Házi kenceficék, kézműves termékek, bioboltok

Simon Virág 2016. február 27., 21:09
Házi kenceficék, kézműves termékek, bioboltok
galéria

Évről évre nő a tudatos vásárlók száma, akiknek fontos, hogy mi kerül az asztalukra, mivel „öblítik” le a nap porát, s mit kennek bőrükre. Elsősorban a fiatalok, a kisgyermekes szülők azok, akik keresik és használják a kézműves termékeket, természetes anyagokból készült kencéket, de sokan vannak olyanok is, akik a gyógyszertárakban, nagyüzletek polcain található kozmetikumokban csalódva fordulnak a természetes alapanyagok felé. Bár a kereslet nő, igazi választék kézműves kozmetikumokból csak a bioboltokban, a különböző tematikus vagy városnapi vásárokban található. Nem csoda, hisz ezekhez a termékekhez nehéz megszerezni a hivatalos kisvállalkozói engedélyt, s legtöbben még mindig csak hobbiszinten kavarják a kencéket, főzik az illatos szappanokat.

Puskás Enikővel (portrénkon) és az általa készített szappanokkal, dezodorokkal, krémekkel minden marosvásárhelyi és környékbeli kézműves vásáron találkozhatunk, de legtöbben mégis a világháló segítségével ismerték meg. A marosvásárhelyi születésű, jelenleg Fintaházán élő Enikő ikergyermekei születése után kezdett el érdeklődni a kézműves kozmetikumok iránt. A vallástanári-szociális munkás végzettségű édesanya mosolyogva meséli, hogy Márti lánya ekcémás lett, s bár a gyógyszertárban található méregdrága krémektől helyrejött, ahogy a kezelést abbahagyták, újra sebes és csúnya lett a bőre. „Lecseréltük a márkás babatusfürdőket nagyon drága szappanra, ruháit hagyományos ruhamosó szappanból készített mosógéllel mostam, elhagytunk minden szintetikus kozmetikumot és így kezdett javulni, majd teljesen elmúlni a bőrprobléma. Kezdtem az interneten és könyvekben utánaolvasni, hogy mit tehetnék, s így szántam rá magam, hogy sheavajból és teafaolajból testápolót kavarjak, s elkészítsem a házi, teljesen növényi olajokból készült szappant is. Beváltak.”

A családnak, majd rendelésre is

Először családjának készítette a különböző termékeket, többnyire szappant, de mivel egy adagból sokkal több lett, mint amennyire odahaza szükség volt, ráadásul a befektetés is jelentős, megpróbálta ismerősei körében értékesíteni a pluszt.

„Először mindent magamon próbálok ki, s csak azután adom el másoknak a termékeket. Sokat olvasok, keverek, kísérletezek. A házi kozmetikumok készítése igazi kreatív tevékenység, ezt szeretem benne”. Elsősorban az ismerősök, az édesanyák rendeltek termékeiből, aztán egyéni megrendelések is jöttek, és Enikő új recepteket is kipróbált. Bevallja, volt, amikor nem minden sikerült tökéletesre, és sokat segítettek, segítenek a hűséges vevők visszajelzései. Mosolyogva meséli, hogy egy nagy adag szappannak borzasztó színe lett, s tudta, hogy bármilyen értékes összetevői vannak, nem fogja majd eladni. Így csomagolást nemezelt rá, s beborítva árulta. Kiderült, hogy a gyapjúba öltöztetett szappan kiváló, hiszen fürdőszivacsként is megállja a helyét, s a meleg víz és természetes alapanyagok hatására a gyapjú jótékony hatását is élvezni lehet tisztálkodás közben.

Nő a vásárlók köre

Két és fél éve készíti a kencéket, s már kialakult és egyre nő a vásárlói köre. Enikő szerint nagyon fontosak a minőségi alapanyagok, s az, hogy elérhető árban legyenek a termékei. „Vannak olyan szappanok – például a kecsketejes levendulás –, amelyből nem tudok annyit készíteni, amennyire igény van. Tavaly háromszázat adtam el, s még lett volna kereslet iránta. Vannak olyan termékek is, amelyek iránt nincs kereslet, azokat már nem készítem. Nehéz és hosszú út vezetett addig, hogy megtaláljam a felhasználható alapanyagokat, amelyekből minőségi termék lesz. Nagy örömömre sikerült rátalálnom egy romániai levendulaolajat gyártó termelőre, aki nagyon jó minőségű illót készít jó áron”– mondja Enikő, miközben szeletelni kezdi azokat a levendulás szappanokat, amelyeket egy esküvőre készített el. Az áprilisi lakodalomra kétszáz szappant rendeltek: a vendégek nem sütit és pálinkát, hanem szépen becsomagolt illatos levendulás szappant kapnak majd ajándékba. A szappanok legalább hat hetet kell száradjanak, így Enikő naponta két adagot készít el, hogy időben meglegyen. „Szeretem hobbiszinten készíteni a termékeimet, de egy ilyen nagy megrendelés esetén már nem csak akkor fogok hozzá, amikor kedvem tartja, mert határidőre kell meglenni. Ez egy másik szint, s nem biztos, hogy szeretném feladni a hobbiszintet. Részben ezért nem adtam még bioboltoknak a termékeimből.”

