Ember legyen a talpán, aki két hónapos otthon ülés után bármi eget rengető dologról be tud számolni. Hiszen újságírói hivatásunk egyik lényeges eleme éppen az élménygyűjtés, a találkozások, a beszélgetés, az utazás. Vagy ahogyan mostanában mondani szokás, a koslatás, amit a hatóságok hosszas időre betiltottak. Így aztán a címben feltett kérdésre sincs válasz, csupán feltételezések.
Az önként vállalt karantén alatt nem tudtam személyesen felköszönteni születésnapját ünneplő barátaimat, és néhány közeli ismerősöm temetésére sem tudtam elmenni. Ám a virtuális világnak köszönhetően gazdagodtam legalább 200 új „baráttal”, akikről eddig életemben nem hallottam, gyakorlatilag azt sem tudtam, hogy a világon vannak. Ugyanakkor
soha ennyi álhírt, szörnyülködést, félrevezetést nem láttam a világhálón, mint az elmúlt hetekben.
Arról, hogy a híresztelésekkel ellentétben a Föld lapos, korábban is értesülhettem. Viszont, hogy az eddig filantróp beállítottságúnak vélt Bill Gates, aki fél vagyonát humanitárius célokra ajánlotta fel, a világ legnagyobb gazembere, aki az emberiség megtizedelésén dolgozik, ez még nekem is újdonság volt. Az is kiderült a világhálóra felhányt sorok közül, hogy a vírus nem is létezik, csak bebeszéltük magunknak. Soha nem volt annyira igaz megállapítás, mint napjainkban, miszerint egy sokat ismételt hazugságot néhányan előbb-utóbb elhisznek. Hát kérem, mindenki hordja a maga keresztjét, de ez legyen a legnagyobb gondom…
Az élet járvány idején sem áll meg. Csak megváltozik, legrosszabb esetben ismétlődik, mint a tévében a régen volt olimpiák közvetítése. Ami újdonságot hoztak e hetek, abban nekünk, magyaroknak nincs köszönet. A román parlament ugyanis június 4-ét „a trianoni szerződés napjává” nyilvánította. A megszavazott jogszabály alapján e napon a történelmi esemény jelentőségét népszerűsítő rendezvényeket tartanak, és országszerte kitűzik a nemzeti zászlót. Vagyis újabb fricska az orrunkra. Már csak a szívünket kell kitépni, és helyben vagyunk.
Ami a magyar közösségnek tragédia és gyász, a román többségnek ünnep.
Nem tudom, ennél jobban hogyan lehet megalázni egy nemzetet.
Akik erre az aljasságra csak legyintenek, és azt mondják, vannak ennél fontosabb dolgok is, azoknak ajánlom, gondolkodjanak el, mekkora világméretű felháborodást keltene az, ha mondjuk a német parlament november 9–10-ét ünneppé nyilvánítaná. Ez 1938-ban a „kristályéjszaka” napja volt (más néven novemberi pogromok), amikor központilag megtervezett és irányított országos zsidóellenes erőszakhullám indult el Németországban. A zavargások során több tucat zsidót megöltek, zsinagógák és zsidó üzletek százait rombolták le, gyújtották fel, de a rendőrség nem avatkozott az eseményekbe. Valami hasonló lenne az is, ha a 75 évvel a háború vége után valamelyik „nagy németnek” az jutna eszébe, hogy javasolja az első koncentrációs táborok meglapítását ünnepeltetni a néppel. (Egyébként Dachaut tartják az elsőnek, 1933. március 22-én szállították oda az első hullámban a szerencsétleneket, és a háború végéig működött. Hogy hányan pusztultak el ott, azt a mai napig csak találgatni lehet.)
No, de egyetlen gyarmatosító országnak sem jutott még eszébe, hogy mások leigázásából ünnepnapot faragjon.
Mi lenne, ha a spanyolok az azték civilizáció elpusztítására koccintanának?
