Le a kalappal a földönkívülieket idéző, rettenetes védőfelszerelésben dolgozó orvosok előtt, akik számára az új koronavírusos megbetegedések szaporodásával végeláthatatlan harccá vált a mindennapi munka. Külön tisztelet jár a Covid-fertőzötteket is ellátó klinikák vezetőinek. Azoknak, akik professzionális módon tudták megszervezni a feladatot, és meggátolták, hogy gócpontokká váljon az általuk vezetett intézmény. Érdemes figyelni a koronavírusos betegeket kezelő orvosok véleményére, hiszen rajtuk kívül csak az állapotot elszenvedők tudják igzán, mivel is jár ez a fertőzés. De van egy nagyon fontos szempont, amitől egy egészségügyi dolgozó hiteles marad: ha arról nyilatkozik, amihez ért.
Virgil Musta, a temesvári Victor Babeș Járványkórház osztályvezető főorvosa a világjárvány kezdete óta sikeresen teszi a dolgát. Néhány nappal ezelőtt viszont úgy döntött, nagy ívű megállapítást tesz, megdorgál minket. „Jelenleg Románia lakossága két részre oszlik: egyik része felhőtlenül nyaral, szórakozik, a másik része pedig aggódik, és sokan közülük kórházakban szenvednek” – állapította meg Musta. Valóban, doktor úr? Szórakozik a fél ország? Nem tudom, milyen világon él Virgil Musta. Én egészen mást látok magam körül. Azt látom, hogy az emberek dolgoznak. Van, aki naponta nyolc órát, mások tizenkettőt. Teszik ezt kevés fizetésért. Olyan embereket is látok, akik a bizonytalanság ellenére igyekeznek életben tartani vállalkozásukat. Látok külföldi egyetemi terveiknek vagy éppen régóta álmodott esküvőjüknek kényszerű búcsút intő fiatalokat. Nyugdíjukból megélni képtelen öregeket. Művészeket is látok, akiknek egyszerűen elfogyott az életterük. Meghatározatlan ideig pályaszélre került sportolókat látok. Rengeteg munkanélkülit látok. Tesztekre várókat, akik mennének vissza külföldre, menteni a menthetőt. És igen, látok a tengerparton vagy a hegyekben néhány napos szabadságukat töltő embereket. Sokkal kevesebbet, mint más, „normális” években. Ők lennének a „szórakozó fél Románia”, doktor úr?
Bizony, vannak – Mustát idézve – aggódók. Nagyon sokan aggódnak a járvány miatt, mert jól érzékelik, hogy ennek az országnak a vezetése nem megoldásokat keres a kórházak megfelelő működésére, a gazdasági válságra, hanem kampányol. Miközben Románia legnagyobb gócpontjai éppen az állam által kezelt intézményekben alakulnak ki. Az emberek aggódnak, mert ha pozitív lesz a tesztjük, az otthoni karantén helyett akkor is bekényszerítik őket két napra egy bármikor gócponttá váló kórházba, ha teljesen jól érzik magukat.
Aggódnak, mert az amúgy észszerű egészségügyi szabályok betartására való kötelezettség nem párosul reménykeltő lépésekkel az ország irányítói részéről.
Kedves Musta doktor úr, én is aggódom egyebek mellett az olyan vezető pozícióban lévő orvosok miatt, akik az utóbbi időben szociológusokká, társadalmi ítészekké vedlettek. Mert arra gondolni sem merek, hogy politikai célokat szolgálnak.
Nem indokolt a csodálkozás, amellyel egyesek viszonyulnak a kormány salátatörvényével hozott intézkedésekkel szemben. A kormány tisztában van vele, hogy a 2024-es súlyos pénzügyi kisiklás 2025-ben nem folytatódhat. Ion M. Ionita politikai elemző írása.
Romániában nagy méreteket öltött a totalitárius rendszerek iránti nosztalgia, az antikommunizmus megfoghatatlan délibábnak tűnik. Tömegek sírják vissza a kommunista időszakot. Az antokummunizmus ábránd vagy valóság? Erről szól Ion Cristoiu cikke.
Sokszor halljuk, hogy nincs jobb és baloldal. De tényleg így van? A kérdést alaposabban megvizsgálva azt kell mondanunk, hogy nem. Sőt, a XX. század eleje óta talán még soha nem volt ennyire aktuális és szembetűnő felosztás a jobb és baloldal között.
Sokszor halljuk, hogy nincs jobb és baloldal, de tényleg így van? A kérdést alaposabban megvizsgálva azt kell mondanunk, hogy nem. Sőt, a XX. század eleje óta talán még soha nem volt ennyire aktuális és szembetűnő felosztás a jobb és baloldal között.
A fokozódó veszedelmek korában éljük meg adventünket. Nehéz próbatételében az ország számíthat-e az ezer esztendő alatt megmaradásunkért megszenvedőkhöz hasonló utódokra adventben is? Nem csupán az óriásokra gondolok, hanem a hétköznapok szürke hőseire.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, és a másokéból is kiindulva nem is akartam. Miért döntsük el mi, erdélyi magyarok, hogy ki legyen Románia elnöke?
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című filmet, amely a leköszönő román államfő titkosszolgálati bekötöttségét taglalja. Ez segített hozzá ahhoz, hogy ne döbbenjek meg annyira Călin Georgescu diadalán.
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell engedni. Ideje megvennie a fiának a legújabb okostelefont – oktatott ki néhány évvel ezelőtt fiam egyik tanárnője az iskolában.
Sokan hinni szerették volna, hogy a demokrata elnökjelöltnek, Kamala Harrisnek esélye van legyőzni Donald Trumpot. Bármennyire is ezt harsogták világszerte a liberális megmondóemberek, kívánságuk nem jött be.
Elcsodálkozom, amikor Nyugatra szakadt ismerőseim arról beszélnek, hogy egyre rosszabbul élnek, miközben nekünk egyre jobban megy. Nem tudom, mire vélni a hasonlítgatást, talán elfeledkeztek arról, hogy honnan indultak.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, ...
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című ...
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.