avatar
Nánó Csaba

2021. január 01., 12:32

Járvány előtt, járvány után

Aki olvassa e sorokat, annak jó hírem van: ilyen vagy olyan módon, de túlélte 2020-at. Ami nem kis tett, ha belegondolunk, mennyi szerencsétlenség zúdult ránk tavasz óta. Anélkül, hogy túlságosan dramatizálnánk a dolgokat, nyugodtan kijelenthetjük a filmbeli Virág elvtárssal együtt: az élet nem habos torta. Ám ahhoz képest, hogy szüleink, nagyszüleink háborúkat éltek át, még szerencsésnek is mondhatjuk magunkat, hogy ennyivel megúsztuk. Már akinek sikerült. De ismét bebizonyosodott: nem kell világégés ahhoz, hogy a polgár kényelmetlenül érezze magát, egy „kis” pandémia is éppen elég problémát okozhat.
Korunk gyermeke azonban nincs „kivételes” helyzetben, a történelem folyamán az emberiség többször nézett már szembe világjárványt okozó betegségekkel. Az egyik legpusztítóbb járványt a pestis okozta: a „fekete halál” a 14. században 75–200 millió ember halálát okozta. A 20. század elején az embereknek nemcsak az első világháború hozott bánatot, hanem még a gyilkos világjárvány, a spanyolnátha is. Bizonyára akkor is voltak vírustagadók, de az összeesküvés-elméletek korántsem öltöttek napjainkhoz hasonló méreteket. Ez már az új kornak, az internet világának egyik különleges betegsége, ahol a harmadik évezredben még mindig elő lehet hozakodni egy jó kis laposföld-elmélettel vagy egyéb hajmeresztő blődségekkel.
Azt azonban nem lehet letagadni, hogy

a járvány keresztbe tett nekünk, akár hiszünk a létezésében, akár nem.

Valóban ijesztő, hogy az emberek szájmaszkkal közlekednek, nem mernek kezet fogni, leülni egymás mellé, az ünnepeket a lehető legszűkebb körben ülik meg, és már egy őszinte nevetés is ritkán csendül fel deformálódott világunkban. Életünk egy része átköltözött a világhálóra, virtuális beszélgetések, találkozások, viták vagy megbékélések szem-és fültanúi lettünk. Bezártak a színházak, mozik, stadionok, kiállítótermek, tanintézetek, nem lehettünk ott keresztelőkön, születésnapokon, temetéseken. Nekem talán az fájt a legjobban, hogy barátainkat sem tudtunk elkísérni utolsó útjukra, a magány csöndjében sirattuk el őket anélkül, hogy búcsúkönnyet ejthettünk volna fejfájuknál.
Persze a csőcselék nagy részének nem a kultúra hiányzik, nem is az, hogy méltó módon búcsúzzon halottaitól, hanem imádott kocsmája, ahol nem iszogatathat kedvére, vagy nem bulizhatja magát részegre. És egyáltalán, nem tehet azt, ami éppen eszébe jut. Merthogy szerinte járvány nem is létezik, minden csak mese, és amúgy is, neki senki se mondja meg, mit és hogyan kell tenni.

A közösségi médiában mindenféle jöttment felcsapott virológusnak, Nobel-díjas tudósokat lepipálva tárja elénk a színtiszta igazságot orvosi ügyekben,

a magunkfajta újságírókat pedig állandóan szidják, mert tényeket tárunk az olvasók elé. Klasszikus eset: ha megírjuk, azért vagyunk szemetek, ha hallgatunk, akkor azért. Ehhez hasonló, amit a vírus ellen küzdő tudósok kapnak: eddig az volt a baj, hogy nincs oltás, most van oltás, de az több okból is fölöttébb gyanús… Erről ismét Virág elvtárs jut eszembe, aki A tanú című filmben kerek-perec megmondta Pelikánnak: az a gyanús, aki nem gyanús! A közösségi hálók egyik átka, hogy immár mindenki katolikusabb akar lenni a pápánál. Lehet éppenséggel jegyszedő a moziban, esztergályos a gyárban vagy virágárus a piacon, akkor is jobban tudja mindenkinél, hol tart éppen az orvostudomány. Hogy mi a jó és mi a rossz az emberiségnek. Általában arctalanságba és névtelenségbe burkolózva meg is mondják a tutit. Aki pedig észérvekkel próbál hatni rájuk, az a világ legnagyobb idiótája.
E hónapok különben számomra arra is jók voltak, hogy betekintést nyerjek néhány ismerősöm, barátom gondolkodásmódjába. Azzal semmi bajom, ha valaki akarattal el akarja tenni magát láb alól, de azt elvárom, hogy az én rongyos életemet tiszteletben tartsa, egészségemet kímélje. És főleg az elmémet ne szennyezze.

