Nem kell tapasztalt politikai elemzőnek lenni ahhoz, hogy kijelentsük: a jövő évi magyarországi választásokat eddig még soha nem látott ellenségeskedés fogja megelőzni. A posztkommunista gyökerű baloldalon át egészen a neomarxistákig minden olyan erő egy tömbbe tömörült, amely az Orbán Viktor vezette kormány megbuktatását akarja. Ez a legfőbb közös nevezője a magyar ellenzéknek. A sokpárti egyveleg a miniszterelnökön kívül igyekszik további ellenségeket gyártani. Olyan rétegeket keres, amelyek szavazataira nem számíthat, de némi gyűlöletkampánnyal félelmetessé tehetők. Kézenfekvő e tekintetben a határon túli magyarság.
– háborodott fel Vadai Ágnes a Demokratikus Koalíció (DK) minapi sajtótájékoztatóján. Szerinte oltásra elsősorban a magyar–ukrán határon érkeznek a külhoniak. „Mi nem tartjuk igazságosnak emberek kezébe adni a döntést a haza sorsáról, akik soha nem éltek itt, nem itt nevelnek gyereket, nem itt fizetnek adót, és semmilyen formában nem viselik a döntésük következményét” – tette fel a régi lemezt a külhoniakra utalva Arató Gergely. A DK országgyűlési képviselője harciasan hangsúlyozta: pártja továbbra is elvenné a határon túli magyarok szavazati jogát. Azt már többször tapasztalhattuk, ahogyan Fekete-Győr András, a Momentum vezére a magyar pártokkal, jelöltekkel szemben román vagy szlovák politikusok támogatására szólított fel egy-egy megmérettetés előtt.
volt az, aki az újfasiszta jegyeket is magán hordozó Jobbikot hirtelen „néppártosítani” kívánta. Törekvésének választási kudarc lett az ára, de egykori párttársai ennek ellenére tökéletesítették a nagyívű stratégiát: a Jobbik ma Gyurcsány Ferenccel vállvetve küzd az Orbán-ellenes csapatban. Vona most egy interjúban azt állította, hogy a külföldön dolgozó magyarok szavazási részvételét nehezíti, a határon túliakét pedig könnyíti a kormány. Zsigmond Barna marosvásárhelyi származású fideszes képviselő, Magyarország volt csíkszeredai főkonzulja a Mandiner portálon közölt írásában tisztázta a jogi tényeket. „A magyar választási szabályok szerint nincs külföldön dolgozó és nincs határon túli magyar sem, hanem kétféle választójoggal rendelkező magyar állampolgár van: akinek van lakóhelye Magyarországon és akinek nincs lakóhelye Magyarországon. (…) Külföldi lakcím, azaz belföldi lakóhely hiánya esetén a belföldi egyéni körzet, illetve szavazókör fogalma nem értelmezhető, így a magyarországi lakóhellyel nem rendelkező állampolgárok levélben adhatják le szavazatukat, és mivel az ő esetükben nincs a lakóhely szerinti egyéni jelölt, ezért csak listára szavazhatnak. További eltérés, hogy csak akkor vehetnek részt a választásokon, ha előzetesen kérik felvételüket a választói névjegyzékbe, azaz regisztrálnak. Az eltérő szabályozás alapja kizárólag a belföldi lakcím megléte vagy éppen hiánya. Irreleváns tehát, hogy egy magyar állampolgár lakcíme Londonban, Kézdivásárhelyen vagy éppen Ausztráliában van, ott született nem magyar állampolgárnak és ott szerezte meg a magyar állampolgárságot, vagy Magyarországon született magyar állampolgárnak, de huzamosabb ideig külföldön él, tanul vagy dolgozik, és megszüntette magyarországi lakóhelyét, mivel
– közölte a tényeket Zsigmond Barna.
