Amióta a választások jelentik a demokrácia alapját, a politikusok válogatott módszerekkel igyekeznek rávenni a szavazópolgárokat arra, hogy urnák elé járuljanak, és lehetőleg az ő nevük, pártjuk jele mellé üssék a pecsétet. Ennek számtalan formája van, a legtisztább, legcélravezetőbb út mindenképpen az, amikor a jelölt saját hitelét, tetteit, megvalósításait „tálcán kínálva”, világnézetét, politikai, erkölcsi nézetét ismertetve igyekszik meggyőzni az embereket arról, hogy ő a legjobb választás. Persze akadnak kevésbé hagyományos módszerek is, mint amikor a politikusok megvásárolják a polgárok szavazatát, esetleg fenyegetéssel kényszerítik ki az adott jelöltre, alakulatra történő voksolást. Romániában mindegyik esetre láttunk már példát, sajnos az előbbi esetre kevesebbet.
Létezik ugyanakkor a finomabb nyomásgyakorlás, az érzelmi zsarolás módszere, amire több példát is láttunk, hallottunk a vasárnap lezajlott helyhatósági megmérettetésen. Az USR–PLUS jelöltjeként Bukarest első kerületének polgármesteri tisztségét megszerző Clotilde Armand európai parlamenti képviselő a választás napján azzal igyekezett mozgósítani a román főváros lakosait, hogy menjenek szavazni, ellenkező esetben nem számítanak. „Aki nem szavaz, az nem számít” – bizonygatta a román férjével Bukarestben tíz évvel ezelőtt letelepedett francia politikus. Aki olyat is talált mondani, hogy az urnáktól távol maradóknak „nem lesz joguk” a Facebookon vagy az utcán előadni a panaszukat, ha rosszul mennek a dolgok.
A közélet természetes, mondhatni ideális menete vitathatatlanul az, amikor a választópolgár fontosnak, érdemesnek tartja, hogy éljen alkotmány adta jogával, és tisztában van vele, hogy saját, valamint közössége sorsának alakításában csak így tud részt venni. Ilyenkor megbízzuk a választott politikust – tanácsost, polgármestert, tanácselnököt vagy honatyát –, hogy képviseljen bennünket, mozdítsa elő településünk, régiónk, tágabb értelemben az ország fejlődését. Fontos adalék, hogy ez a szerepvállalás, a választáson való indulás nem kötelező számára, és nem is szívesség vagy kegy részéről. Ugyanígy nem lehet kötelezni senkit sem – a romániai jogszabályok szerint legalábbis – a választójog gyakorlására. Az ugyanis a polgár szabad elhatározásán alapul.
Olyat állítani tehát, hogy valaki „nem számít”, nincs, ha nem szavaz, sőt ez esetben be is foghatja a száját, roppant veszélyes kísérlet, ráadásul ellentmond a demokrácia alapszabályainak. Elvégre a szólás és a vélemény szabadsága minden embert egyenlően megillet, akkor is, ha ezt a jogot politikai értelemben a szavazófülkében is gyakorolja, és akkor is, ha nem. Egy polgár akkor is elmondhatja a véleményét települése, országa állapotáról, ha nem annak pillanatnyi vezetőire voksolt, vagy ha történetesen egyáltalán nem szavazott. Az egyéni és közösségi jogokat elsőként meghatározó Emberi és polgári jogok nyilatkozatának hazájából származó politikusnak mindezt illene tudnia, és nem lenne szabad belefojtania a szót valakibe a szót politikai megfontolások alapján – elvégre a passzivitásnak is számtalan oka van, és a távolmaradás is értelmezhető politikai álláspontként.
Mindenképp többet várnánk egy közszereplőtől, aki korábban utcára vonult a romániai jogállamisággal szembeni túlkapások ellen. Viszont akkor van baj, ha a demokráciáért aggódó, a jogállam és az emberi jogok védelmezőinek szerepében tetszelgő politikusok adott pillanatban hajlamosak megvonni a szót a másként gondolkodóktól. Két választás között ott van négy év, az elég idő megpróbálni meggyőzni a kiábrándultakat, szkeptikusakat, csalódottakat arról, hogy érdemes venni a fáradságot.
Tűnődni kezdtem, vajon mi lehet az oka annak, hogy a párizsi ötkarikás játékok megnyitójának szervezői irányába írott LMBTQ- és woke-ellenes véleményem nem tetszett a Facebook-oldalakat folyamatosan ellenőrző szemeknek-füleknek.
Az erdélyi magyar temetőkről soha nem készült részletes értékleltár. Nem tudni pontosan, hol vannak és melyek azok a hagyatékok, amelyek a magyar kulturális örökség számára fontosak. Egy dolog biztos: ezek jelentős része gyorsuló ütemben pusztul.
Csak nehogy megbetegedj, és kórházba kerülj! – hallottam gyermekkoromban nagyszüleimtől, idős emberektől. Akkor nem tudtam, mit jelent, de majd’ egy fél évszázad után bizony saját bőrömön érzékelem, mennyire igaz és valós a félelem.
Megosztott társadalomban élünk, legalábbis Magyarországon és Szlovákiában biztosan. Megosztott, ugyanakkor ellentétes, sőt sokszor gyűlölködő. Jóformán ugyanazt a színű tárgyat is képesek egyik térfélen zöldnek, másikon sárgának beállítani.
Valószínűleg mindannyian érezzük, hogy e merénylet több annál, hogy egy magányos elkövető tette. Nem Fico múltjának, hanem sokkal inkább jelenének szól. Az pedig rendkívül sajnálatos, hogy a 21. század Európai Uniójában ilyesmi megtörténhet.
A diktatórikus politikai hatalom természeténél fogva mindig irtózott a sajátjától eltérő világnézettől. Ezeket a beidegződéseket mentették át az 1989 után létrejött politikai alakulatok is, amelyek a kommunista ideológiában gyökereznek.
Varga Judit igazszágügyi miniszter exférje, Magyar Péter új pártot alapít. Komolyan gondolhatja-e bárki, hogy a „csalódott fideszesek” elegen vannak a rendszer megbuktatásához? Ami nem sikerült az ellenzéki pártoknak, mitől működne Magyar Péter esetében?
A székelyföldi autonómiaharc felemásra sikeredett. Mindenki beszél róla, azonban az erdélyi magyar politikusok egy része nem hisz benne, és ezt megérzik az emberek. Nem elég az autonómiáról évente egyszer-kétszer szépeket mondani és írni.
A három évtizede összeszámolt több száz gazdából 3-4 ha maradt, akik földből próbálnak megélni. A fél tucat faluból álló község szántóföldjeit egyetlen agrárvállalkozó vásárolja fel. Az új földbirtokos impériuma ezer hektárhoz közelít.
„Csak nehogy a CFR-hez jöjjön!” „Remélem, Mutu edzőként nem teszi be a lábát a Fellegvárra!” – Ehhez hasonló szurkolói vélemények láttak napvilágot néhány hónappal ezelőtt, amikor a bukaresti sajtó megszellőztette a lehetséges edőváltást Kolozsváron.
Tűnődni kezdtem, vajon mi lehet az oka annak, hogy a párizsi ötkarikás játékok megnyitójának szervezői ...
Csak nehogy megbetegedj, és kórházba kerülj! – hallottam gyermekkoromban nagyszüleimtől, idős emberektől. Akkor ...
Megosztott társadalomban élünk, legalábbis Magyarországon és Szlovákiában biztosan. Megosztott, ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.