Egyáltalán nem véletlenül tűnik zűrzavarosnak egy ideje az erdélyi magyar politika, különösen annak RMDSZ-en „túli” fele. Miközben a szövetség jobbára a bukaresti belpolitikai válsággal, a végeérhetetlen kormánybuktatási és -alakítási kísérletekkel, no és persze a rendkívül képlékeny helyzethez való igazodással, helyezkedéssel van elfoglalva, a vele szemben álló politikai táboron belül eléggé áttekinthetetlen folyamatok mennek végbe. Az RMDSZ alternatívájának tekintett oldalon, az Erdélyi Magyar Néppárt és a Magyar Polgári Párt között tavaly beindult közeledésnek idén januárban az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) létrejöttével érett be a gyümölcse. A két párt ennek az új alakulatnak az égisze alatt kíván részt venni a nyári helyhatósági választásokon, a végső cél pedig az egyesülés. Ami nem véletlen, hiszen belátták ők is: külön-külön nem sikerült átütő sikert, igazi alternatívát, erdélyi magyar politikai rendszerváltást elérniük.
Csakhogy a várakozásokat alulmúló eredmények jelentette ballaszton túlmenően mindkét alakulat többnyire botrányoktól, belső konfliktusoktól hangos, ilyen körülmények között pedig elég nehéz megkettőzni az erőt. Az EMNP megítélésének egyáltalán nem tett jót az elnöke ifjúkori karlendítését megörökítő fotó nyilvánosságra kerülése, az ezt övező kommunikáció pedig még annyira sem. Ami ugyanakkor a polgári oldalon zajlik, az egyszerűen követhetetlen. Az minden kívülálló számára nyilvánvalóvá vált, hogy a 2018 végén történt elnökváltást követően a Mezei János-féle vezetőség szakított az elődje, Biró Zsolt képviselte, az RMDSZ-nek való alárendeltségben megtestesülő vonallal. Ezen túlmenően azonban ember legyen a talpán, aki érti, mi folyik a polgári pártban. Az elmúlt hónapokban kizárások, kilépések sorozata követte egymást az alakulaton belül. Amelynek az RMDSZ listáján mandátumot nyert, a jelenlegi MPP-vezetéssel elégedetlen két parlamenti képviselője már inkább kívül van, mint bent, és új politikai mozgalmat hívott életre. Akárcsak az alakulat soraiból kipenderített székelyudvarhelyi polgármester, aki éppenséggel új párt létrehozásán ügyködik, csakhogy éppen a félreállításában jelentős szerepet vállalt egykori párttársa próbál keresztbe tenni neki, a legvadabb magyarellenes kirohanást is túllicitáló „érvrendszerrel”. Szóval jelen pillanatban nagyon nehéz kibogozni, ki kivel van, mi a szándéka (sőt több esetben az a kérdés is felmerül: ki milyen érdeket képvisel) ebben a hangos politikai mozgolódásban. Ami legalább két szempontból aggályos.
Először is jelentős akadályt gördít az erdélyi magyar jobboldal összefogása, az RMDSZ-szel szembeni valós és életképes alternatíva megizmosodása elé, ami a politikai pluralizmus kárára megy. Másodsorban közelednek az önkormányzati, valamint a parlamenti választások (utóbbi időpontja a bukaresti hatalmi harcok végkimenetelétől függ), és jó lenne, ha a megmérettetésekig letisztulnának a dolgok. Az idei, a szökőév toldaléknapján, február 29-én rendezett szlovákiai választáson mutatott eredmény, a parlamenti képviselet nélkül maradt felvidéki magyar közösség kudarca intő példája annak, mi történik, ha a politikusok és a politikai szervezetek „megszöknek” a kompromisszumkeresés, az együttműködés elől. Legyen szó helyhatósági vagy törvényhozói választásokról, a politikai útkeresésen, szervezkedésen túlmenően a mi esetünkben az kellene legyen a fő szempont, hogy ne sérüljön az erdélyi magyar érdek sem helyi, sem központi szinten.
Nem indokolt a csodálkozás, amellyel egyesek viszonyulnak a kormány salátatörvényével hozott intézkedésekkel szemben. A kormány tisztában van vele, hogy a 2024-es súlyos pénzügyi kisiklás 2025-ben nem folytatódhat. Ion M. Ionita politikai elemző írása.
Romániában nagy méreteket öltött a totalitárius rendszerek iránti nosztalgia, az antikommunizmus megfoghatatlan délibábnak tűnik. Tömegek sírják vissza a kommunista időszakot. Az antokummunizmus ábránd vagy valóság? Erről szól Ion Cristoiu cikke.
Sokszor halljuk, hogy nincs jobb és baloldal. De tényleg így van? A kérdést alaposabban megvizsgálva azt kell mondanunk, hogy nem. Sőt, a XX. század eleje óta talán még soha nem volt ennyire aktuális és szembetűnő felosztás a jobb és baloldal között.
Sokszor halljuk, hogy nincs jobb és baloldal, de tényleg így van? A kérdést alaposabban megvizsgálva azt kell mondanunk, hogy nem. Sőt, a XX. század eleje óta talán még soha nem volt ennyire aktuális és szembetűnő felosztás a jobb és baloldal között.
A fokozódó veszedelmek korában éljük meg adventünket. Nehéz próbatételében az ország számíthat-e az ezer esztendő alatt megmaradásunkért megszenvedőkhöz hasonló utódokra adventben is? Nem csupán az óriásokra gondolok, hanem a hétköznapok szürke hőseire.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, és a másokéból is kiindulva nem is akartam. Miért döntsük el mi, erdélyi magyarok, hogy ki legyen Románia elnöke?
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című filmet, amely a leköszönő román államfő titkosszolgálati bekötöttségét taglalja. Ez segített hozzá ahhoz, hogy ne döbbenjek meg annyira Călin Georgescu diadalán.
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell engedni. Ideje megvennie a fiának a legújabb okostelefont – oktatott ki néhány évvel ezelőtt fiam egyik tanárnője az iskolában.
Sokan hinni szerették volna, hogy a demokrata elnökjelöltnek, Kamala Harrisnek esélye van legyőzni Donald Trumpot. Bármennyire is ezt harsogták világszerte a liberális megmondóemberek, kívánságuk nem jött be.
Elcsodálkozom, amikor Nyugatra szakadt ismerőseim arról beszélnek, hogy egyre rosszabbul élnek, miközben nekünk egyre jobban megy. Nem tudom, mire vélni a hasonlítgatást, talán elfeledkeztek arról, hogy honnan indultak.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, ...
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című ...
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.