A történelem során az emberiség megtapasztalta, hogy hiteles vezetőkkel a legkilátástalanabb kihívással is szembeszáll, a legnehezebb időkben is képes sikerrel venni az akadályokat. Nem véletlen, hogy Leónidasz spártai királyt a hellének vakon követték a biztos halálba a thermopülai csatában, Bonaparte Napóleonért katonái azért is rajongtak, mert velük menetelt a csatában, Dobó István kapitány pedig az egri várvédőkben tudta elültetni a hitet, hogy nem létezik lehetetlen. Manapság azonban ritkán akadnak hozzájuk fogható vezetők, ami természetesen nem véletlen, és nem csak a döntéshozói helyzetbe került választottakat jellemzi: a népnek olyan vezetői vannak, amilyeneket megérdemel...
Romániában a koronavírus-járvány terjedésének egyik oka, hogy az emberek jelentős része nem hisz a fertőzésveszélyben. Az már valahol veszett ügy, amikor büntetés terhe mellett kell rávenni a lakosságot saját és környezete egészségének megóvására, valamint arra, hogy ne veszélyeztesse mások egészségét. Persze az egyéni felelősségnek, magatartásnak mindenkor elsődlegesnek kellene lennie.
Nem mindegy azonban, hogy a vezetők milyen magatartást mutatnak. Sajnos a román miniszterelnök csak keveset tud meggyőzni például a maszkviselés létfontosságáról, de ugyanígy az államfő sem képes hitelt érdemlően bizonygatni, hogy az országban megfelelő módon zajlik a járvány megfékezése,
például a tesztelési eljárás. Bár a miniszterelnök váltig állítja, hogy Romániában akár 50 ezer teszt elvégzésére is létezik kapacitás, az élet naponta bizonyítja, hogy ezeket nincs kinek elvégeznie: a hatóságok tehetetlenségének netovábbja, amikor fertőzöttek közvetlen hozzátartozóit magánklinikára küldik tesztelésre. Az otthoni elkülönítésből...
Nyilvánvaló bizalmi válság tapintható ki a lakosság részéről a hatóságokkal, a vezetőkkel szemben, és erre egyetlen oltóanyag létezik: a nyílt, érthető, őszinte beszéd. Sokkal részletesebben, meggyőzőbben kellene elmagyaráznia a kormánynak, mit miért tesz a járványhelyzetben, mi indokol bizonyos korlátozásokat vagy adott esetben ezek elmaradását. Kevesen értik, miért nem tarthatnak nyitva – megfelelő biztonsági körülmények között – például az éttermek, miközben a választásokat a járvány közepette is megrendezik, és a választópolgárok még a vesztegzár alá vont településeken is elmehetnek szavazni.
Ezekre a miértekre mindenképpen válaszokat kell adni, különösen most, amikor a hazai hatóságok is nekiláttak a koronavírus elleni oltási kampány előkészítésének. Mert nem csupán az oltáselleneseket, az összeesküvés-elméleteket gyártókat, továbbá a kereskedelmi vagy más célból álhíreket terjesztőket kellene meggyőzni a vakcina beadatásának jelentőségéről, hanem a lakosság aggódó, szkeptikus részét is, amely szeretne mihamarabb megszabadulni a vírustól. S közben megalapozott, szakértői véleményekkel alátámasztott érveket szeretne hallani az oltás minden lehetséges következményéről.
Mivel válság idején fokozott felelősség hárul a leendő döntéshozókra is, nem ártana, ha a jelenlegi ellenzéki pártok megfontoltabban viselkednének a kampány idején.
Nem mozdítja elő a bizalom helyreállítását, ha számos alakulat kimondottan politikai haszonszerzés céljából bírál bizonyos intézkedéseket és hiányol másokat.
De hát december után többen fognak osztozni a kormányzás felelősségében, így minden bizonnyal meggyőződhetünk a hatékonyabb járványkezelés módszereiről...
Bő másfél évtized elteltével ismét egy helyi szinten eredményes, tiszteletet parancsoló, ugyanakkor közkedvelt erdélyi-partiumi politikusra hárul a feladat, hogy Románia élére állva elvégezze mások helyett a piszkos munkát.
Furcsának tűnhet, de a közösségi médiában lassacskán immár senkit nem köszöntök fel születésnapján. Megvan ennek is a magyarázata: társadalmunk mérhetetlen felületessége.
A téma örök aktuális: a román tanügyi rendszer, azon belül is elsősorban a közoktatás. A politikusok és a választó nép szerint az óvónők, tanítók, tanárok heti 18 órát dolgoznak, ami botrányosan kevés a polcfeltöltő tanulatlanok heti 40 órájához képest.
Ilie Bolojan új kormánya nagyon nehéz helyzetben van a költségvetési hiány lefaragására hozott intézkedéseivel, amit a közalkalmazottak többsége nem fogad el. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy az állami alkalmazottak kellene a legkevésbé tiltakozzanak.
Miközben sztrájkhullám fenyegeti az országot – a közalkalmazottak mindent elkövetnek, hogy kiváltságaikat megőrizzék –, a román államháztartás hiányát csökkenteni akaró Bolojan-kormány kitart eltökélt szándéka mellett.
A napokban egy egyetemi ballagási bulin voltam. A végzősökkel való rövid beszélgetésekből hamar kirajzolódott, hogy a három tanulmányi év végén ugyanolyan sokféleképpen éreznek, mint egykor a saját évfolyamom.
Aki jelen van a közösségi média felületein, óhatatlanul szembe kerül számos reklámmal, valamint ismerősei, barátai által megosztott tartalmakkal. A baj csak, hogy amit látunk, az nem mindig a valóság – a mesterséges intelligencia szüleménye lehet.
Nicușor Dan elnök folytatja a többség kialakítására irányuló műveletet, amelynek célja egy terv kidolgozása a „költségvetési hiány” csökkentésére. Bukarest főpolgármestereként nagyjából ugyanezt próbálta meg.
Most már nem harcoltok a miniszterelnöki posztért, sem a minisztériumokért! Persze, hiszen most dolgozni kell, nem lehet légvárakat kergetni! – fogalmaz a Szociáldemokrata Párt figyelemelterelő manővereire reflektálva a Republica. ro.
A keresztyén egyházi év egyik legfontosabb ünnepe a pünkösd, amely a húsvét utáni ötvenedik napon következik, és a Szentlélek kitöltetését ünnepeljük. Karácsony és a feltámadás ünnepe után pünkösd csupán a „harmadik helyre szorul” a fontossági sorrendben.
Bő másfél évtized elteltével ismét egy helyi szinten eredményes, tiszteletet parancsoló, ugyanakkor ...
Ilie Bolojan új kormánya nagyon nehéz helyzetben van a költségvetési hiány lefaragására ...
Aki jelen van a közösségi média felületein, óhatatlanul szembe kerül számos reklámmal, valamint ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.