A Győr történelmet írt, hiszen negyedszer nyerte meg a legrangosabb európai kupát, a Bajnokok Ligáját – ezt mindenki tudja. De hogy miért és hogyan, azt talán kevesebben. Nyilván fel lehet lapozni a könyveket vagy megnézni a világhálón megjelent eredményeket és statisztikákat. De a dolog nyitja szerintem nem az adatokban rejlik. Azaz nem csak azokban. Hanem sokkal inkább a hozzáállásban, a kiszámíthatóságban, az egységben, a küzdeni akarásban, a folyamatos építkezésben, a stabilitásban és még sok minden másban.
A budapesti Final Fourban a kontinens négy legjobb csapata találkozott. Közülük három az elmúlt években szinte minden alkalommal ott volt a legjobb négy között. Az biztos, hogy a kvartett mind a négy együttese (talán az orosz Rostov Don kevésbé) idegenlégiósok sorát vonultatja fel. A külföldi sztárok azért szerződnek a kelet-európai klubokhoz, hogy sok pénzt keressenek. De talán mégis van egy-két olyan összetevője a BL-győzelemnek, amely nem minden csapat esetében adott.
Az egyik a hagyomány: Győrön kívül a másik három város kézilabdacsapatának nincsenek évtizedekre visszamenő hagyományai. Pédául a Vardar Szkopje utolsó alkalommal volt jelen a Final Fourban, a tulajdonos visszavonulását követően valószínűleg szétesik a csapat. A kiszámíthatóság sem elhanyagolható: míg Győrben a támogatónak köszönhetően folyamatosan építkeznek, addig Bukarestben mindig csak a következő évre terveznek: újabb játékosok, újabb edző. „Nincs folyamatosság, nincs kiszámíthatóság, mindenki egyénieskedik” – nyilatkozta a Final Fourt követően a románok sztárja, Cristina Neagu is.
És még valami, ami nagyon lényeges. Lehet, hogy Győrbe is „zsoldosok” érkeznek, akik a pénzt és a kiemelkedő eredmények elérését látják maguk előtt, de a közönségnek, a vezetőségnek, a helyi miliőnek köszönhetően olyan csapategység alakul ki, amit a többi klubnál nehezen lehet érzékelni, kézzel fogni. Győrben viszont igen.
A keretét tekintve – főleg miután a sérült Tomori, Mörk és Knedliková nem játszhatott a hét végén – az ETO az egyik leggyengébb volt a Final Fourba jutottak közül. Mégis első lett. Mert a játékosok képesek voltak küzdeni egymásért, a csapatért, a közönségért, nem csak magukért. Amikor vasárnap a döntő előtt a játékosok felálltak a pályára, szinte már láttam, hogy itt csak egy csapat nyerhet: amíg a makedón klub játékosai a BL-himnusz alatt egy helyben idegesen toporogtak, addig a győri lányok egymásba kapaszkodva mosolyogtak és biztatták egymást.
Ambros Martín BL-címvédéssel búcsúzik az ETO-tól – hat év után. Jövőre a Győrnél is nagy változások lesznek, több játékos távozik, újak jönnek. Hosszú idő után a vezetőség döntését követően újra magyar edzője lesz a Rába-partiaknak a jelenlegi másodedző, Danyi Gábor személyében. Már most kíváncsian várhatjuk, hogy a sok változás következtében jövőre milyen eredményekre lesznek képesek Görbicz Anitáék.
Bő másfél évtized elteltével ismét egy helyi szinten eredményes, tiszteletet parancsoló, ugyanakkor közkedvelt erdélyi-partiumi politikusra hárul a feladat, hogy Románia élére állva elvégezze mások helyett a piszkos munkát.
Furcsának tűnhet, de a közösségi médiában lassacskán immár senkit nem köszöntök fel születésnapján. Megvan ennek is a magyarázata: társadalmunk mérhetetlen felületessége.
A téma örök aktuális: a román tanügyi rendszer, azon belül is elsősorban a közoktatás. A politikusok és a választó nép szerint az óvónők, tanítók, tanárok heti 18 órát dolgoznak, ami botrányosan kevés a polcfeltöltő tanulatlanok heti 40 órájához képest.
Ilie Bolojan új kormánya nagyon nehéz helyzetben van a költségvetési hiány lefaragására hozott intézkedéseivel, amit a közalkalmazottak többsége nem fogad el. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy az állami alkalmazottak kellene a legkevésbé tiltakozzanak.
Miközben sztrájkhullám fenyegeti az országot – a közalkalmazottak mindent elkövetnek, hogy kiváltságaikat megőrizzék –, a román államháztartás hiányát csökkenteni akaró Bolojan-kormány kitart eltökélt szándéka mellett.
A napokban egy egyetemi ballagási bulin voltam. A végzősökkel való rövid beszélgetésekből hamar kirajzolódott, hogy a három tanulmányi év végén ugyanolyan sokféleképpen éreznek, mint egykor a saját évfolyamom.
Aki jelen van a közösségi média felületein, óhatatlanul szembe kerül számos reklámmal, valamint ismerősei, barátai által megosztott tartalmakkal. A baj csak, hogy amit látunk, az nem mindig a valóság – a mesterséges intelligencia szüleménye lehet.
Nicușor Dan elnök folytatja a többség kialakítására irányuló műveletet, amelynek célja egy terv kidolgozása a „költségvetési hiány” csökkentésére. Bukarest főpolgármestereként nagyjából ugyanezt próbálta meg.
Most már nem harcoltok a miniszterelnöki posztért, sem a minisztériumokért! Persze, hiszen most dolgozni kell, nem lehet légvárakat kergetni! – fogalmaz a Szociáldemokrata Párt figyelemelterelő manővereire reflektálva a Republica. ro.
A keresztyén egyházi év egyik legfontosabb ünnepe a pünkösd, amely a húsvét utáni ötvenedik napon következik, és a Szentlélek kitöltetését ünnepeljük. Karácsony és a feltámadás ünnepe után pünkösd csupán a „harmadik helyre szorul” a fontossági sorrendben.
Bő másfél évtized elteltével ismét egy helyi szinten eredményes, tiszteletet parancsoló, ugyanakkor ...
Ilie Bolojan új kormánya nagyon nehéz helyzetben van a költségvetési hiány lefaragására ...
Aki jelen van a közösségi média felületein, óhatatlanul szembe kerül számos reklámmal, valamint ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.