Mindnyájan különbözőek vagyunk, s ezt eddig is tudtam. Alázatosak és szerények, beképzeltek és nagyravágyóak, őszinték és ravaszak, kétszínűek és becsületesek. Mint ahogy törtetőek is, akik ha fennebb jutnak a ranglétrán, már talán meg sem ismerik a régi cimborát. Nos erre jöttem rá újra – mintha korábban nem tudtam volna – két ismerősömmel kapcsolatban is. Érdekes módon mindkettő Benedek.
Az egyik közel lakott hozzánk, a gyerekek sokat játszottak együtt, s mi felnőttek is többször beszélgettünk ügyes-bajos dolgainkról. Benedek intézményvezető volt a városban, s munkáját mindig nagyra értékeltem, néha interjút is készítettem vele, amelynek igencsak örvendett.
Nem volt olyan ünnepély, rendezvény, amelyre ne hívott volna meg, s amelyről különböző lapok hasábjain ne számoltam volna be. Néhány év után azonban adódott a lehetőség, s Benedekék az egyik szomszédos városba költöztek, ahol új munkakörben próbálta ki magát: saját vállalkozást indított. Nem is akármilyent, hiszen az avatásra még az egyik magyarországi miniszter is hivatalos volt. Mondanom sem kell, hogy a rádió, valamint az országos tévéadók is jelen voltak. Én, mezei újságíróként, egykori szomszédként, régi cimboraként csupán a sajtóból értesültem. A meghívás elmaradt.
Nem állítom, hogy jól esett. De nyeltem egyet, s kíváncsian telefonáltam Benedeknek, érdeklődtem a munkájáról, s közben gondoltam, kiderül, hogy a nagy sürgés-forgás miatt valahogy elfeledkeztek rólam. De szó sem volt ilyesmiről, csalódottan tettem le a telefont. Ráadásul néhány hét múlva kolozsvári találkozásunk alkalmával lelkendező köszönésemre és érdeklődésemre olyan hűvös fogadtatásban részesültem, mintha valami régi alkalmazottja lettem volna, akit csak azért nem rúgott ki az állásból, mert megkönyörült rajta. – Nesze neked interjú és barátság – gondoltam magamban –, nincs már szükség publicitásra, a mór megtette kötelességét, a mór elmehet.
S apropó mór. Eszembe jutott hirtelen a másik Benedek, aki vállalkozó volt, s vele kapcsolatban is úgy éreztem, jó szálak fűznek egymáshoz. Ráadásul Benedek családostól együtt kitelepült Belgiumba – néhány éves továbbképzésről volt szó csupán –, s a kapcsolat ezt követően sem szakadt meg. A világháló segítségével értekeztünk, még telefonon is beszéltünk egymással. No meg interjút készítettem vele ottani munkájáról, a brüsszeli valóságról, terrorveszélyről, vírushelyzetről. Persze hogy tetszett az ötlet, a megjelent interjú talán még jobban, s felhőtlen volt az öröm...meg talán a kapcsolat is. Egészen addig, amíg a fiam kapott ajándékba unokatestvérétől egy digitális kütyüt Franciaországból, amelynek háromsoros használati útmutatóját sehogysem értettük. Természetesnek gondoltam, hogy a két-három mondatnyi francia szöveget elküldöm Benedeknek, s megkérem, „postafordultával” küldje el a fordítást (ha már az egyetemen ő amúgy is franciául hallgatja az órákat). Gondolom, kitalálta a kedves olvasó. Igen, most is várom a választ s a fordítást.
Azóta sok víz lefolyt a Szamoson, Benedekék hazaköltöztek a városba, a továbbképzésnek köszönhetően pedig magasabb polcra került. Első találkozásunk alkalmával viszont olyan „nyájasan” igyekezett köszönni – bár nekem inkább a lekezelő szó jutott hirtelen az eszembe –, mintha két-három évvel ezelőtt legalábbis egy Victor Hugo-regényt fordított volna le nekem...ingyen.
– Cél elérve, a pali kipipálva – mormoltam halkan magamra célozva. Vagy csupán én volnék ilyen szigorúan következetes? Netán érzékeny? Mindenesetre eszembe jutott egy régi közmondás, miszerint az őszinteség és tisztesség drága ajándék, ne várd olcsó emberektől.
Nem indokolt a csodálkozás, amellyel egyesek viszonyulnak a kormány salátatörvényével hozott intézkedésekkel szemben. A kormány tisztában van vele, hogy a 2024-es súlyos pénzügyi kisiklás 2025-ben nem folytatódhat. Ion M. Ionita politikai elemző írása.
Romániában nagy méreteket öltött a totalitárius rendszerek iránti nosztalgia, az antikommunizmus megfoghatatlan délibábnak tűnik. Tömegek sírják vissza a kommunista időszakot. Az antokummunizmus ábránd vagy valóság? Erről szól Ion Cristoiu cikke.
Sokszor halljuk, hogy nincs jobb és baloldal. De tényleg így van? A kérdést alaposabban megvizsgálva azt kell mondanunk, hogy nem. Sőt, a XX. század eleje óta talán még soha nem volt ennyire aktuális és szembetűnő felosztás a jobb és baloldal között.
Sokszor halljuk, hogy nincs jobb és baloldal, de tényleg így van? A kérdést alaposabban megvizsgálva azt kell mondanunk, hogy nem. Sőt, a XX. század eleje óta talán még soha nem volt ennyire aktuális és szembetűnő felosztás a jobb és baloldal között.
A fokozódó veszedelmek korában éljük meg adventünket. Nehéz próbatételében az ország számíthat-e az ezer esztendő alatt megmaradásunkért megszenvedőkhöz hasonló utódokra adventben is? Nem csupán az óriásokra gondolok, hanem a hétköznapok szürke hőseire.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, és a másokéból is kiindulva nem is akartam. Miért döntsük el mi, erdélyi magyarok, hogy ki legyen Románia elnöke?
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című filmet, amely a leköszönő román államfő titkosszolgálati bekötöttségét taglalja. Ez segített hozzá ahhoz, hogy ne döbbenjek meg annyira Călin Georgescu diadalán.
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell engedni. Ideje megvennie a fiának a legújabb okostelefont – oktatott ki néhány évvel ezelőtt fiam egyik tanárnője az iskolában.
Sokan hinni szerették volna, hogy a demokrata elnökjelöltnek, Kamala Harrisnek esélye van legyőzni Donald Trumpot. Bármennyire is ezt harsogták világszerte a liberális megmondóemberek, kívánságuk nem jött be.
Elcsodálkozom, amikor Nyugatra szakadt ismerőseim arról beszélnek, hogy egyre rosszabbul élnek, miközben nekünk egyre jobban megy. Nem tudom, mire vélni a hasonlítgatást, talán elfeledkeztek arról, hogy honnan indultak.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, ...
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című ...
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.