avatar
Rédai Attila

2017. május 27., 10:08

Rendőrállam rend nélkül

Háromszázezer ember. Ennyien vannak Romániában azok, akiket az elmúlt öt évben a hatóságok valamilyen ügyben lehallgattak. Ennyi ember neve szerepel valamilyen ügycsomóban, amely megjárta valamelyik bíróságot, s amelyre a hatóságok a bíróságoktól a lehallgatásra jóváhagyást kaptak.

Bár eddig is sejthettünk valami hasonlót, a nagyságrend – amelyet Radu Chiriță kolozsvári jogász bányászott elő nemrég az ország bíróságaitól – mégis megdöbbentő. Mint amikor szembesülünk azzal, hogy bár egész életünkben ismertük a cigarettázás káros hatását, egy orvos most azt mondja nekünk, már csak fél évünk van hátra.

A jogász a kapott adatot úgy értelmezte, hogy Románia rendőrállamként működik.

Márpedig a valóság még ennél is riasztóbb lehet. Korábbi hírekből összerakhatjuk az aggasztó mozaikot. Például tudjuk, hogy 2015-ben Romániában 16-szor több nemzetbiztonsággal kapcsolatos lehallgatást hajtottak végre, mint az FBI az Egyesült Államokban. Azt is tudjuk, hogy az egy főre eső titkosszolgálati ügynökök száma Romániában az egyik legmagasabb. A tíz legnagyobb NATO-ország rangsorát például magasan Románia vezette 2014-ben 60 titkosügynökkel százezer lakosra, a második helyen álló Lengyelország 12,8, az Amerikai Egyesült Államok 11,3 titkosrendőrt foglalkoztatott. Összesen mintegy 12 ezren élnek úgy ebben az országban, hogy titkosrendőrként utánunk kémkednek.

A Radu Chiriță által most kibányászott adat nem sokkal azután vált ismertté, hogy kiderült: a titkosszolgálatok – főleg a Román Hírszerző Szolgálat – legalább tíz évig aktívan beavatkoztak az igazságszolgáltatás folyamatába.

A Bírók Romániai Szövetsége (UNJR) által januárban nyilvánosságra hozott, de még 2016 februárjából származó dokumentum szerint az SRI-nek tulajdonképpen törvénymódosítás nélkül adott extra jogköröket a Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanács (CSAT) azzal, hogy 2005-ben nemzetbiztonsági kockázattá nyilvánította a korrupciót.

A bírák szövetségénél rámutatnak: a törvényes előírások titkos előírásokkal való kiegészítése szöges ellentétben áll a jogállamisággal, hiszen megakadályozza, hogy a polgárok tudomást szerezzenek az állami intézmények valós jogköréről. A korrupció nemzetbiztonsági kockázatként 2013-ban bekerült a nemzetvédelmi stratégiába, a hírszerzési stratégia pedig az SRI egyik fő tevékenységi területeként szabta meg, hogy vegyen részt a politikai döntéseket is befolyásoló, magas szintű korrupció leleplezésében, beleértve ebbe azt, hogy akadályozza meg korrupt személyek funkcióba kerülését.

E megállapítások egyébként abban a levélben szerepelnek, amelyet a bírák szövetségének ismételt kérdésére még tavaly februárban Ion Oprișor, a nemzetbiztonság vezetője juttatott el Dana Gîrbovanhoz, az UNJR elnökéhez. A bírák szerint ezekkel az a fő probléma, hogy az SRI ezáltal korruptnak minősíthetett személyeket anélkül, hogy ezt végleges bírói ítélet megállapította volna.

Tavaly februárban aztán az alkotmánybíróság úgy döntött, az alaptörvénnyel ellentétes a büntetőjogi perrendtartás azon cikkelye, amely alapján az SRI a lehallgatások egy részét végezte. Az alkotmánybírósági döntés alapján az SRI jogkörét megnyirbálva módosították a perrendtartást, de a korábban ez alapján végrehajtott lehallgatások során szerzett bizonyítékokat a már folyó perekben nem tekintik automatikusan semmisnek, minden bíróság maga dönt erről – s döntöttek így is, úgy is. Ám a nemzetbiztonságot érintő ügyekben az SRI továbbra is lehallgathat.

Az igazi baj talán az, hogy hiába ez a hatalmas titkosrendőri és jogi apparátus: a jogállamiság finoman fogalmazva ingatag talajon áll Romániában.

Azt is mondhatnánk, senki nem lehet biztos a dolgában, ha belekeveredik egy perbe: akármilyen irányban dönthet a bíróság a törvényes előírásoktól és a jogi precedensektől függetlenül. Ha hozzátesszük ehhez azt, hogy a törvénykezés is olyan változékony, mint az időjárás, ember legyen a talpán, aki úgy tud élni, hogy nem sért meg egyetlen törvényt sem. Főleg, hogy egy átlagember számára elérhetetlenek és értelmezhetetlenek maguk a törvények. De ha valamilyen csoda folytán mégis sikerülne mind betartani ezeket, rosszindulatú feljelentések vagy akár tévesen értelmezett, fordított lehallgatások alapján mégis a bűnözők sorsára juthat. Ezt hívják gyakorlatilag a jogbiztonság hiányának.

