Politikai ellenzéknek való időket élnek világszerte a kormánypártok. A mai válságos időszakban ugyanis nincs az a kormányzati döntés, amit ne licitálhatna túl az ellenzék. Főleg akkor, ha olyan pártokról van szó, amelyek a legnagyobb krízishelyzetben is szívesen sütögetik pecsenyéjüket. A mai kilátástalannak tűnő helyzetben – amikor még becsülni sem lehet a Földön végigsöprő koronavírus-járvány gazdasági következményeit – nehéz olyasmit ígérni, hogy nyárra minden rendben lesz, és mindenki ott folytatja munkáját, ahol a több hetes vagy több hónapos kényszerszünet után abbahagyta. Ez egyszerűen nem igaz, ilyesmit józanul gondolkodó politikus nem ígérhet. Azt azonban megteheti, hogy minden lehetséges eszközzel csökkenti a várható negatív következményeket. Megelőzve ezzel a hirtelen és tömeges elszegényedést, ami hatékony kormányzati beavatkozás nélkül a világ bármelyik táján kialakulhat.
Pénzügyi lehetőségeik szerint Európa kormányai a helyzet magaslatán állnak, hiszen a legtöbb uniós országban igen komoly pénzügyi támogatásokat hirdettek meg a legnagyobb bajban levő cégeknek, illetve alkalmazottaiknak. Magyarország kormánya ötpontos gazdasági mentőcsomagot dolgozott ki, amely adók elengedésétől a lakossági és a vállalati bankhitelek törlesztőrészleteinek év végi felfüggesztéséig több mindent felölel.
A román kormány egyik legfontosabb gazdasági döntése azoknak az alkalmazottaknak a megsegítését jelenti, akiket munkaadójuk kényszerpihenőre küld. A helyzet jelenlegi állása szerint ez több százezer embert érint, de a számuk akár egymillió is lehet, ha a járvány elhúzódik. De ígért a kormány egyéb gazdaságserkentő intézkedéseket is, csak éppen legyen rá pénz. Ismerve a romániai költségvetés kritikus helyzetét, nehéz elképzelni, hogy mindenre lesz forrás. Ezek inkább olyan mentőövnek számító intézkedések, amelyek átmeneti ideig tartó gazdasági beavatkozásként jöhetnek szóba.
Az ellenzéknek persze most sem kerül semmibe túllicitálni a helyzetet. A szociáldemokrata kormányzat által hátrahagyott csődtömegben evickélő nemzeti liberális kormány gyakorlatilag 19-re húz újabb lapot, amikor mentőcsomagokat ígér és állít össze, nemhogy a PSD-s ellenzék időről időre felhangzó követeléseit vehetnénk komolyan.
De még ennél is tragikusabb a budapesti kormány és az ellenzék kapcsolata. Ahogyan egy jeles publicista írta, Magyarországnak nemcsak a kommunistákból, hanem a balliberális ellenzékből is a legalja jutott. Érdemes belehallgatni ennek a mindent elgáncsoló, mindent meghazudtoló, minden kormányzati intézkedést megtorpedózni akaró és állandóan diktatúrát kiáltó ellenzéki „népfrontnak” a vádaskodásaiba. Az az érzése az embernek, hogy Európa országai közül azon ritka ellenzéki magatartással állunk szembe, amikor testületileg a vírusnak drukkolnak, hátha ezzel sikerül megbuktatni az Orbán-kormányt. Ami nem valószínű, hiszen az eddigi tapasztalatok alapján Orbán Viktor kabinetje most is a helyzet magaslatán áll.
A neheze még hátra van, hiszen egyelőre a szakemberek is csak találgatják a járvány lecsengésének lehetséges időpontját. Ilyenkor higgadtságra és visszafogottságra van szükség. És lehetőleg senki ne üljön fel a felelőtlen politikai hőzöngőknek.
Sokan hinni szerették volna, hogy a demokrata elnökjelöltnek, Kamala Harrisnek esélye van legyőzni Donald Trumpot. Bármennyire is ezt harsogták világszerte a liberális megmondóemberek, kívánságuk nem jött be.
Elcsodálkozom, amikor Nyugatra szakadt ismerőseim arról beszélnek, hogy egyre rosszabbul élnek, miközben nekünk egyre jobban megy. Nem tudom, mire vélni a hasonlítgatást, talán elfeledkeztek arról, hogy honnan indultak.
A novemberi választásokig hetek vannak hátra, ám a kampány már hónapokkal ezelőtt elkezdődött. És most nem a nyugdíjak újraszámolására gondolok, hanem a magyar kártya ismételt előhúzásáról.
Napi hír, hogy a megyei rendőr-főkapitányságok egyenruhásai egy-egy települést, vagy kistérséget szállnak meg, és a közlekedésrendészettől a közbiztonságon át az élelmiszerboltokig mindent ellenőriznek. Nagyon kell a pénz az államkasszába.
Ilyenkor tudatosítom magamban, mennyire igaz, hogy a felnőttek megjelenésükkel, viselkedésükkel, cselekedetükkel példaképek tudnak lenni a gyermekek, fiatalok számára. Számomra keresztapám az volt.
,,Kísértet járja be Európát – a kommunizmus kísértete” – ki ne ismerné ezt a mondatot, mely a kommunista kiáltványban szerepelt. Bár 1989-ben a kommunizmust hirdető államok jelentős része zátonyra futott, Marx és Engels eszméi nem tűntek el.
Tűnődni kezdtem, vajon mi lehet az oka annak, hogy a párizsi ötkarikás játékok megnyitójának szervezői irányába írott LMBTQ- és woke-ellenes véleményem nem tetszett a Facebook-oldalakat folyamatosan ellenőrző szemeknek-füleknek.
Az erdélyi magyar temetőkről soha nem készült részletes értékleltár. Nem tudni pontosan, hol vannak és melyek azok a hagyatékok, amelyek a magyar kulturális örökség számára fontosak. Egy dolog biztos: ezek jelentős része gyorsuló ütemben pusztul.
Csak nehogy megbetegedj, és kórházba kerülj! – hallottam gyermekkoromban nagyszüleimtől, idős emberektől. Akkor nem tudtam, mit jelent, de majd’ egy fél évszázad után bizony saját bőrömön érzékelem, mennyire igaz és valós a félelem.
Megosztott társadalomban élünk, legalábbis Magyarországon és Szlovákiában biztosan. Megosztott, ugyanakkor ellentétes, sőt sokszor gyűlölködő. Jóformán ugyanazt a színű tárgyat is képesek egyik térfélen zöldnek, másikon sárgának beállítani.
Sokan hinni szerették volna, hogy a demokrata elnökjelöltnek, Kamala Harrisnek esélye van legyőzni Donald Trumpot. Bármennyire ...
Elcsodálkozom, amikor Nyugatra szakadt ismerőseim arról beszélnek, hogy egyre rosszabbul élnek, miközben nekünk ...
A novemberi választásokig hetek vannak hátra, ám a kampány már hónapokkal ezelőtt elkezdődött. ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.