A román szólásmondás szerinti újramelegített csorbához hasonlít Székelyföld létezésének újabb és újabb tagadása a romániai hivatalosságok részéről. Ezúttal Bogdan Aurescu külügyminiszter kiáltotta világgá panaszát, hogy egy nem létező közigazgatási egységnek nem lehet zászlaja, és bekérette Magyarország bukaresti nagykövetét. A román külügyminiszter határozottan helyteleníti ,,a magyar parlament külügyi bizottsága elnökének Facebook-oldalán közölt kommentárját az úgynevezett Székelyföld zászlaja kitűzésének állítólagos korlátozása miatt”. Bogdan Aurescu szerint a román jogrend mind a húsz romániai kisebbséghez tartozó személyeknek szavatolja jelképeik használatát kulturális és egyházi eseményeken.
Vagy mégsem?
Nehéz kitalálni, hogy a magyarokat nem kedvelő román külügyminiszter pontosan milyen kisebbségi jelképekre gondol, hiszen a magyar zászlót is vegzálták már politikustársai Erdélyben.
No, de ezúttal tiszta a kép: mivel Romániában Székelyföld nevű közigazgatási területi egység nem létezik, hivatalos jelképe sem lehet. Ha már lúd, legyen kövér! Aurescu úr eljut az 1996-os román-magyar alapszerződésig, amely állítólag a két ország közötti együttműködést szavatolja. Ennek szellemében inti visszafogottságra a budapesti politikusokat, akik eléggé el nem ítélhető módon hisznek Székelyföld létezésében.
Bogdan Aurescu magyar ügyekben történő ,,jártassága” nem újdonság. Miniszteri regnálása során már többször az 1996-ban megkötött kétoldalú, román-magyar alapszerződésre hivatkozott, holott az államközi egyezség alkalmazásának éppen ő a kerékkötője. Érdemes kissé visszamenni az időben, amikor a 2010-es években román részről ő volt a román-magyar vegyes bizottság társelnöke.
Regnálása idején, 2011-ben ülésezett utoljára a vegyes bizottság, amikor az erdélyi magyar jogsérelmek hosszú sorát tartalmazó jegyzőkönyvről nem jutottak egyezségre
a magyar felet képviselő társelnökkel, Répás Zsuzsannával. Azóta több mint egy évtized telt el, és Bogdan Aurescu magatartása már nem csak a román-magyar vegyes bizottságot juttatta holtvágányra, hanem külügyminiszterként is sokat ártott a két ország kapcsolatának. Az már hab a tortán, hogy egy olyan román kormány külügyminisztereként handabandázik magyarellenes szövegeket, amelynek több miniszteri tárcával és miniszterelnök-helyettessel az RMDSZ is tagja.
A húsz évvel ezelőtt, 2003-ban megalakult Székely Nemzeti Tanács 2004-ben fogadta el Székelyföld jelképeként a székely zászlót, amelyet a Székelyföldi Önkormányzati Nagygyűlés hivatalosan Székelyföld zászlajává nyilvánított. Azóta áll a székely zászló a román hivatalosságok üldöztetésének célpontjában. Rendőrség szedette le a középületekről és perek sokaságát zúdították a zászlót kitűző polgármesterekre. Mihai Tudose egykori miniszterelnök egyenesen akasztással fenyegette meg azokat, akik a székely zászlót ki merik tenni középületekre.
Székelyföld és a székely zászló természetesen létezik. Bogdan Aurescu meséje nem több egy román politikus tudatlanságánál, aki saját országa különböző tartományainak a múltjával sincs tisztában. Nem ismeri Erdély történelmét, hogy ne beszéljünk Székelyföldről, amely a régebbi román atlaszokban is szerepel.
A román diplomácia vezetője minden alkalmat megragad, hogy magyarellenességét és tudatlanságát fitogtassa.
Aki politikus múltját ismeri, az tisztában van vele, hogy nem volna keresnivalója egy olyan kormányban, amelynek a magyar-román viszonyt erősíteni akaró magyar párt is tagja. Ilyen alapon az AUR képviselőjének is oda lehetne adni a külügyi tárcát.
Nincsenek, persze illúzióim afelől, hogy a jövő évi választási kampányra hangoló román pártoknak úgy kell a magyarellenesség, mint éhes embernek a falat kenyér. Számomra csak az a dilemma, hogy a Bogdan Aurescuékhoz hasonló ,,grémiumban” hogyan lehet magyarként politizálni?
Csapatépítő kiránduláson vettem részt munkatársaimmal. Egy késő estébe nyúló beszélgetés alkalmával többen nosztalgiázni kezdtünk, hogy bizony, jó lenne, ha vissza tudnánk forgatni az idő kerekét.
Sokak számára furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel mai napig együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Kétrészes írásunk második, befejező részében a baloldal orwelli világát vesszük górcső alá.
Furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Ha alaposabban megnézzük e két politikai irányzat gyökereit, rájövünk, ezek az ideológiák közös tőről származnak.
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.
Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.
Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének a nagyszabású, 800 milliárd eurós terve, ami egy esetleges háború esetén az EU védelmi képességeinek megerősítésére szolgál.
Sok vállalkozó méltatlankodik, amikor a kormány minimálbért emel. A munkavállaló szempontjából viszont azon töprengtem el, egyáltalán mire elég ez a bér?
Öt napig tartott, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök realitásérzéke helyreálljon: miután pénteken a Fehér Házban még úgy érezte, kérdőre vonhatja Donald Trump amerikai elnököt és J. D. Vance alelnököt, kedden már jelezte, kész a teljes együttműködésre.
A kapkodásból és a sértett nyilatkozatokból látható: az európai vezetők jelentős része nem vette komolyan Donald Trump újdonsült amerikai elnök ígéretét, hogy hivatalba lépését követően rövid időn belül igyekszik véget vetni az ukrajnai háborúnak.
A lovak közé csapott Donald Trump. Amióta beiktatták hivatalába, kilószámra írja alá a – legalábbis amerikai szempontból – létfontosságú szabályrendeleteket. És nem csak.
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök ...
Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság ...
Sok vállalkozó méltatlankodik, amikor a kormány minimálbért emel. A munkavállaló szempontjából ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.