Amióta a választások jelentik a demokrácia alapját, a politikusok válogatott módszerekkel igyekeznek rávenni a szavazópolgárokat arra, hogy urnák elé járuljanak, és lehetőleg az ő nevük, pártjuk jele mellé üssék a pecsétet. Ennek számtalan formája van, a legtisztább, legcélravezetőbb út mindenképpen az, amikor a jelölt saját hitelét, tetteit, megvalósításait „tálcán kínálva”, világnézetét, politikai, erkölcsi nézetét ismertetve igyekszik meggyőzni az embereket arról, hogy ő a legjobb választás. Persze akadnak kevésbé hagyományos módszerek is, mint amikor a politikusok megvásárolják a polgárok szavazatát, esetleg fenyegetéssel kényszerítik ki az adott jelöltre, alakulatra történő voksolást. Romániában mindegyik esetre láttunk már példát, sajnos az előbbi esetre kevesebbet.
Létezik ugyanakkor a finomabb nyomásgyakorlás, az érzelmi zsarolás módszere, amire több példát is láttunk, hallottunk a vasárnap lezajlott helyhatósági megmérettetésen. Az USR–PLUS jelöltjeként Bukarest első kerületének polgármesteri tisztségét megszerző Clotilde Armand európai parlamenti képviselő a választás napján azzal igyekezett mozgósítani a román főváros lakosait, hogy menjenek szavazni, ellenkező esetben nem számítanak. „Aki nem szavaz, az nem számít” – bizonygatta a román férjével Bukarestben tíz évvel ezelőtt letelepedett francia politikus. Aki olyat is talált mondani, hogy az urnáktól távol maradóknak „nem lesz joguk” a Facebookon vagy az utcán előadni a panaszukat, ha rosszul mennek a dolgok.
A közélet természetes, mondhatni ideális menete vitathatatlanul az, amikor a választópolgár fontosnak, érdemesnek tartja, hogy éljen alkotmány adta jogával, és tisztában van vele, hogy saját, valamint közössége sorsának alakításában csak így tud részt venni. Ilyenkor megbízzuk a választott politikust – tanácsost, polgármestert, tanácselnököt vagy honatyát –, hogy képviseljen bennünket, mozdítsa elő településünk, régiónk, tágabb értelemben az ország fejlődését. Fontos adalék, hogy ez a szerepvállalás, a választáson való indulás nem kötelező számára, és nem is szívesség vagy kegy részéről. Ugyanígy nem lehet kötelezni senkit sem – a romániai jogszabályok szerint legalábbis – a választójog gyakorlására. Az ugyanis a polgár szabad elhatározásán alapul.
Olyat állítani tehát, hogy valaki „nem számít”, nincs, ha nem szavaz, sőt ez esetben be is foghatja a száját, roppant veszélyes kísérlet, ráadásul ellentmond a demokrácia alapszabályainak. Elvégre a szólás és a vélemény szabadsága minden embert egyenlően megillet, akkor is, ha ezt a jogot politikai értelemben a szavazófülkében is gyakorolja, és akkor is, ha nem. Egy polgár akkor is elmondhatja a véleményét települése, országa állapotáról, ha nem annak pillanatnyi vezetőire voksolt, vagy ha történetesen egyáltalán nem szavazott. Az egyéni és közösségi jogokat elsőként meghatározó Emberi és polgári jogok nyilatkozatának hazájából származó politikusnak mindezt illene tudnia, és nem lenne szabad belefojtania a szót valakibe a szót politikai megfontolások alapján – elvégre a passzivitásnak is számtalan oka van, és a távolmaradás is értelmezhető politikai álláspontként.
Mindenképp többet várnánk egy közszereplőtől, aki korábban utcára vonult a romániai jogállamisággal szembeni túlkapások ellen. Viszont akkor van baj, ha a demokráciáért aggódó, a jogállam és az emberi jogok védelmezőinek szerepében tetszelgő politikusok adott pillanatban hajlamosak megvonni a szót a másként gondolkodóktól. Két választás között ott van négy év, az elég idő megpróbálni meggyőzni a kiábrándultakat, szkeptikusakat, csalódottakat arról, hogy érdemes venni a fáradságot.
Sokszor halljuk, hogy nincs jobb és baloldal. De tényleg így van? A kérdést alaposabban megvizsgálva azt kell mondanunk, hogy nem. Sőt, a XX. század eleje óta talán még soha nem volt ennyire aktuális és szembetűnő felosztás a jobb és baloldal között.
Sokszor halljuk, hogy nincs jobb és baloldal, de tényleg így van? A kérdést alaposabban megvizsgálva azt kell mondanunk, hogy nem. Sőt, a XX. század eleje óta talán még soha nem volt ennyire aktuális és szembetűnő felosztás a jobb és baloldal között.
A fokozódó veszedelmek korában éljük meg adventünket. Nehéz próbatételében az ország számíthat-e az ezer esztendő alatt megmaradásunkért megszenvedőkhöz hasonló utódokra adventben is? Nem csupán az óriásokra gondolok, hanem a hétköznapok szürke hőseire.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, és a másokéból is kiindulva nem is akartam. Miért döntsük el mi, erdélyi magyarok, hogy ki legyen Románia elnöke?
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című filmet, amely a leköszönő román államfő titkosszolgálati bekötöttségét taglalja. Ez segített hozzá ahhoz, hogy ne döbbenjek meg annyira Călin Georgescu diadalán.
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell engedni. Ideje megvennie a fiának a legújabb okostelefont – oktatott ki néhány évvel ezelőtt fiam egyik tanárnője az iskolában.
Sokan hinni szerették volna, hogy a demokrata elnökjelöltnek, Kamala Harrisnek esélye van legyőzni Donald Trumpot. Bármennyire is ezt harsogták világszerte a liberális megmondóemberek, kívánságuk nem jött be.
Elcsodálkozom, amikor Nyugatra szakadt ismerőseim arról beszélnek, hogy egyre rosszabbul élnek, miközben nekünk egyre jobban megy. Nem tudom, mire vélni a hasonlítgatást, talán elfeledkeztek arról, hogy honnan indultak.
A novemberi választásokig hetek vannak hátra, ám a kampány már hónapokkal ezelőtt elkezdődött. És most nem a nyugdíjak újraszámolására gondolok, hanem a magyar kártya ismételt előhúzásáról.
Napi hír, hogy a megyei rendőr-főkapitányságok egyenruhásai egy-egy települést, vagy kistérséget szállnak meg, és a közlekedésrendészettől a közbiztonságon át az élelmiszerboltokig mindent ellenőriznek. Nagyon kell a pénz az államkasszába.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, ...
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című ...
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.