Az április végi spanyolországi áramszünet intő jel volt arra, hogy Európában rendszerszintű kockázatot jelent a villamosenergia-hálózat állapota, és arra, mennyire sebezhető a rendszer. Az áramkimaradás persze spekulációk hullámát váltotta ki, több elmélet is született az okokra, de ezek túlságosan leegyszerűsítik az EU rendkívül bonyolult villamosenergia-rendszerét, és elterelik a figyelmet a probléma valódi okairól – értékelte szakmai szempontból dr. Barkóczy Péter, a FUX Zrt. cégvezetője.
A szakember rávilágított arra, hogy világviszonylatban Európa rendelkezik az egyik legösszetettebb és legrugalmasabb villamosenergia-hálózattal, amely az év minden napján minőségi villamosenergia-szolgáltatást nyújt a fogyasztóknak. Ám ennek ellenére rendkívül fontos kiemelni azt a tényt, hogy az európai áramhálózatot alkotó vezetékek jelentős része – körülbelül 50%-a – több mint 40 éves. Ez azért sarkalatos pont, mert a távvezetékek tervezett élettartama 50 év. Ennek megfelelően az európai hálózat sürgős korszerűsítésére van szükség, az elöregedő hálózat ugyanis nemcsak elveszíti a rajta keresztül továbbított villamosenergia egy részét, de nem csatlakoztatható új, megújuló energiaforrásokhoz, ami szűk keresztmetszetet jelent az egyes EU-tagállamok zöld villamosenergia-termelésében.
hiszen máskülönben egyre gyakoribbak és egyre nagyobb kiterjedésűek lesznek az ilyen áramszünetek” – szögezte le dr. Barkóczy Péter.
Az Innovációs Díjjal többszörösen kitüntetett miskolci székhelyű FUX Zrt. Európában sok ezer kilométer távvezetéksodrony cseréjével járult már hozzá az elektromos hálózat stabilitásához, kapacitásának bővítéséhez és a megújuló energiaforrások hatékonyabb integrációjához.
Közép-Európa meghatározó kábel- és távvezetékgyártója évekkel ezelőtt kezdte el a korszerű anyagokat és technológiákat hasznosító karbonszál erősítésű kompozit (ACCC) távvezetékek gyártását. ,,Erről azt kell tudni, hogy
Kis tömege által pedig lehetővé válik, hogy lényegesen megnöveljük az átviteli kapacitást, hiszen a megtakarított súly helyett több alumíniumot tudunk a vezetékbe építeni anélkül, hogy túlterhelnénk az oszlopokat” – fejtette ki a FUX Zrt. vezetője.
Az említett előnyök nagyban hozzájárulnak a biztonságos villamoshálózat működése mellett a CO2-kibocsátás csökkentéséhez és az ökológiai védelemhez is. Ezért is kezeli a magyar cég kiemelten az ilyen irányú fejlesztéseket, és dolgozik folyamatosan újabb és újabb technológiák és megoldások fejlesztésén és bevezetésén.
Sárréti Anita
Harmadik alkalommal rendezte meg a budapesti Reménység Szigetén a Kárpát-medencei Konfirmandus Tábort az Erdélyi Gyülekezet. Az egyhetes esemény nem csupán egy nyári együttlét volt, hanem lelki kaland, és a jövő református nemzedék fontos mérföldköve.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.