Politikai ellenzéknek való időket élnek világszerte a kormánypártok. A mai válságos időszakban ugyanis nincs az a kormányzati döntés, amit ne licitálhatna túl az ellenzék. Főleg akkor, ha olyan pártokról van szó, amelyek a legnagyobb krízishelyzetben is szívesen sütögetik pecsenyéjüket. A mai kilátástalannak tűnő helyzetben – amikor még becsülni sem lehet a Földön végigsöprő koronavírus-járvány gazdasági következményeit – nehéz olyasmit ígérni, hogy nyárra minden rendben lesz, és mindenki ott folytatja munkáját, ahol a több hetes vagy több hónapos kényszerszünet után abbahagyta. Ez egyszerűen nem igaz, ilyesmit józanul gondolkodó politikus nem ígérhet. Azt azonban megteheti, hogy minden lehetséges eszközzel csökkenti a várható negatív következményeket. Megelőzve ezzel a hirtelen és tömeges elszegényedést, ami hatékony kormányzati beavatkozás nélkül a világ bármelyik táján kialakulhat.
Pénzügyi lehetőségeik szerint Európa kormányai a helyzet magaslatán állnak, hiszen a legtöbb uniós országban igen komoly pénzügyi támogatásokat hirdettek meg a legnagyobb bajban levő cégeknek, illetve alkalmazottaiknak. Magyarország kormánya ötpontos gazdasági mentőcsomagot dolgozott ki, amely adók elengedésétől a lakossági és a vállalati bankhitelek törlesztőrészleteinek év végi felfüggesztéséig több mindent felölel.
A román kormány egyik legfontosabb gazdasági döntése azoknak az alkalmazottaknak a megsegítését jelenti, akiket munkaadójuk kényszerpihenőre küld. A helyzet jelenlegi állása szerint ez több százezer embert érint, de a számuk akár egymillió is lehet, ha a járvány elhúzódik. De ígért a kormány egyéb gazdaságserkentő intézkedéseket is, csak éppen legyen rá pénz. Ismerve a romániai költségvetés kritikus helyzetét, nehéz elképzelni, hogy mindenre lesz forrás. Ezek inkább olyan mentőövnek számító intézkedések, amelyek átmeneti ideig tartó gazdasági beavatkozásként jöhetnek szóba.
Az ellenzéknek persze most sem kerül semmibe túllicitálni a helyzetet. A szociáldemokrata kormányzat által hátrahagyott csődtömegben evickélő nemzeti liberális kormány gyakorlatilag 19-re húz újabb lapot, amikor mentőcsomagokat ígér és állít össze, nemhogy a PSD-s ellenzék időről időre felhangzó követeléseit vehetnénk komolyan.
De még ennél is tragikusabb a budapesti kormány és az ellenzék kapcsolata. Ahogyan egy jeles publicista írta, Magyarországnak nemcsak a kommunistákból, hanem a balliberális ellenzékből is a legalja jutott. Érdemes belehallgatni ennek a mindent elgáncsoló, mindent meghazudtoló, minden kormányzati intézkedést megtorpedózni akaró és állandóan diktatúrát kiáltó ellenzéki „népfrontnak” a vádaskodásaiba. Az az érzése az embernek, hogy Európa országai közül azon ritka ellenzéki magatartással állunk szembe, amikor testületileg a vírusnak drukkolnak, hátha ezzel sikerül megbuktatni az Orbán-kormányt. Ami nem valószínű, hiszen az eddigi tapasztalatok alapján Orbán Viktor kabinetje most is a helyzet magaslatán áll.
A neheze még hátra van, hiszen egyelőre a szakemberek is csak találgatják a járvány lecsengésének lehetséges időpontját. Ilyenkor higgadtságra és visszafogottságra van szükség. És lehetőleg senki ne üljön fel a felelőtlen politikai hőzöngőknek.
Ferenc pápa halála után a világi lapok egy részében a lehetséges utódok között felmerült Erdő Péter magyar bíboros neve is. A Ferenc pápa által képviselt mai világban azonban nem igazán van szükség egy tudós pápára.
Gyerekeknek szóló meséhez hasonlított a választás napján megkérdezett szavazópolgárok válasza arról, hogy milyen Romániát szeretnének. Az azonban egyáltalán nem meseszerű, hogy jó döntés helyett a többség a hétfejű sárkányt hozta ki győztesnek.
Irodalomkedvelő emberként az interneten akadtam rá egy listára, amelyet állítólag irodalmárok állítottak össze a 2000-es évek legjobb tíz magyar verséről. Elképesztő kiábrándulás volt beleolvasni ezekbe az enyhén szólva is kétes tartalmú alkotásokba.
„A helyzet Ukrajnában súlyos – megkaphatja a békét, vagy harcolhat még három évig, amíg a teljes országot elveszíti” – üzente Donald Trump amerikai elnök Volodimir Zelenszkijnek – és ennél frappánsabban aligha lehetne megfogalmazni Ukrajna helyzetét.
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei számára ez nemcsak egy dogma vagy teológiai igazság, hanem élő reménység is lehet, hogy áthassa a hétköznapokat.
Csapatépítő kiránduláson vettem részt munkatársaimmal. Egy késő estébe nyúló beszélgetés alkalmával többen nosztalgiázni kezdtünk, hogy bizony, jó lenne, ha vissza tudnánk forgatni az idő kerekét.
Sokak számára furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel mai napig együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Kétrészes írásunk második, befejező részében a baloldal orwelli világát vesszük górcső alá.
Furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Ha alaposabban megnézzük e két politikai irányzat gyökereit, rájövünk, ezek az ideológiák közös tőről származnak.
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.
Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.
Gyerekeknek szóló meséhez hasonlított a választás napján megkérdezett szavazópolgárok ...
„A helyzet Ukrajnában súlyos – megkaphatja a békét, vagy harcolhat még három évig, amíg ...
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.