avatar
Somogyi Botond

2024. október 18., 21:51

Az ázsiai puszta nem sértés, de a román netezők ezt nem tudják

A novemberi választásokig hetek vannak hátra, ám a kampány már hónapokkal ezelőtt elkezdődött. És most nem a nyugdíjak újraszámolására gondolok, hanem a magyar kártya ismételt előhúzásáról a bálványosi település névváltoztatásától Orbán Viktor Romániából elképzelt kitiltásáig.

A magyarság irányába egyáltalán nem barátságos csomó cikk és videó jelzi, hogy választási kampányban vagyunk. Ezek a tartalmak természetesen azonnal szárnyra kelnek a közösségi médiában, és hosszú utóéletük van. Merthogy az ilyen jellegű tartalmakat mindig jelentős kommentáradat kíséri. Ámbár elég egy Sepsi OSK által lejátszott meccs után elolvasni a román sportoldalakon a hozzászólásokat – ott is fröcsög minden az utálattól.

Rég elhatároztam, hogy az ilyen jellegű vitákba nem szállok be. Van elég személy, aki úgy érzi, hogy meg kell mondani a tutit, vagy kötelességének tartja válaszolni a különböző provokatív megjegyzésekre, netán próbálja megismertetni a románokkal az erdélyi magyar valóságot. Én már rég nem vállalkozom hasonlókra, mert teljesen értelmetlennek tartom.

Sokszor megelégszem azzal, hogy felületesen elolvasom a címet, nagy ritkán a cikket (vagy megnézem a képet, videót pl. Nagy-Romániáról), és máris elfelejtem.

Valamelyik nap mégis utolért a kíváncsiság, és egy 1942-es, kolozsvári életet bemutató videó kommentszekciójába tévedtem. Hát volt ott minden, kérem szépen. Antonescutól Hitlerig, a kincses Kolozsvártól Trianonig, a dákoktól Horthy Miklósig és József Attila Nem! Nem! Soha! című verséig, minden, mi szem szájnak ingere. Mondanom sem kell, hogy a hozzászólások párhuzamos világba kerültek egymás alá: mindenki fújta a magáét, s írta, amit éppen gondolt vagy (vélni) tudott.

Persze ismertem a csörtét a többi oldalakról. Sajnos már ez megy évek óta, így most sem szóltam bele. És a végén „megnyugodva” olvastam, amit oly sokszor minden hasonló adok-kapok után. Amikor a románok kifogynak a történelmi érvelésekből, (ez bizony elég hamar bekövetkezik), s túljutnak az unós untalanig ismételt dák-római elmélet vagy más hazugságok szajkózásán, akkor előállnak a sértegetésekkel. Mert hát ez a legkézenfekvőbb. Csakhogy ezt sem tudják megválogatni, mert sokan úgy gondolják, hogy ha visszaküldenek Ázsiába vagy a mongóliai pusztákat, esetleg Attila hun királyt emlegetik, akkor mi mélységesen megsértődünk. Vagy rettentően elszégyelljük magunkat.

Hát dehogy, kérem szépen! Már megint nem ismerik a történelmet. Hiszen egyrészt

mi tudjuk, honnan jöttünk (velük ellentétben), másrészt múltunkat nem szégyelljük. Tehát egyáltalán nem sértődünk meg. Ám honnan tudnák ezt elvakult „román testvéreink”?

Honnan tudnák, hogy az ázsiai kultúra több ezer éves, sokkal régebbi, mint az a római birodalmi kor, amelytől ők – tévesen – származtatják magukat?

Jó lenne, hogy ha már a dák-római elméletet oly kiválóan bemagolták (nem hosszú, a tankönyveikben is alig pár oldal, tárgyi bizonyítékok, leletek, iratok stb. ugyanis nincsenek), legalább az ázsiai kultúra egy kis szeletét ismerjék meg. Legalábbis azt, amely Európához kötődik. Például azt, hogy mit köszönhet Európa a letelepedő nomád magyar törzseknek (a pogány hordáknak, ahogy ők neveznek minket). A nadrág, alsónemű vagy fehérnemű, zeke, kabát, gomb, csizma, cipő mind olyan viselet, amely az Árpád-házi dinasztia Kárpát-medencei megtelepedése előtt ismeretlen volt Európa többi részén. Tóga, tunika, hosszú ruha, saru voltak azok a ruhadarabok, amelyekbe Európa latin, görög, germán, frank, szláv népei öltöztek, hiszen nem tudtak lovagolni, ezért nadrágra sem volt szükségük.

Honfoglaláskor az akkori korhoz képest fejlett állattenyésztéssel és földműveléssel rendelkeztünk, mint ahogy ismertük a halászat, méhészet, pákászat csínját-bínját. Számtalan Európában ismeretlen ízesítőt, fűszert hoztunk be, a kovászt is tőlünk tanulták, de említhetjük az új hadászati stílust (íjászat, lovak felszerszámozása stb.) vagy nemezelést is, amelyet Európa népei szintén tőlünk tanultak.

