Hova költözik a budapesti gumiabroncsgyár?

Makkay József 2014. november 30., 13:36

Egy évvel ezelőtt még kész tényként kezelték, hogy a 2015 nyarán, Budapesten megszűnő Michelin gumiabroncsgyár termelőkapacitásának egy része Zilahra költözik. A cégcsoport telekvásárlással és új beruházásokkal készült. A terv jegelése mögött bukaresti érdeklobbi állhat.

Hova költözik a budapesti gumiabroncsgyár?
galéria

Közleményben adta hírül tavaly a Michelin cégcsoport, hogy 2015 nyarán Zilahra költözteti a bezárandó budapesti teherabroncs gyár egy részét. Azóta azonban nem érkezett újabb hír a zilahi beruházásokról. Megpróbáltunk utána járni, hogy mikorra várható a híres tehergumiabroncs-márkák, a Taurus, Riken és a Kormoran gyártásának részleges erdélyi átvétele, ám kiderült: egy NATO-támaszpontra újságíróként könnyebb bejutni, mint a Michelin Románia vezetőihez.

Gyári titoktartás

Két gyára is működik Zilahon a Michelin cégcsoportnak. Az 1977-ben alapított gumiabroncsgyárat a rendszerváltás utáni privatizáció során vásárolta meg a Tofan Group, amely a Prahova megyei Victoria gyárral együtt 2001-ben adta tovább, sajtóhírek szerint 100 millió dollárért. A zilahi gyárvásárlást rövidesen zöldmezős beruházás is követte: a gumiabroncs készítéshez szükséges, a zömében acélszálakból álló szövetváz gyártására külön gyáregységet építettek a szilágysági megyeközpont határában. A cég vezetői által Victor Ponta miniszterelnök nyári zilahi látogatása alkalmából tett kijelentések szerint a zilahi gumiabroncsgyártásba a Michelin cégcsoport 300 millió eurót fektetett be.

A három romániai gyár által foglalkoztatott mintegy 3000 alkalmazottról, illetve a cégcsoport hazai fejlesztéseiről, jövőbeni stratégiájáról azonban csak sajtótalálgatások jelentek meg. A Szilágyságba tervezett fejlesztésekről szóló hiteles információkhoz jutni ugyanis már-már a lehetetlen kategóriájába tartozik. Kiderült, hogy a zilahi gyárba csak a Michelin Románia Bukarestben székelő PR-menedzserének kíséretében juthatnék be, s bár Irina Drăgan előbb készségesnek tűnt, ám amikor kiderült, hogy a zilahi gyár lehetséges bővítéséről is érdeklődöm, elakadt a biztatóan induló együttműködés. Többszöri telefonos és írásbeli megkeresésemre később már választ sem kaptam: a vállalat vezetősége nem hajlandó nyilatkozni.

Bukarest kontra Zilah

Zilahi ismerősökön keresztül próbáltam eljutni egy-két olyan, vezető beosztásban levő gyári alkalmazotthoz, aki némi többletinformációval szolgálhatna. Ám ez is nehezen járható útnak bizonyult, hiszen az állásával játszik az a Michelin-alkalmazott, aki a cégvezetés beleegyezése nélkül bármiről tájékoztatja a sajtót. Egy csésze kávé mellett megejtett beszélgetés egy gyári alkalmazottal további adalékokkal szolgált a belső katonai szigorról, ami odáig terjed, hogy az iskolai nyilvántartás számára sem adhat ki a szülő gyári jövedelméről szóló információt.

Beszélgetőtársam szerint a gyár jövőjével kapcsolatos hírzárlat igazi oka az igen erős bukaresti lobbi, amely a prahovai gyárba telepítené a párizsi és a budapesti központban eltervezett zilahi gyárbővítést. Bukarestben azért sem nézik jó szemmel a zilahi bővítést, mert egyféle magyar lobbit látnak mögötte: az utóbbi egy-két évben a zilahi gyárba több fiatal magyar mérnököt is alkalmaztak középvezetőnek, ami a többi zilahi gyárban egyáltalán nem gyakorlat. A gyárbővítés lehetősége nyomán az elmúlt évben több száz önéletrajzot juttattak el a gyár vezetőségéhez. A jelenleg 1300 alkalmazottat foglalkoztató gumiabroncsgyár és a 400 emberrel dolgozó szövetvázgyár teljes kapacitással működik, egyértelmű hát, hogy új termelőegységek átcsoportosítása esetén új alkalmazottakra lenne szükség.

Romániába jönnek

A zilahi gyárbővítésről a budapesti Michelin cégcsoporttól sem tudhattam meg sokkal többet. A magyarországi kirendeltség szóvivője által a szerkesztőségünknek elküldött közlemény szerint a budapesti gyár bezárásáról azt követően döntött a cégcsoport, hogy a válság előtti évekhez képest 23 százalékkal csökkent az európai teherabroncs piac.

A Michelin Hungária állásfoglalása szerint „az üzem a főváros belső kerületében található, egy kormányzati, pénzügyi, kulturális és oktatási intézményeket magába foglaló, a nagy tehergépjárművek forgalmától védett terület utolsó nagy termelő egységeként. A szomszédos, beépített területek nem teszik lehetővé a bővítést, az elavult technológia pedig jelentős modernizációt igényelne”. A multinacionális vállalat azonban nem vonul ki Magyarországról, megmarad a nyíregyházi gyára, az alapanyag-kereskedelemmel foglalkozó Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tuzséron üzemelő cége, valamint a Közép- és Dél-Európát ellátó váci logisztika bázisa.

A budapesti gyár termelésének Németország, Lengyelország és Zilah közötti felosztásának hírére N. Gonda Gabriella szóvivő így reagált: „Valóban a budapesti gyár 2015 közepén történő bezárását tervezzük, ez azonban nem azt jelenti, hogy a gyár Zilahra költözne, ahol szintén üzemel Michelin gyár. A budapesti teherabroncs gyártás három európai gyárban folytatódik majd, Németországban, Lengyelországban és Romániában”.

Hiábavaló telekvásár?

A román sajtóban megjelent információk még idén nyáron is kész tényként kezelték a nagyméretű zilahi gyárbővítés hírét, amit alátámasztani látszott az is, hogy a Zilah melletti Cigányi község polgármesteri hivatalától kiszivárgott információk szerint a Michelin cégcsoport 1,6 millió euró értékben 20 hektár, zöldmező-beruházásra alkalmas üres telket vásárolt 2013 januárjában – azaz jóval a budapesti gyár bezárásának nyilvánosságra hozatala előtt.

Fazekas Miklósnál, Zilah alpolgármesterénél is érdeklődtem: tud-e közelebbit a gumigyár telekvásárlásáról, az építési szándékról? Kiderült: a hír igaz, a telek adásvétele Zilah határában közel két évvel ezelőtt meg is történt, azonban a Michelin vállalat sem urbanisztikai, sem építkezési engedélyt nem igényelt ezidáig. „Jó az együttműködésünk a cégcsoporttal, de a bővítés nyilván nem csak a zilahi vezetőségen múlik. Egyelőre ők sem tudnak biztosat, talán emiatt nem keresték meg további részletekkel a polgármesteri hivatalt” – nyilatkozta az elöljáró.

A Zilahra tervezett, újabb beruházás körül több a kérdőjel, mint az egyenes válasz. A multinacionális cégcsoport a világ 19 országának 72 gyárában 109 ezer alkalmazottat foglalkoztat. A párizsi központ számára a zilahi gyár egy a sok közül. Jövőjéről pedig nem helyben döntenek, hanem Bukarestben.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.