Minden adat és körülmény arról árulkodik, hogy a koronavírus-járvány most zajló, harmadik hulláma súlyosabb, mint az előző kettő. Bár az újonnan diagnosztizált napi fertőzöttek száma nem tekinthető ugyan rekordnak, a kórházban ápoltaké, de főleg az intenzív terápiára szoruló pácienseké annál inkább. Különösen aggodalomra ad okot, hogy utóbbiak száma 1500 fölé hágott, ami a romániai intenzív osztályok jelenlegi kapacitását jelenti. Mégis mi az oka az egyébként nem kiugró fertőzésszám közepette is akutnak nevezhető járványhelyzet súlyosbodásának? Miért kritikusabb most az egészségügyi rendszer állapota, mint tavaly?
A válasz nem túl bonyolult. Először is
a járvány berobbanása óta eltelt több mint egy év alatt – némileg érthető módon – lazult a fegyelem, az emberek már nem tartanak annyira a fertőzés, a megbetegedés veszélyétől, mint korábban.
Sokan a nyilvánvaló tünetek ellenére sem teszteltetik magukat, vagy ha mégis – és az pozitív eredménnyel jár –, akkor sem jelentkeznek orvosnál. Ezzel magyarázható, hogy a lábon kihordani próbált betegség rendkívül legyengíti a szervezetet, és a kórházi ellátásra szorulók súlyos állapotban kerülnek az orvosok keze közé, itt pedig nagyon sokan egyenesen intenzív ellátásra, lélegeztetőgépre szorulnak. A járvány idején az emberek azt a kevés bizodalmukat is elveszítették, amit eddig tápláltak az egészségügyi rendszer iránt, ami a romániai kórházak, az itteni ellátás hiányosságai ismeretében nem csoda.
A nagy fokú bizalomvesztést ugyanakkor mesterségesen is gerjesztik. Amikor „csodadoktornak” kikiáltott orvosok nevezik gyilkosnak a koronavírus-fertőzöttek esetében alkalmazott ellátást és protokollt, vagy hasonlóképpen halált okozó terápiának a súlyos állapotba kerültek számára életmentő oxigént, érthető, hogy sokan elbizonytalanodnak. És
miután ezeket a saját pályatársaik által jóformán kiközösített egészségügyi dolgozókat magukat újságíróknak tartó propagandisták és összeesküvés-elmélet terjesztők piedesztálra emelik, az emberek jelentős része megzavarodik.
Oda jutottunk, hogy az erdélyi magyar sajtónak is van sötét oldala, amelyik gúnyosan „covid-médiaként” emlegeti a járványt a maga valójában bemutató, a helyzet súlyosságát belátó fősodratú sajtót, és amelyik ugyanígy plandémiának, azaz tervezett pandémiának állítja be a koronavírusvészt. Ők azok – összenő, ami összetartozik –, akik hitelt adnak a járvány kirobbantását Bill Gates és Soros György aknamunkájának tulajdonító egyházi vezetőnek, vagy bedőlnek a saját módszerük, a hagymázas manipulációk gyakorlati terepének számító közösségi médiának. Sem köpni, sem nyelni nem tudtunk, amikor bizonyos román médiaorgánumokhoz hasonlóan magyar felületen is öles betűkkel jött szembe velünk a „hír”, miszerint egy brassói rendőr felmondott, mert nem volt hajlandó bírságolni a polgárokat a maszkviselet hiányáért. Ugyanez az exrendőr azt is állította, hogy feleségét halála után Covid-fertőzöttnek akarták nyilvánítani az orvosok, beleegyezéséért pedig 3500 lejt ajánlottak. Mondani sem kell, kis kutakodással ki lehetett deríteni, hogy a hajmeresztő állításokat sorjázó bejegyzést tartalmazó Facebook-profil kamu, a megyei rendőr-főkapitányság pedig közleményben volt kénytelen cáfolni a lavinaként görgetett álhírt: ilyen nevű személy nem szolgál az állományban, nem létezik, tehát ki sem léphetett.
Még a konteóhívőktől és hisztériakeltőktől is több intelligenciát várna az ember. Nekünk elég, ha megőrizzük a józanságunkat. Jót tesz az egészségnek...
Tűnődni kezdtem, vajon mi lehet az oka annak, hogy a párizsi ötkarikás játékok megnyitójának szervezői irányába írott LMBTQ- és woke-ellenes véleményem nem tetszett a Facebook-oldalakat folyamatosan ellenőrző szemeknek-füleknek.
Az erdélyi magyar temetőkről soha nem készült részletes értékleltár. Nem tudni pontosan, hol vannak és melyek azok a hagyatékok, amelyek a magyar kulturális örökség számára fontosak. Egy dolog biztos: ezek jelentős része gyorsuló ütemben pusztul.
Csak nehogy megbetegedj, és kórházba kerülj! – hallottam gyermekkoromban nagyszüleimtől, idős emberektől. Akkor nem tudtam, mit jelent, de majd’ egy fél évszázad után bizony saját bőrömön érzékelem, mennyire igaz és valós a félelem.
Megosztott társadalomban élünk, legalábbis Magyarországon és Szlovákiában biztosan. Megosztott, ugyanakkor ellentétes, sőt sokszor gyűlölködő. Jóformán ugyanazt a színű tárgyat is képesek egyik térfélen zöldnek, másikon sárgának beállítani.
Valószínűleg mindannyian érezzük, hogy e merénylet több annál, hogy egy magányos elkövető tette. Nem Fico múltjának, hanem sokkal inkább jelenének szól. Az pedig rendkívül sajnálatos, hogy a 21. század Európai Uniójában ilyesmi megtörténhet.
A diktatórikus politikai hatalom természeténél fogva mindig irtózott a sajátjától eltérő világnézettől. Ezeket a beidegződéseket mentették át az 1989 után létrejött politikai alakulatok is, amelyek a kommunista ideológiában gyökereznek.
Varga Judit igazszágügyi miniszter exférje, Magyar Péter új pártot alapít. Komolyan gondolhatja-e bárki, hogy a „csalódott fideszesek” elegen vannak a rendszer megbuktatásához? Ami nem sikerült az ellenzéki pártoknak, mitől működne Magyar Péter esetében?
A székelyföldi autonómiaharc felemásra sikeredett. Mindenki beszél róla, azonban az erdélyi magyar politikusok egy része nem hisz benne, és ezt megérzik az emberek. Nem elég az autonómiáról évente egyszer-kétszer szépeket mondani és írni.
A három évtizede összeszámolt több száz gazdából 3-4 ha maradt, akik földből próbálnak megélni. A fél tucat faluból álló község szántóföldjeit egyetlen agrárvállalkozó vásárolja fel. Az új földbirtokos impériuma ezer hektárhoz közelít.
„Csak nehogy a CFR-hez jöjjön!” „Remélem, Mutu edzőként nem teszi be a lábát a Fellegvárra!” – Ehhez hasonló szurkolói vélemények láttak napvilágot néhány hónappal ezelőtt, amikor a bukaresti sajtó megszellőztette a lehetséges edőváltást Kolozsváron.
Tűnődni kezdtem, vajon mi lehet az oka annak, hogy a párizsi ötkarikás játékok megnyitójának szervezői ...
Csak nehogy megbetegedj, és kórházba kerülj! – hallottam gyermekkoromban nagyszüleimtől, idős emberektől. Akkor ...
Megosztott társadalomban élünk, legalábbis Magyarországon és Szlovákiában biztosan. Megosztott, ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.