Ne próbáljon minden áron rávenni arra, hogy az egész járvány egy kamu, hogy az oltással csipet ültetnek belénk, és azt majd lázméréssel aktiválják. Hagyjon meg boldog tudatlanságomban, nem próbáljon századszor is meggyőzni a meggyőzhetetlenről.

Én sem szólok bele, ha valaki az 5G-től való félelmében füstjelekkel akar kommunikálni…
A 2020-as év sajnos a járvány miatt írja be magát a köztudatba. Az utókor talán úgy fogja emlegetni ezeket az időket, mint „a járvány előtti” és a „járvány utáni” éveket. Egyelőre bízzunk Hemingway szavaiban, miszerint az embert el lehet pusztítani, de legyőzni nem. Ez vigasztaljon a jövőre nézve…

0 HOZZÁSZÓLÁS
Somogyi Botond 2025. április 19., szombat

Húsvét – az újrakezdés lehetősége

Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei számára ez nemcsak egy dogma vagy teológiai igazság, hanem élő reménység is lehet, hogy áthassa a hétköznapokat.

Somogyi Botond 2025. április 15., kedd

A kegyetlen idő múlása

Csapatépítő kiránduláson vettem részt munkatársaimmal. Egy késő estébe nyúló beszélgetés alkalmával többen nosztalgiázni kezdtünk, hogy bizony, jó lenne, ha vissza tudnánk forgatni az idő kerekét.

2025. április 14., hétfő

Baloldali és liberális: hogyan talált egymásra a két irányvonal? – Második rész

Sokak számára furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel mai napig együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Kétrészes írásunk második, befejező részében a baloldal orwelli világát vesszük górcső alá.

2025. április 07., hétfő

Baloldali és liberális: hogyan talált egymásra a két irányvonal? – Első rész

Furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Ha alaposabban megnézzük e két politikai irányzat gyökereit, rájövünk, ezek az ideológiák közös tőről származnak.

Somogyi Botond 2025. április 05., szombat

Magyarverés Kolozsváron: fejétől büdösödik a hal

Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.

2025. március 28., péntek

Ukrajna: nem lehet tartós béke a kisebbségi jogok garantálása nélkül

Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.

Somogyi Botond 2025. március 26., szerda

A háború a legjobb üzlet

Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének a nagyszabású, 800 milliárd eurós terve, ami egy esetleges háború esetén az EU védelmi képességeinek megerősítésére szolgál.

Somogyi Botond 2025. március 17., hétfő

Minimálbér. Jó munka?

Sok vállalkozó méltatlankodik, amikor a kormány minimálbért emel. A munkavállaló szempontjából viszont azon töprengtem el, egyáltalán mire elég ez a bér?

Balogh Levente 2025. március 05., szerda

Zelenszkij realitásérzéke

Öt napig tartott, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök realitásérzéke helyreálljon: miután pénteken a Fehér Házban még úgy érezte, kérdőre vonhatja Donald Trump amerikai elnököt és J. D. Vance alelnököt, kedden már jelezte, kész a teljes együttműködésre.

Balogh Levente 2025. február 18., kedd

Ukrajna jövője: Európa a partvonalon

A kapkodásból és a sértett nyilatkozatokból látható: az európai vezetők jelentős része nem vette komolyan Donald Trump újdonsült amerikai elnök ígéretét, hogy hivatalba lépését követően rövid időn belül igyekszik véget vetni az ukrajnai háborúnak.

Vélemény
avatar
Somogyi Botond: Húsvét – az újrakezdés lehetősége

Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei ...

avatar
Somogyi Botond: Magyarverés Kolozsváron: fejétől büdösödik a hal

Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök ...

avatar
Somogyi Botond: A háború a legjobb üzlet

Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság ...

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.