Nézzünk oda, hát ilyet még nem láttam! – kiáltottam fel múlt hét közepén a Magyarország–Montenegró vízilabda-mérkőzés előtt. De csak az összecsapás után folytattam a mondatot, mert arra gondoltam, hogy ha meccs előtt fejezem be, esetleg másképp alakul az eredmény.
Miről is van szó? A himnuszok éneklése során arra lettem figyelmes, hogy a montenegrói játékosok közül csupán egy énekelte a himnuszt. Az utóbbi másfél évtized tapasztalatai alapján erre nem számítottam. Mindig azt láttam, hogy a balkáni országok – szerb, horvát, montenegrói – játékosai tele torokból, feltüzelve énekelnek, mi pedig csak tessék-lássék. És az eredmény is többnyire így alakult, azaz vesztettünk: a szerbekkel többnyire mindig, a horvátoktól 2017-ben a vb döntőben kaptunk ki a Margitszigeten, Montenegrót Eb-n pedig még sohasem vertük meg.
Most azonban minden másként alakult. Úgy tűnik – egy régi és unalmas közhelyet használva –, a fiúk jobban akarták. Mint ahogy a spanyolok elleni döntő során is, amikor a spanyolok közül senki nem énekelt. Igaz, a magyarok játékosok között is akadtak néma ajkak.
Persze tudom, nem a himnuszok éneklése vagy az akarat dönti el egy-egy összecsapás kimenetelét, hanem a tudáskülönbség, a szerencse vagy sajnos nem egy esetben a bírók. De ezúttal számomra úgy látszott, hogy a magyar csapatokból oly sokszor hiányolt motivációval nem volt gond. Nagyjából így fogalmazott Märcz Tamás szövetségi kapitány is, aki maga is megkönnyezte – mint ahogy a Duna Aréna lelátóján és valószínűleg a tévék képernyője előtt is számos szurkoló – a díjátadás alkalmával elhangzó magyar Himnuszt. „Ilyenkor megengedhetjük magunknak, hogy könnyezzünk picit, elengedjünk egy fél könnycseppet. Huszonegy éve hiányzott Magyarországnak az Európa-bajnoki cím, a közönség pedig mindig hiányolja az aranyat, ha a vízilabdacsapat nem azt nyer. Még akkor is, ha ez borzasztó nehéz feladat minden tornán. Éreztem, láttam a fiúkon az elmúlt huszonnégy órában, hogy ezt a győzelmet nem akarják kiengedni a kezükből.”
És hogy mennyire igaza van Märcz Tamásnak, aki 21 évvel ezelőtt nyert Eb-aranyat Firenzében. Emlékszem, a tornát sérülés miatt kihagyó világklasszis Benedek Tibor nevét zengték kórusban a fiúk, miután megnyerték az aranyérmet. És persze emlékszem a Kemény Dénes vezette Kásás, Kiss, Biros, Molnár alkotta csapatra, amely egymás után három olimpiai aranyat szerzett. Ahogy sok más fontos vízilabda-mérkőzésre, döntőre vagy elődöntőre, elbukott vagy megnyert összecsapásra is, egy-egy kiváló megmozdulásra, mint amilyen a Vári Attila csavargólja volt a sydney-i döntőben az oroszok ellen. Vagy a múlt héten a Varga Dénesé a montengróiak ellen.
És nemcsak én emlékszem, hanem egy egész nemzet. Talán ezért is mondják, hogy a magyar vízilabdanemzet. A 9 olimpiai és a most már 13 Európa-bajnoki aranyért, a három vb-elsőségért (igaz, ebben az olaszok egyelőre megelőznek minket eggyel). És azért is, mert egy-egy ilyen euforikus – ráadásul hazai rendezésű világeseményen, ahol még a magyar–máltai meccsen is telve volt a Duna Aréna – két hét után még több fiatal határozza el, hogy márpedig belőle vízilabdázó lesz, ráadásul válogatott és lehetőleg olimpiai bajnok is.
A válogatott balkezes bombázója, Vámos Marci szerint ezzel az eredménnyel bejelentkeztünk az olimpiai aranyra is. Úgy látszik, e kiváló eredmény, amely immár a túlzott önbizalmat is meghozta, messze repítette a játékosok képzeletét. Talán túl korán. De reménykedjünk, hogy az önbizalom mellett a csapategység és a jó forma is csak növekedni fog a július második felében kezdődő tokiói olimpiáig.
Sokszor halljuk, hogy nincs jobb és baloldal. De tényleg így van? A kérdést alaposabban megvizsgálva azt kell mondanunk, hogy nem. Sőt, a XX. század eleje óta talán még soha nem volt ennyire aktuális és szembetűnő felosztás a jobb és baloldal között.
Sokszor halljuk, hogy nincs jobb és baloldal, de tényleg így van? A kérdést alaposabban megvizsgálva azt kell mondanunk, hogy nem. Sőt, a XX. század eleje óta talán még soha nem volt ennyire aktuális és szembetűnő felosztás a jobb és baloldal között.
A fokozódó veszedelmek korában éljük meg adventünket. Nehéz próbatételében az ország számíthat-e az ezer esztendő alatt megmaradásunkért megszenvedőkhöz hasonló utódokra adventben is? Nem csupán az óriásokra gondolok, hanem a hétköznapok szürke hőseire.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, és a másokéból is kiindulva nem is akartam. Miért döntsük el mi, erdélyi magyarok, hogy ki legyen Románia elnöke?
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című filmet, amely a leköszönő román államfő titkosszolgálati bekötöttségét taglalja. Ez segített hozzá ahhoz, hogy ne döbbenjek meg annyira Călin Georgescu diadalán.
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell engedni. Ideje megvennie a fiának a legújabb okostelefont – oktatott ki néhány évvel ezelőtt fiam egyik tanárnője az iskolában.
Sokan hinni szerették volna, hogy a demokrata elnökjelöltnek, Kamala Harrisnek esélye van legyőzni Donald Trumpot. Bármennyire is ezt harsogták világszerte a liberális megmondóemberek, kívánságuk nem jött be.
Elcsodálkozom, amikor Nyugatra szakadt ismerőseim arról beszélnek, hogy egyre rosszabbul élnek, miközben nekünk egyre jobban megy. Nem tudom, mire vélni a hasonlítgatást, talán elfeledkeztek arról, hogy honnan indultak.
A novemberi választásokig hetek vannak hátra, ám a kampány már hónapokkal ezelőtt elkezdődött. És most nem a nyugdíjak újraszámolására gondolok, hanem a magyar kártya ismételt előhúzásáról.
Napi hír, hogy a megyei rendőr-főkapitányságok egyenruhásai egy-egy települést, vagy kistérséget szállnak meg, és a közlekedésrendészettől a közbiztonságon át az élelmiszerboltokig mindent ellenőriznek. Nagyon kell a pénz az államkasszába.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, ...
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című ...
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.