Csodálatos érzés volt magyarnak lenni a lengyel-magyar meccsen. A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség döntésének értelmében elsősorban a tévé előtt ülő szurkolók számára, a FIFA ugyanis a varsói lengyel–magyar világbajnoki selejtezőmérkőzésre megtiltotta a magyar drukkerek kiutazását. Másodsorban kimondottan annak a néhány magyarnak, aki a tiltás ellenére mégis részt tudott venni a lengyel fővárosban megrendezett utolsó csoportmérkőzésen. És nem elsősorban a mutatott játék miatt, ugyanis mindkét együttes csapnivalóan játszott. Nem is annyira a 2–1-es magyar győzelem miatt, a három ponttal ugyanis Albánia Andorra elleni győzelme miatt maradtunk a csoport negyedik helyén, a vb-pótselejtezőre való kijutásunkat pedig már jóval korábban eljátszottuk.
Hanem inkább azért az érzésért, amely hatalmába kerítette még az olasz Marco Rossi szövetségi kapitányt is:
A csapatok kivonulását követően ugyanis a magyar himnusz felcsendülését követően a varsói stadion több mint 50 ezres közönsége tapssal köszöntötte Erkel Ferenc melódiáját. Sőt, a közvetítés során az is látszott, hogy egyes lengyel szurkolók a lengyel–magyar barátság jegyében szívre tett kézzel hallgatják a magyar himnuszt. (Arról nem is beszélve, hogy Varsó egyik híres épülete, a Kultúra és Tudomány Palotája, sötétedés után a mérkőzés alkalmával piros-fehér-zöld színben pompázott. Emlékezhetünk, a németek az Eb-n kifütyülték himnuszunkat, „tiszteletünkre” pedig szivárványszínbe akarták borítani a müncheni arénát).
Szóval jó érzés volt magyarnak lenni, s látni, hogy a lengyel és magyar nézők együtt tudnak örülni vagy bosszankodni a lelátón, nem lovallják bele magukat verekedésbe, és baráti hangulatban nézik végig a számunkra tét nélküli, számukra azonban téttel bíró mérkőzést. Nem annyira volt barátságos azonban mindaz, amit a pályán láttunk. A szemet gyönyörködtető játék mindkét részről elmaradt, a durva belépők, lökdösődések viszont igencsak gyakoriak voltak. A lengyelek azért harcoltak, hogy három pontot szerezzenek, és csoportmásodikként kiemeltként várják a pótselejtezőre való sorsolást. Ahogy egyik játékosuk mondta, nem mindegy, hogy hazai pályán fogadják a finneket, vagy idegenben lépnek pályára az olaszok ellen. Mi pedig
A tét tehát a lengyeleket nyomta inkább, ehhez képest kissé furcsa volt, hogy portugál edzőjük, a fehérvári Videotont is megjárt Paolo Sousa néhány alapemberét pihentette. De hát ez legyen az ő bajuk. A miénk inkább az, hogy bár legyőztük őket, semmit sem ér. A válogatott továbbra is hullámzó teljesítményt nyújt. Ahogy az elmúlt 25–30 évben többször is. Képes bravúrokra, komoly játékerőt képviselő csapatok ellen néha kiugró teljesítményt nyújtani, máskor érthetetlen módon pocsék játékot mutatni és bosszantó eredményt produkálni. Így történt ez a világbajnoki selejtezőcsoportban is. A lengyelek ellen négy pontot szereztünk, az albánoktól mindkét alkalommal kikaptunk, s így – ahogy oly sokszor a korábbi évtizedekben – még a harmadik helyet sem szereztük meg.
Az viszont kétségkívül tény, hogy
Ez lehet a kulcs a későbbiekben is. Reméljük, a 2024-es Európa-bajnokság 2023-ban kezdődő selejtezőiben minél több lengyel és minél kevesebb albán meccset látunk majd. Addig is a Nemzetek Ligája elitkörében kell majd helytállni. S az sem lesz kis feladat. Hajrá, magyarok!
Ferenc pápa halála után a világi lapok egy részében a lehetséges utódok között felmerült Erdő Péter magyar bíboros neve is. A Ferenc pápa által képviselt mai világban azonban nem igazán van szükség egy tudós pápára.
Gyerekeknek szóló meséhez hasonlított a választás napján megkérdezett szavazópolgárok válasza arról, hogy milyen Romániát szeretnének. Az azonban egyáltalán nem meseszerű, hogy jó döntés helyett a többség a hétfejű sárkányt hozta ki győztesnek.
Irodalomkedvelő emberként az interneten akadtam rá egy listára, amelyet állítólag irodalmárok állítottak össze a 2000-es évek legjobb tíz magyar verséről. Elképesztő kiábrándulás volt beleolvasni ezekbe az enyhén szólva is kétes tartalmú alkotásokba.
„A helyzet Ukrajnában súlyos – megkaphatja a békét, vagy harcolhat még három évig, amíg a teljes országot elveszíti” – üzente Donald Trump amerikai elnök Volodimir Zelenszkijnek – és ennél frappánsabban aligha lehetne megfogalmazni Ukrajna helyzetét.
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei számára ez nemcsak egy dogma vagy teológiai igazság, hanem élő reménység is lehet, hogy áthassa a hétköznapokat.
Csapatépítő kiránduláson vettem részt munkatársaimmal. Egy késő estébe nyúló beszélgetés alkalmával többen nosztalgiázni kezdtünk, hogy bizony, jó lenne, ha vissza tudnánk forgatni az idő kerekét.
Sokak számára furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel mai napig együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Kétrészes írásunk második, befejező részében a baloldal orwelli világát vesszük górcső alá.
Furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Ha alaposabban megnézzük e két politikai irányzat gyökereit, rájövünk, ezek az ideológiák közös tőről származnak.
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.
Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.
Gyerekeknek szóló meséhez hasonlított a választás napján megkérdezett szavazópolgárok ...
„A helyzet Ukrajnában súlyos – megkaphatja a békét, vagy harcolhat még három évig, amíg ...
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.