Le a kalappal a földönkívülieket idéző, rettenetes védőfelszerelésben dolgozó orvosok előtt, akik számára az új koronavírusos megbetegedések szaporodásával végeláthatatlan harccá vált a mindennapi munka. Külön tisztelet jár a Covid-fertőzötteket is ellátó klinikák vezetőinek. Azoknak, akik professzionális módon tudták megszervezni a feladatot, és meggátolták, hogy gócpontokká váljon az általuk vezetett intézmény. Érdemes figyelni a koronavírusos betegeket kezelő orvosok véleményére, hiszen rajtuk kívül csak az állapotot elszenvedők tudják igzán, mivel is jár ez a fertőzés. De van egy nagyon fontos szempont, amitől egy egészségügyi dolgozó hiteles marad: ha arról nyilatkozik, amihez ért.
Virgil Musta, a temesvári Victor Babeș Járványkórház osztályvezető főorvosa a világjárvány kezdete óta sikeresen teszi a dolgát. Néhány nappal ezelőtt viszont úgy döntött, nagy ívű megállapítást tesz, megdorgál minket. „Jelenleg Románia lakossága két részre oszlik: egyik része felhőtlenül nyaral, szórakozik, a másik része pedig aggódik, és sokan közülük kórházakban szenvednek” – állapította meg Musta. Valóban, doktor úr? Szórakozik a fél ország? Nem tudom, milyen világon él Virgil Musta. Én egészen mást látok magam körül. Azt látom, hogy az emberek dolgoznak. Van, aki naponta nyolc órát, mások tizenkettőt. Teszik ezt kevés fizetésért. Olyan embereket is látok, akik a bizonytalanság ellenére igyekeznek életben tartani vállalkozásukat. Látok külföldi egyetemi terveiknek vagy éppen régóta álmodott esküvőjüknek kényszerű búcsút intő fiatalokat. Nyugdíjukból megélni képtelen öregeket. Művészeket is látok, akiknek egyszerűen elfogyott az életterük. Meghatározatlan ideig pályaszélre került sportolókat látok. Rengeteg munkanélkülit látok. Tesztekre várókat, akik mennének vissza külföldre, menteni a menthetőt. És igen, látok a tengerparton vagy a hegyekben néhány napos szabadságukat töltő embereket. Sokkal kevesebbet, mint más, „normális” években. Ők lennének a „szórakozó fél Románia”, doktor úr?
Bizony, vannak – Mustát idézve – aggódók. Nagyon sokan aggódnak a járvány miatt, mert jól érzékelik, hogy ennek az országnak a vezetése nem megoldásokat keres a kórházak megfelelő működésére, a gazdasági válságra, hanem kampányol. Miközben Románia legnagyobb gócpontjai éppen az állam által kezelt intézményekben alakulnak ki. Az emberek aggódnak, mert ha pozitív lesz a tesztjük, az otthoni karantén helyett akkor is bekényszerítik őket két napra egy bármikor gócponttá váló kórházba, ha teljesen jól érzik magukat.
Aggódnak, mert az amúgy észszerű egészségügyi szabályok betartására való kötelezettség nem párosul reménykeltő lépésekkel az ország irányítói részéről.
Kedves Musta doktor úr, én is aggódom egyebek mellett az olyan vezető pozícióban lévő orvosok miatt, akik az utóbbi időben szociológusokká, társadalmi ítészekké vedlettek. Mert arra gondolni sem merek, hogy politikai célokat szolgálnak.
Furcsának tűnhet, de a közösségi médiában lassacskán immár senkit nem köszöntök fel születésnapján. Megvan ennek is a magyarázata: társadalmunk mérhetetlen felületessége.
A téma örök aktuális: a román tanügyi rendszer, azon belül is elsősorban a közoktatás. A politikusok és a választó nép szerint az óvónők, tanítók, tanárok heti 18 órát dolgoznak, ami botrányosan kevés a polcfeltöltő tanulatlanok heti 40 órájához képest.
Ilie Bolojan új kormánya nagyon nehéz helyzetben van a költségvetési hiány lefaragására hozott intézkedéseivel, amit a közalkalmazottak többsége nem fogad el. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy az állami alkalmazottak kellene a legkevésbé tiltakozzanak.
Miközben sztrájkhullám fenyegeti az országot – a közalkalmazottak mindent elkövetnek, hogy kiváltságaikat megőrizzék –, a román államháztartás hiányát csökkenteni akaró Bolojan-kormány kitart eltökélt szándéka mellett.
A napokban egy egyetemi ballagási bulin voltam. A végzősökkel való rövid beszélgetésekből hamar kirajzolódott, hogy a három tanulmányi év végén ugyanolyan sokféleképpen éreznek, mint egykor a saját évfolyamom.
Aki jelen van a közösségi média felületein, óhatatlanul szembe kerül számos reklámmal, valamint ismerősei, barátai által megosztott tartalmakkal. A baj csak, hogy amit látunk, az nem mindig a valóság – a mesterséges intelligencia szüleménye lehet.
Nicușor Dan elnök folytatja a többség kialakítására irányuló műveletet, amelynek célja egy terv kidolgozása a „költségvetési hiány” csökkentésére. Bukarest főpolgármestereként nagyjából ugyanezt próbálta meg.
Most már nem harcoltok a miniszterelnöki posztért, sem a minisztériumokért! Persze, hiszen most dolgozni kell, nem lehet légvárakat kergetni! – fogalmaz a Szociáldemokrata Párt figyelemelterelő manővereire reflektálva a Republica. ro.
A keresztyén egyházi év egyik legfontosabb ünnepe a pünkösd, amely a húsvét utáni ötvenedik napon következik, és a Szentlélek kitöltetését ünnepeljük. Karácsony és a feltámadás ünnepe után pünkösd csupán a „harmadik helyre szorul” a fontossági sorrendben.
Az ukrajnai háború lezárása, a gázai konfliktus rendezése, új, az Egyesült Államok számára kedvezőbb kereskedelmi kapcsolatok kidolgozása a külföldi partnerekkel – ambiciózus, már-már bombasztikus külpolitikai és gazdasági célokat tűzött ki Donald Trump.
Ilie Bolojan új kormánya nagyon nehéz helyzetben van a költségvetési hiány lefaragására ...
Aki jelen van a közösségi média felületein, óhatatlanul szembe kerül számos reklámmal, valamint ...
A keresztyén egyházi év egyik legfontosabb ünnepe a pünkösd, amely a húsvét utáni ötvenedik ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.