A hasonlat nem is olyan erőltetett, mint ahogyan első hallásra tűnik, ugyanis amikor például a majdnem mezítlábas román hadsereg bevonult Kolozsvárra, kő kövön nem maradt: szobrok hulltak porba, épületek rongálódtak meg, társulatok és társaságok maradtak székhely nélkül, iskolák, kulturális intézmények vesztették el magyar jellegüket. Egyébként nem kell csodálkozni a román parlament döntésén, a nemzeti identitását megtagadó román államfő napokkal ezelőtt megadta a hangot, a nyáj pedig csak követi a kolomp kongását.
Járványok jönnek, kormányok és elnökök mennek, a világ nagyot változik, de a gyűlölködő nacionalizmus sajnos marad.
Ilie Bolojan új kormánya nagyon nehéz helyzetben van a költségvetési hiány lefaragására hozott intézkedéseivel, amit a közalkalmazottak többsége nem fogad el. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy az állami alkalmazottak kellene a legkevésbé tiltakozzanak.
Miközben sztrájkhullám fenyegeti az országot – a közalkalmazottak mindent elkövetnek, hogy kiváltságaikat megőrizzék –, a román államháztartás hiányát csökkenteni akaró Bolojan-kormány kitart eltökélt szándéka mellett.
A napokban egy egyetemi ballagási bulin voltam. A végzősökkel való rövid beszélgetésekből hamar kirajzolódott, hogy a három tanulmányi év végén ugyanolyan sokféleképpen éreznek, mint egykor a saját évfolyamom.
Aki jelen van a közösségi média felületein, óhatatlanul szembe kerül számos reklámmal, valamint ismerősei, barátai által megosztott tartalmakkal. A baj csak, hogy amit látunk, az nem mindig a valóság – a mesterséges intelligencia szüleménye lehet.
Nicușor Dan elnök folytatja a többség kialakítására irányuló műveletet, amelynek célja egy terv kidolgozása a „költségvetési hiány” csökkentésére. Bukarest főpolgármestereként nagyjából ugyanezt próbálta meg.
Most már nem harcoltok a miniszterelnöki posztért, sem a minisztériumokért! Persze, hiszen most dolgozni kell, nem lehet légvárakat kergetni! – fogalmaz a Szociáldemokrata Párt figyelemelterelő manővereire reflektálva a Republica. ro.
A keresztyén egyházi év egyik legfontosabb ünnepe a pünkösd, amely a húsvét utáni ötvenedik napon következik, és a Szentlélek kitöltetését ünnepeljük. Karácsony és a feltámadás ünnepe után pünkösd csupán a „harmadik helyre szorul” a fontossági sorrendben.
Az ukrajnai háború lezárása, a gázai konfliktus rendezése, új, az Egyesült Államok számára kedvezőbb kereskedelmi kapcsolatok kidolgozása a külföldi partnerekkel – ambiciózus, már-már bombasztikus külpolitikai és gazdasági célokat tűzött ki Donald Trump.
Ilie Bolojan nem egy megváltó alkat, és nem is lehet az. Ha egyesek a nevének állandó ismételgetésével sikeresen felépítettek köré egy ilyen aurát – „jaj, nélküle nem lehet” –, az pusztán önhipnózis.
Kétségbeesett, könnyező, vagy éppen dühös emberekkel találkoztak az újságírók az elmúlt napokban Parajdon a bányatragédia miatt. A helyiek úgy érzik, megélhetésük végveszélybe került. A jövőbe vetett hite omlott össze sok embernek a Sóvidéken.
Ilie Bolojan új kormánya nagyon nehéz helyzetben van a költségvetési hiány lefaragására ...
Aki jelen van a közösségi média felületein, óhatatlanul szembe kerül számos reklámmal, valamint ...
A keresztyén egyházi év egyik legfontosabb ünnepe a pünkösd, amely a húsvét utáni ötvenedik ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.