A történelem során az emberiség megtapasztalta, hogy hiteles vezetőkkel a legkilátástalanabb kihívással is szembeszáll, a legnehezebb időkben is képes sikerrel venni az akadályokat. Nem véletlen, hogy Leónidasz spártai királyt a hellének vakon követték a biztos halálba a thermopülai csatában, Bonaparte Napóleonért katonái azért is rajongtak, mert velük menetelt a csatában, Dobó István kapitány pedig az egri várvédőkben tudta elültetni a hitet, hogy nem létezik lehetetlen. Manapság azonban ritkán akadnak hozzájuk fogható vezetők, ami természetesen nem véletlen, és nem csak a döntéshozói helyzetbe került választottakat jellemzi: a népnek olyan vezetői vannak, amilyeneket megérdemel...
Romániában a koronavírus-járvány terjedésének egyik oka, hogy az emberek jelentős része nem hisz a fertőzésveszélyben. Az már valahol veszett ügy, amikor büntetés terhe mellett kell rávenni a lakosságot saját és környezete egészségének megóvására, valamint arra, hogy ne veszélyeztesse mások egészségét. Persze az egyéni felelősségnek, magatartásnak mindenkor elsődlegesnek kellene lennie.
Nem mindegy azonban, hogy a vezetők milyen magatartást mutatnak. Sajnos a román miniszterelnök csak keveset tud meggyőzni például a maszkviselés létfontosságáról, de ugyanígy az államfő sem képes hitelt érdemlően bizonygatni, hogy az országban megfelelő módon zajlik a járvány megfékezése,
például a tesztelési eljárás. Bár a miniszterelnök váltig állítja, hogy Romániában akár 50 ezer teszt elvégzésére is létezik kapacitás, az élet naponta bizonyítja, hogy ezeket nincs kinek elvégeznie: a hatóságok tehetetlenségének netovábbja, amikor fertőzöttek közvetlen hozzátartozóit magánklinikára küldik tesztelésre. Az otthoni elkülönítésből...
Nyilvánvaló bizalmi válság tapintható ki a lakosság részéről a hatóságokkal, a vezetőkkel szemben, és erre egyetlen oltóanyag létezik: a nyílt, érthető, őszinte beszéd. Sokkal részletesebben, meggyőzőbben kellene elmagyaráznia a kormánynak, mit miért tesz a járványhelyzetben, mi indokol bizonyos korlátozásokat vagy adott esetben ezek elmaradását. Kevesen értik, miért nem tarthatnak nyitva – megfelelő biztonsági körülmények között – például az éttermek, miközben a választásokat a járvány közepette is megrendezik, és a választópolgárok még a vesztegzár alá vont településeken is elmehetnek szavazni.
Ezekre a miértekre mindenképpen válaszokat kell adni, különösen most, amikor a hazai hatóságok is nekiláttak a koronavírus elleni oltási kampány előkészítésének. Mert nem csupán az oltáselleneseket, az összeesküvés-elméleteket gyártókat, továbbá a kereskedelmi vagy más célból álhíreket terjesztőket kellene meggyőzni a vakcina beadatásának jelentőségéről, hanem a lakosság aggódó, szkeptikus részét is, amely szeretne mihamarabb megszabadulni a vírustól. S közben megalapozott, szakértői véleményekkel alátámasztott érveket szeretne hallani az oltás minden lehetséges következményéről.
Mivel válság idején fokozott felelősség hárul a leendő döntéshozókra is, nem ártana, ha a jelenlegi ellenzéki pártok megfontoltabban viselkednének a kampány idején.
Nem mozdítja elő a bizalom helyreállítását, ha számos alakulat kimondottan politikai haszonszerzés céljából bírál bizonyos intézkedéseket és hiányol másokat.
De hát december után többen fognak osztozni a kormányzás felelősségében, így minden bizonnyal meggyőződhetünk a hatékonyabb járványkezelés módszereiről...
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei számára ez nemcsak egy dogma vagy teológiai igazság, hanem élő reménység is lehet, hogy áthassa a hétköznapokat.
Csapatépítő kiránduláson vettem részt munkatársaimmal. Egy késő estébe nyúló beszélgetés alkalmával többen nosztalgiázni kezdtünk, hogy bizony, jó lenne, ha vissza tudnánk forgatni az idő kerekét.
Sokak számára furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel mai napig együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Kétrészes írásunk második, befejező részében a baloldal orwelli világát vesszük górcső alá.
Furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Ha alaposabban megnézzük e két politikai irányzat gyökereit, rájövünk, ezek az ideológiák közös tőről származnak.
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.
Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.
Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének a nagyszabású, 800 milliárd eurós terve, ami egy esetleges háború esetén az EU védelmi képességeinek megerősítésére szolgál.
Sok vállalkozó méltatlankodik, amikor a kormány minimálbért emel. A munkavállaló szempontjából viszont azon töprengtem el, egyáltalán mire elég ez a bér?
Öt napig tartott, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök realitásérzéke helyreálljon: miután pénteken a Fehér Házban még úgy érezte, kérdőre vonhatja Donald Trump amerikai elnököt és J. D. Vance alelnököt, kedden már jelezte, kész a teljes együttműködésre.
A kapkodásból és a sértett nyilatkozatokból látható: az európai vezetők jelentős része nem vette komolyan Donald Trump újdonsült amerikai elnök ígéretét, hogy hivatalba lépését követően rövid időn belül igyekszik véget vetni az ukrajnai háborúnak.
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei ...
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök ...
Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.