Régészeti kutatások kimutatták, hogy a honfoglaló magyarok körében fejlett volt a fazekasság, bőrművesség és ötvösség is, amelyek szintén több ezer éves hagyományra tekintettek vissza

– már a Kárpát-medencei letelepedésünk előtti korban is. Hogy a külön írásrendszerről (rovásírás) most ne nyissunk új fejezetet.

Ameddig a történelemkönyvekben sem az ázsiai kultúráról nem olvasnak semmit, sem a saját valós történelmükről nem írnak, addig maradunk azzal, hogy amikor néhány mondat után „kifogy a készletük”, újból előveszik az ázsiai pusztákat, amin újra elmosolyodom.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Somogyi Botond 2025. július 05., szombat

Virtuális születésnap – Felületes tortaküldések világa a közösségi oldalakon

Furcsának tűnhet, de a közösségi médiában lassacskán immár senkit nem köszöntök fel születésnapján. Megvan ennek is a magyarázata: társadalmunk mérhetetlen felületessége.

Nagy István 2025. július 04., péntek

Káoszország tanügyi megszorításai

A téma örök aktuális: a román tanügyi rendszer, azon belül is elsősorban a közoktatás. A politikusok és a választó nép szerint az óvónők, tanítók, tanárok heti 18 órát dolgoznak, ami botrányosan kevés a polcfeltöltő tanulatlanok heti 40 órájához képest.

Makkay József 2025. július 03., csütörtök

A megszorításaival egyedül maradó Bolojan

Ilie Bolojan új kormánya nagyon nehéz helyzetben van a költségvetési hiány lefaragására hozott intézkedéseivel, amit a közalkalmazottak többsége nem fogad el. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy az állami alkalmazottak kellene a legkevésbé tiltakozzanak.

2025. július 01., kedd

Alacsony adók, gyenge adóbeszedés, indokolatlan kiváltságok

Miközben sztrájkhullám fenyegeti az országot – a közalkalmazottak mindent elkövetnek, hogy kiváltságaikat megőrizzék –, a román államháztartás hiányát csökkenteni akaró Bolojan-kormány kitart eltökélt szándéka mellett.

Tóth Gödri Iringó 2025. június 27., péntek

Székelyföldről a nagyvárosba, majd vissza? – Fiatalok mozgásban

A napokban egy egyetemi ballagási bulin voltam. A végzősökkel való rövid beszélgetésekből hamar kirajzolódott, hogy a három tanulmányi év végén ugyanolyan sokféleképpen éreznek, mint egykor a saját évfolyamom.

Somogyi Botond 2025. június 14., szombat

Ne higgy, ha látod is!

Aki jelen van a közösségi média felületein, óhatatlanul szembe kerül számos reklámmal, valamint ismerősei, barátai által megosztott tartalmakkal. A baj csak, hogy amit látunk, az nem mindig a valóság – a mesterséges intelligencia szüleménye lehet.

2025. június 12., csütörtök

Nicușor Dan sötét napjai

Nicușor Dan elnök folytatja a többség kialakítására irányuló műveletet, amelynek célja egy terv kidolgozása a „költségvetési hiány” csökkentésére. Bukarest főpolgármestereként nagyjából ugyanezt próbálta meg.

2025. június 08., vasárnap

Szégyenérzet semmi. Hitelesség még annyi sem – Román lapvélemény a kormánypártokról

Most már nem harcoltok a miniszterelnöki posztért, sem a minisztériumokért! Persze, hiszen most dolgozni kell, nem lehet légvárakat kergetni! – fogalmaz a Szociáldemokrata Párt figyelemelterelő manővereire reflektálva a Republica. ro.

Somogyi Botond 2025. június 07., szombat

Pünkösd – a Szentlélek ünnepe

A keresztyén egyházi év egyik legfontosabb ünnepe a pünkösd, amely a húsvét utáni ötvenedik napon következik, és a Szentlélek kitöltetését ünnepeljük. Karácsony és a feltámadás ünnepe után pünkösd csupán a „harmadik helyre szorul” a fontossági sorrendben.

Balogh Levente 2025. június 02., hétfő

Trump külpolitikája a hangzatos ígéretektől a realitásokig

Az ukrajnai háború lezárása, a gázai konfliktus rendezése, új, az Egyesült Államok számára kedvezőbb kereskedelmi kapcsolatok kidolgozása a külföldi partnerekkel – ambiciózus, már-már bombasztikus külpolitikai és gazdasági célokat tűzött ki Donald Trump.

Vélemény
avatar
Makkay József: A megszorításaival egyedül maradó Bolojan

Ilie Bolojan új kormánya nagyon nehéz helyzetben van a költségvetési hiány lefaragására ...

avatar
Somogyi Botond: Ne higgy, ha látod is!

Aki jelen van a közösségi média felületein, óhatatlanul szembe kerül számos reklámmal, valamint ...

avatar
Somogyi Botond: Pünkösd – a Szentlélek ünnepe

A keresztyén egyházi év egyik legfontosabb ünnepe a pünkösd, amely a húsvét utáni ötvenedik ...

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.