Önsanyargató játékként érdemes kipróbálni néha, hogy a magyarországi ellenzéki politikusoknak a külhoniak állampolgársági alapon létező jogaikat kárhoztató idézetekben a célzottak csoportját a moldovai románokkal helyettesítjük, a megfogalmazókat pedig létező román politikusok nevére cseréljük. Abszurd helyzetkép alakul ki. Az ugyanis Bukarestben elképzelhetetlen, hogy román politikus a kettős állampolgárságú moldovai románoktól vitasson el szavazói vagy egyéb romániai jogokat. Addig, amíg a magyar ellenzékiek e tekintetben tanulnak bukaresti kollégáiktól, mi, itt Erdélyben készüljünk fel arra, hogy a magyarellenes románok támadásai mellett a magyarországi kormánybuktatást óhajtók táborában is céltáblák leszünk.
Sokan hinni szerették volna, hogy a demokrata elnökjelöltnek, Kamala Harrisnek esélye van legyőzni Donald Trumpot. Bármennyire is ezt harsogták világszerte a liberális megmondóemberek, kívánságuk nem jött be.
Elcsodálkozom, amikor Nyugatra szakadt ismerőseim arról beszélnek, hogy egyre rosszabbul élnek, miközben nekünk egyre jobban megy. Nem tudom, mire vélni a hasonlítgatást, talán elfeledkeztek arról, hogy honnan indultak.
A novemberi választásokig hetek vannak hátra, ám a kampány már hónapokkal ezelőtt elkezdődött. És most nem a nyugdíjak újraszámolására gondolok, hanem a magyar kártya ismételt előhúzásáról.
Napi hír, hogy a megyei rendőr-főkapitányságok egyenruhásai egy-egy települést, vagy kistérséget szállnak meg, és a közlekedésrendészettől a közbiztonságon át az élelmiszerboltokig mindent ellenőriznek. Nagyon kell a pénz az államkasszába.
Ilyenkor tudatosítom magamban, mennyire igaz, hogy a felnőttek megjelenésükkel, viselkedésükkel, cselekedetükkel példaképek tudnak lenni a gyermekek, fiatalok számára. Számomra keresztapám az volt.
,,Kísértet járja be Európát – a kommunizmus kísértete” – ki ne ismerné ezt a mondatot, mely a kommunista kiáltványban szerepelt. Bár 1989-ben a kommunizmust hirdető államok jelentős része zátonyra futott, Marx és Engels eszméi nem tűntek el.
Tűnődni kezdtem, vajon mi lehet az oka annak, hogy a párizsi ötkarikás játékok megnyitójának szervezői irányába írott LMBTQ- és woke-ellenes véleményem nem tetszett a Facebook-oldalakat folyamatosan ellenőrző szemeknek-füleknek.
Az erdélyi magyar temetőkről soha nem készült részletes értékleltár. Nem tudni pontosan, hol vannak és melyek azok a hagyatékok, amelyek a magyar kulturális örökség számára fontosak. Egy dolog biztos: ezek jelentős része gyorsuló ütemben pusztul.
Csak nehogy megbetegedj, és kórházba kerülj! – hallottam gyermekkoromban nagyszüleimtől, idős emberektől. Akkor nem tudtam, mit jelent, de majd’ egy fél évszázad után bizony saját bőrömön érzékelem, mennyire igaz és valós a félelem.
Megosztott társadalomban élünk, legalábbis Magyarországon és Szlovákiában biztosan. Megosztott, ugyanakkor ellentétes, sőt sokszor gyűlölködő. Jóformán ugyanazt a színű tárgyat is képesek egyik térfélen zöldnek, másikon sárgának beállítani.
Sokan hinni szerették volna, hogy a demokrata elnökjelöltnek, Kamala Harrisnek esélye van legyőzni Donald Trumpot. Bármennyire ...
Elcsodálkozom, amikor Nyugatra szakadt ismerőseim arról beszélnek, hogy egyre rosszabbul élnek, miközben nekünk ...
A novemberi választásokig hetek vannak hátra, ám a kampány már hónapokkal ezelőtt elkezdődött. ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.