybankjától is. A pénzintézet 0,72 százaléka kisbefektetők tulajdonában van.

A Banca Românească tavaly év végi mérlegfőösszege alapján mintegy 1,62 százalékos piaci részesedésével Románia 14. legnagyobb bankja, univerzális bankként a lakossági és vállalati szegmensben egyaránt aktív. A bank hitelállományának minősége megfelelő. A lakossági hitelállomány 85 százaléka jelzálog fedezetű hitel. A pénzintézet jelenleg 1148 munkavállalót foglalkoztat, 109 fiókot és 118 ATM-et működtet.

Az OTP-nek jelenleg 2,1 százalékos részesedése van a romániai bankpiacon, a Banca Românească megvásárlásával a 11. helyről a 8. helyre ugrik fel, de még így is csak 4 százalék lesz a részesedése, miközben a korábbi bejelentések értelmében a cél az, hogy legalább 5 százalékos vagy akár annál is nagyobb részesedést szerezzenek Romániában. A Portfolió egy nyári cikkében idézte Wolf Lászlót, a bankcsoport vezérigazgató-helyettesét, aki már arról beszélt, hogy ha minden jól megy, akkor a 7-8 százalékos részesedés is elérhető. Az OTP-nek – mint ismeretes – nem ez lesz az első akvizíciója a romániai bankpiacon. A portugáloktól 2015-ben megvásárolta a Millenium Bank itteni hálózatát, amit azóta be is olvasztott saját portfoliójába.

Egyre csökken a romániai bankok száma

Mint láthatjuk, fontos mozgások jellemzik a romániai bankpiacot, és úgy tűnik, hogy a trend a piac koncentrálódása. Miközben a tavalyi év végén még 37 bank üzemelt a romániai piacon, számuk jövő év elején már 34-re csökken, és piaci források szerint nem tűnik túl távoli jövőnek az sem, amikor már csak 33 pénzintézetről beszélhetünk.

A Román Nemzeti Bank (BNR) által közölt adatsorok szerint a 37 bank aktívái együttesen megközelítették a 393,648 milliárd lejt, ami 6,65 százalékos növekedést jelentett az előző év végéhez képest. Igaz, közös 4,3 milliárd lejes profitjuk enyhe csökkenést mutatott.

Érdekességnek számított ugyanakkor, hogy csaknem húsz év után jelentős változás állt be 2016. december végén a romániai bankpiacon, a BCR-nek ugyanis hosszas visszaesést követően sikerült erőre kapnia, és megerősítenie pozícióiját az első helyen. A BRD két évtized után visszacsúszott a harmadik helyre a képzeletbeli pódium második helyét a Transilvania Banknak adva át.

A következő helyeken a Raiffeisen Bankot (8,49%-os piaci részesedés a 2015-ös 8,4% után), az Unicreditet (8,3% a 2015-ös 8,1% után), a CEC Bankot (7,16%, 7,3% után), az ING Bankot (7,08%, 6,3% után), az Alpha Bankot (3,74%, 4% után), a Bancpostot (2,96%, 3% után), a Garanti Bankot (2,28%, 2,5% után), az OTP Bankot (2,09%, 2,3% után), a Citibankot (1,73%, 2,3% után), valamint a Piraeus Bankot (1,67%, 1,9% után) találjuk a 2016-os eredményeket górcső alá vevő toplistán.

2017 első félévében már 36-ra csökkent a romániai piacon jelen levő kereskedelmi bankok száma, fúzióra lépett ugyanis a Patria Bank és a Carpatica Kereskedelmi Bank. Fordított beolvadásról van szó: a leánybank szippantotta be az anyabankot, az új pénzintézetet pedig Patria Banknak hívják, és változatlanul jegyzik a Bukaresti Értéktőzsdén. A Román nemzeti Bank adatai szerint 2017. június 30-án a 36 bank profitja elérte a 2,71 milliárd lejt, ami 13 százalékkal meghaladja az egy évvel korábbit.

Azóta viszont már tovább csökkent a piaci szereplők száma: az Intesa SanPaolo egy nemzetközi szintű tranzakció keretében átvette ugyanis a Veneto Bancát. Miután az OTP átveszi a Banca Româneascát, a Transilvania Bank pedig a Bancpostot, már csak 33 szereplős lesz a romániai bankszektor. Piaci források szerint pedig további zsugorodásra is számíthatunk, a híresztelések szerint ugyanis a Piraeus Bankot egy spanyol befektetési alap készül megvásárolni.

Bálint Eszter 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.