Nem kell tapasztalt politikai elemzőnek lenni ahhoz, hogy kijelentsük: a jövő évi magyarországi választásokat eddig még soha nem látott ellenségeskedés fogja megelőzni. A posztkommunista gyökerű baloldalon át egészen a neomarxistákig minden olyan erő egy tömbbe tömörült, amely az Orbán Viktor vezette kormány megbuktatását akarja. Ez a legfőbb közös nevezője a magyar ellenzéknek. A sokpárti egyveleg a miniszterelnökön kívül igyekszik további ellenségeket gyártani. Olyan rétegeket keres, amelyek szavazataira nem számíthat, de némi gyűlöletkampánnyal félelmetessé tehetők. Kézenfekvő e tekintetben a határon túli magyarság.
– háborodott fel Vadai Ágnes a Demokratikus Koalíció (DK) minapi sajtótájékoztatóján. Szerinte oltásra elsősorban a magyar–ukrán határon érkeznek a külhoniak. „Mi nem tartjuk igazságosnak emberek kezébe adni a döntést a haza sorsáról, akik soha nem éltek itt, nem itt nevelnek gyereket, nem itt fizetnek adót, és semmilyen formában nem viselik a döntésük következményét” – tette fel a régi lemezt a külhoniakra utalva Arató Gergely. A DK országgyűlési képviselője harciasan hangsúlyozta: pártja továbbra is elvenné a határon túli magyarok szavazati jogát. Azt már többször tapasztalhattuk, ahogyan Fekete-Győr András, a Momentum vezére a magyar pártokkal, jelöltekkel szemben román vagy szlovák politikusok támogatására szólított fel egy-egy megmérettetés előtt.
volt az, aki az újfasiszta jegyeket is magán hordozó Jobbikot hirtelen „néppártosítani” kívánta. Törekvésének választási kudarc lett az ára, de egykori párttársai ennek ellenére tökéletesítették a nagyívű stratégiát: a Jobbik ma Gyurcsány Ferenccel vállvetve küzd az Orbán-ellenes csapatban. Vona most egy interjúban azt állította, hogy a külföldön dolgozó magyarok szavazási részvételét nehezíti, a határon túliakét pedig könnyíti a kormány. Zsigmond Barna marosvásárhelyi származású fideszes képviselő, Magyarország volt csíkszeredai főkonzulja a Mandiner portálon közölt írásában tisztázta a jogi tényeket. „A magyar választási szabályok szerint nincs külföldön dolgozó és nincs határon túli magyar sem, hanem kétféle választójoggal rendelkező magyar állampolgár van: akinek van lakóhelye Magyarországon és akinek nincs lakóhelye Magyarországon. (…) Külföldi lakcím, azaz belföldi lakóhely hiánya esetén a belföldi egyéni körzet, illetve szavazókör fogalma nem értelmezhető, így a magyarországi lakóhellyel nem rendelkező állampolgárok levélben adhatják le szavazatukat, és mivel az ő esetükben nincs a lakóhely szerinti egyéni jelölt, ezért csak listára szavazhatnak. További eltérés, hogy csak akkor vehetnek részt a választásokon, ha előzetesen kérik felvételüket a választói névjegyzékbe, azaz regisztrálnak. Az eltérő szabályozás alapja kizárólag a belföldi lakcím megléte vagy éppen hiánya. Irreleváns tehát, hogy egy magyar állampolgár lakcíme Londonban, Kézdivásárhelyen vagy éppen Ausztráliában van, ott született nem magyar állampolgárnak és ott szerezte meg a magyar állampolgárságot, vagy Magyarországon született magyar állampolgárnak, de huzamosabb ideig külföldön él, tanul vagy dolgozik, és megszüntette magyarországi lakóhelyét, mivel
– közölte a tényeket Zsigmond Barna.
Önsanyargató játékként érdemes kipróbálni néha, hogy a magyarországi ellenzéki politikusoknak a külhoniak állampolgársági alapon létező jogaikat kárhoztató idézetekben a célzottak csoportját a moldovai románokkal helyettesítjük, a megfogalmazókat pedig létező román politikusok nevére cseréljük. Abszurd helyzetkép alakul ki. Az ugyanis Bukarestben elképzelhetetlen, hogy román politikus a kettős állampolgárságú moldovai románoktól vitasson el szavazói vagy egyéb romániai jogokat. Addig, amíg a magyar ellenzékiek e tekintetben tanulnak bukaresti kollégáiktól, mi, itt Erdélyben készüljünk fel arra, hogy a magyarellenes románok támadásai mellett a magyarországi kormánybuktatást óhajtók táborában is céltáblák leszünk.
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei számára ez nemcsak egy dogma vagy teológiai igazság, hanem élő reménység is lehet, hogy áthassa a hétköznapokat.
Csapatépítő kiránduláson vettem részt munkatársaimmal. Egy késő estébe nyúló beszélgetés alkalmával többen nosztalgiázni kezdtünk, hogy bizony, jó lenne, ha vissza tudnánk forgatni az idő kerekét.
Sokak számára furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel mai napig együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Kétrészes írásunk második, befejező részében a baloldal orwelli világát vesszük górcső alá.
Furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Ha alaposabban megnézzük e két politikai irányzat gyökereit, rájövünk, ezek az ideológiák közös tőről származnak.
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.
Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.
Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének a nagyszabású, 800 milliárd eurós terve, ami egy esetleges háború esetén az EU védelmi képességeinek megerősítésére szolgál.
Sok vállalkozó méltatlankodik, amikor a kormány minimálbért emel. A munkavállaló szempontjából viszont azon töprengtem el, egyáltalán mire elég ez a bér?
Öt napig tartott, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök realitásérzéke helyreálljon: miután pénteken a Fehér Házban még úgy érezte, kérdőre vonhatja Donald Trump amerikai elnököt és J. D. Vance alelnököt, kedden már jelezte, kész a teljes együttműködésre.
A kapkodásból és a sértett nyilatkozatokból látható: az európai vezetők jelentős része nem vette komolyan Donald Trump újdonsült amerikai elnök ígéretét, hogy hivatalba lépését követően rövid időn belül igyekszik véget vetni az ukrajnai háborúnak.
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei ...
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök ...
Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.