Jót derültem nemrég, amikor egy budapesti elemző arról értekezett, hogy a koronavírus-járvány leküzdése érdekében a kormány és az ellenzék is összefogott több országban, és ezek közé sorolta Romániát is. Jogos volt az illető szakértő felvetése, hogy a magyarországi ellenzéki pártoknak is félre kellene tenniük a politikai ellentéteket ebben az időszakban, csakhogy az igazság az: a járvány okozta rendkívüli helyzet Bukarestben sem késztette együttműködésre a szemben álló feleket. Ami Románia esetében azért nagy baj, mert
miközben Magyarországon a szolid parlamenti többséggel rendelkező Orbán-kormány teljes mértékben képes ellátni feladatát a válság idején, Bukarestben párhuzamos „kríziskezelés” tapasztalható az ellentétes politikai táborként működő törvényhozás, illetve az Orban-kabinet részéről.
Ez a nemkívánatos, a mostani körülmények között ráadásul fokozottan kockázatos állapot ugye a román szociáldemokrata hatalom tavaly októberi bukása, a liberálisok kormányra kerülése nyomán alakult ki. Mert hiszen a Ludovic Orban vezette kormány kisebbségben, megfelelő parlamenti támogatottság híján kénytelen gyakorolni a végrehajtó hatalmat, eközben viszont a PSD megőrizte többségét a törvényhozásban. Emiatt annak vagyunk a tanúi, hogy a nagyvilágot, ezen belül Romániát sújtó, számos tekintetben példátlan válság közepette a bukaresti törvényhozói, illetve végrehajtó hatalom az együttműködés teljes kerülésével, egymást túllicitálva igyekszik válaszokat adni a kialakult rendkívüli helyzetre. A kormány két héttel ezelőtt rendeletet fogadott el a bankhitellel rendelkező természetes és jogi személyek törlesztésének felfüggesztési lehetőségéről, erre hasonló intézkedésről fogadott el jogszabályt a parlament is. (A kettő abban jelentősen különbözik egymástól, hogy a képviselőházban megszavazott változat nem engedi emelkedni a törlesztőrészletet a halasztást követően). Miközben a liberális kabinet hallani sem akar az árak alakításába történő állami beavatkozásról, a szenátus már megszavazta a drágítási stopot az élelmiszerek és gyógyszerek esetében. Aztán egy újabb jogszabály szerint a vállalkozók és a természetes személyek a rezsidíjak fizetését is felfüggeszthetik három hónapra. Csakhogy ezeket a törvényeket a kormány mind megtorpedózta az alkotmánybíróságon.
Vagyis rendkívüli helyzet ide vagy oda,
szó sincs itt, kérem, politikai kiegyezésről, összefogásról, nemzeti egységkormány szóba se jöhet, a két hatalmi ág a járvány kellős közepén ott tesz keresztbe egymásnak, ahol csak tud.
Az lenne a jobbik eset, ha csak egymásnak ártanának, de hát itt a járvány leküzdéséről, a gazdaságilag padlóra került ország talpra állításáról van szó. Eközben rossz nézni a hatalmon lévők „munkamegosztását” is. Amikor nem bonyolódik semmitmondó monológokba, a miniszterelnök iszonyatos blődségeket mond (hogyaszongya a tesztek számának nincs köze ahhoz, hány fertőzöttet azonosítanak), az államfő pedig egyszerűen szánalmas, amint a külföldön élő románoknak könyörög, ne jöjjenek most haza (háttérbe szorítva 19 millió itthoni lakos érdekeit). Egyedül az egészségügyi és a belügyminiszter, no és persze a legfőbb bukaresti „katasztrófafelelős”, Raed Arafat igyekezete, kommunikációja értékelhető, esetükben észlelhetőek a kompetencia jelei. Egy ekkora járvány megfékezéséhez azonban ez kevésnek tűnik.
Ferenc pápa halála után a világi lapok egy részében a lehetséges utódok között felmerült Erdő Péter magyar bíboros neve is. A Ferenc pápa által képviselt mai világban azonban nem igazán van szükség egy tudós pápára.
Gyerekeknek szóló meséhez hasonlított a választás napján megkérdezett szavazópolgárok válasza arról, hogy milyen Romániát szeretnének. Az azonban egyáltalán nem meseszerű, hogy jó döntés helyett a többség a hétfejű sárkányt hozta ki győztesnek.
Irodalomkedvelő emberként az interneten akadtam rá egy listára, amelyet állítólag irodalmárok állítottak össze a 2000-es évek legjobb tíz magyar verséről. Elképesztő kiábrándulás volt beleolvasni ezekbe az enyhén szólva is kétes tartalmú alkotásokba.
„A helyzet Ukrajnában súlyos – megkaphatja a békét, vagy harcolhat még három évig, amíg a teljes országot elveszíti” – üzente Donald Trump amerikai elnök Volodimir Zelenszkijnek – és ennél frappánsabban aligha lehetne megfogalmazni Ukrajna helyzetét.
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei számára ez nemcsak egy dogma vagy teológiai igazság, hanem élő reménység is lehet, hogy áthassa a hétköznapokat.
Csapatépítő kiránduláson vettem részt munkatársaimmal. Egy késő estébe nyúló beszélgetés alkalmával többen nosztalgiázni kezdtünk, hogy bizony, jó lenne, ha vissza tudnánk forgatni az idő kerekét.
Sokak számára furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel mai napig együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Kétrészes írásunk második, befejező részében a baloldal orwelli világát vesszük górcső alá.
Furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Ha alaposabban megnézzük e két politikai irányzat gyökereit, rájövünk, ezek az ideológiák közös tőről származnak.
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.
Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.
Gyerekeknek szóló meséhez hasonlított a választás napján megkérdezett szavazópolgárok ...
„A helyzet Ukrajnában súlyos – megkaphatja a békét, vagy harcolhat még három évig, amíg ...
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.