Azzal persze egyetérthetünk: a korrupció valóban nemzetbiztonsági kockázat, évtizedekre visszaveti az országot a fejlődéstől, az igazságosság, az állami szolgáltatások szintje ettől alacsony. Befolyásolja a polgárok gyarapodását, a fejlesztéseket, a beruházásokat, egyáltalán a közhangulatot, az élet minőségét. De hiába él jól – értsd korrupciótól mentesen – a polgár, ha nem érzi magát biztonságban, nincs bizalma a hatóságokban, a jogállamiságban. Végső soron ez is tehet annyi kárt, mint a korrupció.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
2025. január 05., vasárnap

A kormány elkerülhetetlen számlája

Nem indokolt a csodálkozás, amellyel egyesek viszonyulnak a kormány salátatörvényével hozott intézkedésekkel szemben. A kormány tisztában van vele, hogy a 2024-es súlyos pénzügyi kisiklás 2025-ben nem folytatódhat. Ion M. Ionita politikai elemző írása.

2024. december 30., hétfő

Antikommunizmus – ábránd és valóság

Romániában nagy méreteket öltött a totalitárius rendszerek iránti nosztalgia, az antikommunizmus megfoghatatlan délibábnak tűnik. Tömegek sírják vissza a kommunista időszakot. Az antokummunizmus ábránd vagy valóság? Erről szól Ion Cristoiu cikke.

2024. december 17., kedd

Jobb és baloldal a családról, a vallásról és a nemzetről – Második rész

Sokszor halljuk, hogy nincs jobb és baloldal. De tényleg így van? A kérdést alaposabban megvizsgálva azt kell mondanunk, hogy nem. Sőt, a XX. század eleje óta talán még soha nem volt ennyire aktuális és szembetűnő felosztás a jobb és baloldal között.

2024. december 15., vasárnap

Jobb és baloldal a családról, a vallásról és a nemzetről – Első rész

Sokszor halljuk, hogy nincs jobb és baloldal, de tényleg így van? A kérdést alaposabban megvizsgálva azt kell mondanunk, hogy nem. Sőt, a XX. század eleje óta talán még soha nem volt ennyire aktuális és szembetűnő felosztás a jobb és baloldal között.

2024. december 13., péntek

Adventi levél: Európa már önmagáról sem akar tudni és csak bennünk él tovább

A fokozódó veszedelmek korában éljük meg adventünket. Nehéz próbatételében az ország számíthat-e az ezer esztendő alatt megmaradásunkért megszenvedőkhöz hasonló utódokra adventben is? Nem csupán az óriásokra gondolok, hanem a hétköznapok szürke hőseire.

Somogyi Botond 2024. december 05., csütörtök

Akit megszavaznak, azt meg is érdemlik

E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, és a másokéból is kiindulva nem is akartam. Miért döntsük el mi, erdélyi magyarok, hogy ki legyen Románia elnöke?

Makkay József 2024. november 25., hétfő

Călin Georgescu átállási kísérlete

A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című filmet, amely a leköszönő román államfő titkosszolgálati bekötöttségét taglalja. Ez segített hozzá ahhoz, hogy ne döbbenjek meg annyira Călin Georgescu diadalán.

Somogyi Botond 2024. november 24., vasárnap

Mire jó az okostelefon az iskolában?

Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell engedni. Ideje megvennie a fiának a legújabb okostelefont – oktatott ki néhány évvel ezelőtt fiam egyik tanárnője az iskolában.

Somogyi Botond 2024. november 06., szerda

Trump-győzelem, ahogyan az amerikai hírtelevíziókban látják

Sokan hinni szerették volna, hogy a demokrata elnökjelöltnek, Kamala Harrisnek esélye van legyőzni Donald Trumpot. Bármennyire is ezt harsogták világszerte a liberális megmondóemberek, kívánságuk nem jött be.

Somogyi Botond 2024. október 30., szerda

Sehol sem kékebb a tenger?

Elcsodálkozom, amikor Nyugatra szakadt ismerőseim arról beszélnek, hogy egyre rosszabbul élnek, miközben nekünk egyre jobban megy. Nem tudom, mire vélni a hasonlítgatást, talán elfeledkeztek arról, hogy honnan indultak.

Vélemény
avatar
Somogyi Botond: Akit megszavaznak, azt meg is érdemlik

E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, ...

avatar
Makkay József: Călin Georgescu átállási kísérlete

A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című ...

avatar
Somogyi Botond: Mire jó az okostelefon az iskolában?

Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell ...

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.