Európa-szerte egyre súlyosabb kihívások elé állítja a kormányokat a migráció és az embercsempészet. Mivel az Európai Unió tagországainak nincs olyan közös határvédelme, amely érdemi munkát végezne az illegális bevándorlás megakadályozásáért, az embercsempészekkel szemben fellépő bűnüldöző szervek ritkán érnek el átütő sikert. A 2004-ben alakult Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség (Frontex) igazából nem a közös határvédelem, hanem a nemzetközi bűnözés felderítésében igyekszik segítséget nyújtani a tagállamok rendőri szerveinek.
Az Európai Unió külső határainak védelme nélkül az Európát is veszélyeztető nemzetközi bűnözés ellen egyre nehezebb hatékonyan fellépni. A kevés tagállami kivétel közé tartozik Magyarország, amely déli határait drótkerítéssel és modern elektronikai berendezésekkel védi.
Az Európai Unióban a tagországok naponta szembesülnek a tömegesen érkező afrikai, ázsiai és közel-keleti illegális bevándorlókkal,
akiknek útját jól szervezett embercsempész-hálózatok igazgatják az öreg kontinens, illetve a gazdagabb tagországok fele. A bűnüldöző szervek az embercsempész-hálózatok megfigyelésével és felszámolásával érnek el kisebb sikereket.
A Bűnüldözési Együttműködés Európai Uniós Ügynöksége (Europol) és a Föld 196 tagállamában működő Bűnügyi Rendőrség Nemzetközi Szervezete (Interpol) öt európai állam közös rendőrségi akcióját támogatva idén nyáron egy Közép-Amerikából Európába irányuló nagy méretű embercsempész-hálózatot számolt fel. A közös akcióban 62 személyt, közöttük 25 kubai állampolgárt vettek őrizetbe.
Kubából az Európai Unióba migránsokat csempésző interkontinentális bűnözői hálózat személyenként 9 ezer eurót követelt minden illegális bevándorlótól.
A pénzért cserébe a migránsokat repülőn Szerbiába szállították, mivel Kuba és a balkáni ország között nincs vízumkötelezettség.
Az Europol honlapjának beszámolója szerint a kubai migránsokat Szerbiából Észak-Macedónián keresztül szöktették buszokkal, illetve gyalogosan Görögországba, ahonnan hamis úti okmányokkal repülőn szállították tovább Spanyolországba. A szerb, észak-macedón, görög, spanyol és német rendőrség eddigi adatai szerint a nemzetközi bűnszervezet mintegy 5000 kubai állampolgárt csempészett be sikeresen az Európai Unió tagországaiba, elsősorban Spanyolországba és Németországba.
Az érintett országok bűnüldöző szervei közös fellépésének köszönhetően 18 ingatlant, 33 járművet, valamint hatalmas összegű, különböző devizákban lévő készpénzt foglaltak le és 144 bankszámlát zároltak. Előzetes becslések szerint a nemzetközi bűnszövetkezet mintegy 45 millió euró bevételhez jutott.
Az Europol beszámolójából az is kiderül, hogy az embercsempész-hálózatnak több éves múltja van.
Az ukrajnai háború előtt az Európába tartó kubai migránsokat az embercsempészek repülőn szállították Oroszországba, majd illegálisan átlépték az orosz-finn határt.
A skandináv államból már szabad volt az út az Európai Unió különböző tagállamai fele. Az orosz-ukrán háború azonban átrajzolta az embercsempészek terveit, ezért új országot kerestek, ahonnan továbbra is biztonságosan lehet bonyolítani az alvilági üzletet. Így esett a választás Szerbiára és Görögországra, ahol egy éven át szintén zavartalanul működött az embercsempészet.
A nyomozás azt is feltárta, hogy a 9 ezer eurós fejpénzt zsebre vágó bűnözők gyakran kegyetlenül bántak a kiszolgáltatott bevándorlókkal. Voltak, akiket gyerekeikkel zsaroltak, illetve a nőket szexuális kizsákmányolás céljából más bűnözői csoportok felügyeletére bízták.
Görögországban azt ajánlották a közép-amerikai migránsoknak, hogy helyben kérjenek menedékjogot. Aki viszont tovább akart menni, azt hamisított útiokmányokkal látták el, és tengeri úton vagy hajón szállították Spanyolországba.
A bűnszervezet számos lopott uniós útlevelet és személyi igazolványt használt fel az illegális bevándorlók szállítására Görögországból az unió más tagországai fele.
Az Interpol és az Europol közös akciója az európai migránsáradatban csupán egy csepp a tengerben. Szakemberek szerint hasonló embercsempész-hálózatok szövik be Észak-Afrikát, a Közel-Keletet és több ázsiai országot, ahonnan ezrével szállítják naponta Európa fele a jobb élet reményében bízó illegális bevándorlókat.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.