A kudarc új lehetőséget nyit a sikerre

2015. november 26., 19:54

Hogyan lehet „rothadt cégből gyümölcsöző vállalkozást építeni” vagy Kudarckonferenciáról sikeresen távozni? Ilyen kérdésekkel találkozhattak a kolozsvári egyetemisták a Romániai Magyar Közgazdász Társaság Ifjúsági Frakciója (RIF) negyedik minikonferenciáján, amelynek középpontjában idén a kudarc állt.

Nagy Kamilla

Nem kellett annak „közgazdász nyelven” tudnia, aki részt vett a Sapientia – EMTE épületében megtartott Kudarckonferencián, amely laikusként legalább olyan szórakoztató és építő volt, mint szakmabeliként. A meghívottak sikereikről, de főleg azokról a projektekről meséltek, amelyek kudarccal végződtek, s amelyek nélkül ma valószínűleg nem tartanának ott, ahol. ,,A kudarc, a sikerhez vezető út fontos része, nem változtatja meg a célt, maximum az útvonalat’’ – fogalmazott Vrabie Zsolt formatervező, az ikonikus Pista Bá’ ajándékfigura kitalálója.

A tizenegy előadó megannyi sztorit elmesélt: Gellai Richárd, az Impact HUB Budapest és a magyarországi kudarckonferencia társalapítója videóelőadással adta meg a hangot. ,,A kudarc csak akkor rossz, ha nem tudsz fölállni, ha nem akarod folytatni tovább’’. A kudarc akkor lesz igazi kudarc, amikor teljesen feladja az ember, viszont ha tovább próbálkozik, más projektekbe kezd, akár egyszerre többe is, előbb-utóbb sikere lesz. Idővel. ,,Mert a jó dolgokhoz idő kell.’’ A Halcyon Mobile társalapítója, Székely Szabolcs első kézből tapasztalta, hogy „hamar munka ritkán jó”. Fejlesztésük, a Dollarbird alkalmazás (ez egy online naptár, amely segít a napi pénzügyek kezelésében) egyből befutott. Mindaddig pozitív kritikákat kapott, amíg ingyenesből fizetős alkalmazás nem lett, ezt a felhasználók azzal jutalmazták, hogy bosszúból rossz értékelést adtak a terméknek, holott tartalmilag ugyanaz volt, mint addig. Ez egy olyan akadály, amit nem lehet előre megjósolni, reagálhatott volna teljesen másképp is a tömeg, de nem tette. Jelenleg szünetel a fejlesztés, viszont a Halcyon Mobile továbbra is készít új és más alkalmazásokat.

A magyarországi és romániai Tenrom alapítója, Gorbai Attila, aki feladta álmát, hogy földrajztanár legyen, pályakezdő takarítógép-ügynök tapasztalatairól mesélt. Miután a hazai oktatásügy keresztbe tett a tanári pályafutásának (mint mondta, miután tanfelügyelőségi utasításra elnyert városi iskolai helyére a versenyvizsgán egy nála rosszabbul szereplőt vettek fel, a tanári fizetéséből egyszerűen nem tudta volna fizetni az ingázást azokba a falvakba, ahol állása lehetetett volna), csak a kitartásának és felelősségtudatának köszönhetően létezik. Legalulról kezdve, lépésről lépésre építette fel karrierjét. 2011-ben, amikor a gazdasági helyzet egyáltalán nem kedvezett egy új cég létrehozásának, makacsul hittek a sikerben, nem hiába: mára Románia egyik legnagyobb takarítógép-forgalmazója a Tanrom.

Visky Sarolta, a Talentum Református Iskola menedzsere leginkább arról beszélt, hogy egy civil kezdeményezés, amit a romániai oktatásügy hiányosságai miatt indítottak még évekkel ezelőtt, odaadással és hittel másféle sikert is jelenthet. A Montessori jellegű iskola pénzügyileg és munkaerőhiány miatt egyelőre még bizonytalan lábakon áll, azonban nem adták fel, kudarcokat átlépve, lassan haladnak céljuk felé. „Nagyon emberi dolog a kudarc, velünk jár. Ezért nagyon fontosnak tartom, hogy jó csapatunk legyen, mert akkor egymást is tudjuk segíteni”.

A hiteligénylés rejtelmeiről Kereszturi Zsolt, az OTP bank branch menedzsere tartott előadást. „Vannak olyan tényezők, amik nem tőlünk függnek, és ezeken bukhatunk el. De ettől még merjünk vállalkozni, mert mindenből csak tanulhatunk” – mondta. Biztos receptet a csődhöz viszont Ünver Muhharem, az Unver kft. alapítója adott: könnyebb megbuktatni egy céget, mint ide kiállni, és beszédet tartani – kezdte előadását. Arról beszélt, hogyan és miért bukott be a válság után hatalmas bankhitel miatt a húsz évig működő, tíz millió eurós évi forgalmú vállalkozása. „Nagyobb akartam lenni, egyre csak több és több kellett” – mondta visszatekintve. Felhívta a figyelmet: a csődeljárást is lehet tisztességesen intézni, azaz minden dolgozót kifizetni/kárpótolni, ez neki sikerült, és büszkeséggel tölti el. ,,El kell felejteni a múltat, most élünk, tovább kell lépni’’. A török származású üzletembernek sikerült: kisebb vállalkozással sokkal boldogabb most, különösen, hogy végre magánéletére is jut idő. Hangulatos előadása, humoros, lényegre törő beszéde, sokakat meggyőzött a konferencia jelmondatáról: a kudarc nem a vég, a kudarc csak a kezdet.

Talán Farkas Levente definíciója fejezi ki a kudarc lényegét a legjobban: ,,a kudarc figyelmeztetés arra, hogy ha így folytatod, annak bukás lesz a vége.’’ De ha már kudarcot vallottál valamiben, az azt jelenti, hogy vannak céljaid, elindultál egy irányba. Ennél sokkal rosszabb a stagnálás.

 

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.