Feltételhez kötött terjeszkedés

A bekerülésnek a bioboltokba elméletileg egy fontos, gyakorlatilag több feltétele van. Az egyik legfontosabb, hogy a termékek készítője hivatalos engedéllyel rendelkező kisvállalkozó legyen. A jelenlegi törvények értelmében csak patikusi végzettséggel rendelkező személy foglalkozhat kozmetikumok „gyártásával”. Puskás Enikőnek nincs végzettsége, hiszen elkeseredett édesanyaként fogott neki a házi gyógyszappanok készítéséhez, de édesapja hivatásos méhész és az ő vállalkozói engedélyébe iktatták a méhésztermékekből is készült kézműves kozmetikumokat. Így adódott Enikőnek lehetősége, hogy szükség esetén hivatalos számlát tudjon biztosítani. Következő lépésként szeretné legalább egy szappanát hivatalos laboratóriumban bevizsgáltatni, hogy bizonylata legyen az összetevőkről és a termék minőségéről. „Csakhogy egyetlen egy szappan bevizsgálása száz euróba került, s azután nem szabad változtatni a receptjén. Szeretnék a saját és az ügyfeleim biztonsága érdekében legalább egyet bevizsgáltatni, de hány 7–10 lejes szappant kell eladnom ahhoz, hogy egynek meglegyenek a hivatalos iratai? – teszi fel a kérdést. Puskás Enikő úgy tudja, hogy egyelőre csupán egy szatmári és egy sepsiszentgyörgyi magyar kézműves szappan termelőjének van hivatalos laboratóriumi bizonylata, s nekik is csupán egy-egy termékre.

Eljöhet az ideje a gazdasági szempontoknak is

Bár egyelőre lányai nevelését tartja legfontosabb feladatának, azért nem veti el annak a lehetőségét sem, hogy pár év múlva több időt és energiát szenteljen a szappanok, krémek gyártására. „Volt olyan biobolt, ahol azt mondták, hozzak be bátran a termékekből, mert szívesen eladják. Ha erre az útra lépsz, akkor ki kell tapasztalni, hogy szélesebb körben milyen termék iránt van kereslet, s akkor azokat kell folyamatosan készíteni, függetlenül attól, hogy van-e kedved, időd erre vagy nincs. Fontos szempont, hogy a boltok általában harminc százalékos többlettel árulják a terméket, ami azt jelenti, hogy egy szappan 10–13 lejbe kerülne, ami soknak tűnik. Lehet, hogy lenne vevő rá, csak elég merésznek kellene lenni” – mondja Enikő, aki termékeit egyelőre online felületeken és vásárokban népszerűsíti, árulja.

Számlaképes termékeket

A marosvásárhelyi Kamilla biobolt tulajdonosa, Bartha Hajnal megerősítette a Puskás Enikő által elmondottakat, miszerint a bolti árusítás egyik legfontosabb feltétele, hogy a termékre hivatalos számlát állítsanak ki. „Csak azokat a termékeket tudjuk bevenni, amelyeket hivatalosan számláznak. Ez a legfontosabb feltétel. Szívesen kipróbálunk új termékeket, és a vevők majd eldöntik, hogy huzamosabb ideig kerül a polcokra vagy sem. A kézműves kozmetikumok iránt van kereslet, és sokan visszajárnak egy-egy termékért. Ez azt jelenti, hogy sok termék kiállja a minőség próbáját” – mondja a biobolt vezetője.

A személyes kapcsolat

A kézműves termékeket nagy előszeretettel használó, sajtvásárokba is járó kétgyerkes anyuka, Kolumbán Erika a téma kapcsán azt mondta, hogy számára, de szerinte sok más vásárlónak is, fontosak a személyes kapcsolatok, ezért vásárolnak termelőktől. „Ha megismersz egy terméket és használod, fontosnak tartom, hogy készítőjét is megismerd. Kialakul egy bizalmi kapcsolat, ami a boltban vásárolt termék esetében hiányzik. Ezért szeretek kézművesektől termékeket, házi kenceficéket vásárolni”.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.