Politikai ellenzéknek való időket élnek világszerte a kormánypártok. A mai válságos időszakban ugyanis nincs az a kormányzati döntés, amit ne licitálhatna túl az ellenzék. Főleg akkor, ha olyan pártokról van szó, amelyek a legnagyobb krízishelyzetben is szívesen sütögetik pecsenyéjüket. A mai kilátástalannak tűnő helyzetben – amikor még becsülni sem lehet a Földön végigsöprő koronavírus-járvány gazdasági következményeit – nehéz olyasmit ígérni, hogy nyárra minden rendben lesz, és mindenki ott folytatja munkáját, ahol a több hetes vagy több hónapos kényszerszünet után abbahagyta. Ez egyszerűen nem igaz, ilyesmit józanul gondolkodó politikus nem ígérhet. Azt azonban megteheti, hogy minden lehetséges eszközzel csökkenti a várható negatív következményeket. Megelőzve ezzel a hirtelen és tömeges elszegényedést, ami hatékony kormányzati beavatkozás nélkül a világ bármelyik táján kialakulhat.
Pénzügyi lehetőségeik szerint Európa kormányai a helyzet magaslatán állnak, hiszen a legtöbb uniós országban igen komoly pénzügyi támogatásokat hirdettek meg a legnagyobb bajban levő cégeknek, illetve alkalmazottaiknak. Magyarország kormánya ötpontos gazdasági mentőcsomagot dolgozott ki, amely adók elengedésétől a lakossági és a vállalati bankhitelek törlesztőrészleteinek év végi felfüggesztéséig több mindent felölel.
A román kormány egyik legfontosabb gazdasági döntése azoknak az alkalmazottaknak a megsegítését jelenti, akiket munkaadójuk kényszerpihenőre küld. A helyzet jelenlegi állása szerint ez több százezer embert érint, de a számuk akár egymillió is lehet, ha a járvány elhúzódik. De ígért a kormány egyéb gazdaságserkentő intézkedéseket is, csak éppen legyen rá pénz. Ismerve a romániai költségvetés kritikus helyzetét, nehéz elképzelni, hogy mindenre lesz forrás. Ezek inkább olyan mentőövnek számító intézkedések, amelyek átmeneti ideig tartó gazdasági beavatkozásként jöhetnek szóba.
Az ellenzéknek persze most sem kerül semmibe túllicitálni a helyzetet. A szociáldemokrata kormányzat által hátrahagyott csődtömegben evickélő nemzeti liberális kormány gyakorlatilag 19-re húz újabb lapot, amikor mentőcsomagokat ígér és állít össze, nemhogy a PSD-s ellenzék időről időre felhangzó követeléseit vehetnénk komolyan.
De még ennél is tragikusabb a budapesti kormány és az ellenzék kapcsolata. Ahogyan egy jeles publicista írta, Magyarországnak nemcsak a kommunistákból, hanem a balliberális ellenzékből is a legalja jutott. Érdemes belehallgatni ennek a mindent elgáncsoló, mindent meghazudtoló, minden kormányzati intézkedést megtorpedózni akaró és állandóan diktatúrát kiáltó ellenzéki „népfrontnak” a vádaskodásaiba. Az az érzése az embernek, hogy Európa országai közül azon ritka ellenzéki magatartással állunk szembe, amikor testületileg a vírusnak drukkolnak, hátha ezzel sikerül megbuktatni az Orbán-kormányt. Ami nem valószínű, hiszen az eddigi tapasztalatok alapján Orbán Viktor kabinetje most is a helyzet magaslatán áll.
A neheze még hátra van, hiszen egyelőre a szakemberek is csak találgatják a járvány lecsengésének lehetséges időpontját. Ilyenkor higgadtságra és visszafogottságra van szükség. És lehetőleg senki ne üljön fel a felelőtlen politikai hőzöngőknek.
Nem indokolt a csodálkozás, amellyel egyesek viszonyulnak a kormány salátatörvényével hozott intézkedésekkel szemben. A kormány tisztában van vele, hogy a 2024-es súlyos pénzügyi kisiklás 2025-ben nem folytatódhat. Ion M. Ionita politikai elemző írása.
Romániában nagy méreteket öltött a totalitárius rendszerek iránti nosztalgia, az antikommunizmus megfoghatatlan délibábnak tűnik. Tömegek sírják vissza a kommunista időszakot. Az antokummunizmus ábránd vagy valóság? Erről szól Ion Cristoiu cikke.
Sokszor halljuk, hogy nincs jobb és baloldal. De tényleg így van? A kérdést alaposabban megvizsgálva azt kell mondanunk, hogy nem. Sőt, a XX. század eleje óta talán még soha nem volt ennyire aktuális és szembetűnő felosztás a jobb és baloldal között.
Sokszor halljuk, hogy nincs jobb és baloldal, de tényleg így van? A kérdést alaposabban megvizsgálva azt kell mondanunk, hogy nem. Sőt, a XX. század eleje óta talán még soha nem volt ennyire aktuális és szembetűnő felosztás a jobb és baloldal között.
A fokozódó veszedelmek korában éljük meg adventünket. Nehéz próbatételében az ország számíthat-e az ezer esztendő alatt megmaradásunkért megszenvedőkhöz hasonló utódokra adventben is? Nem csupán az óriásokra gondolok, hanem a hétköznapok szürke hőseire.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, és a másokéból is kiindulva nem is akartam. Miért döntsük el mi, erdélyi magyarok, hogy ki legyen Románia elnöke?
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című filmet, amely a leköszönő román államfő titkosszolgálati bekötöttségét taglalja. Ez segített hozzá ahhoz, hogy ne döbbenjek meg annyira Călin Georgescu diadalán.
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell engedni. Ideje megvennie a fiának a legújabb okostelefont – oktatott ki néhány évvel ezelőtt fiam egyik tanárnője az iskolában.
Sokan hinni szerették volna, hogy a demokrata elnökjelöltnek, Kamala Harrisnek esélye van legyőzni Donald Trumpot. Bármennyire is ezt harsogták világszerte a liberális megmondóemberek, kívánságuk nem jött be.
Elcsodálkozom, amikor Nyugatra szakadt ismerőseim arról beszélnek, hogy egyre rosszabbul élnek, miközben nekünk egyre jobban megy. Nem tudom, mire vélni a hasonlítgatást, talán elfeledkeztek arról, hogy honnan indultak.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, ...
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című ...
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.