Virtuózok: magyar világsiker lehet

Péter Beáta 2016. november 06., 15:50 utolsó módosítás: 2016. november 06., 16:26

A kimagasló zenei tehetségek felfedezése, valamint a klasszikus zene minél szélesebb körben való megismertetése – ez a Virtuózok komolyzenei tehetségkutató műsor elsődleges célja. Aki már részt vett a műsorban, úgy véli, nyert azzal, hogy bekerült ebbe a körforgásba. 2017-ben Magyarország mellett Thaiföldön, Kínában és az Amerikai Egyesült Államokban is megszervezik.

Virtuózok: magyar világsiker lehet
galéria
Fotó: Veres Nándor

Több mint kétezren jelentkeztek a Virtuózok első évadjára, és legalább annyian a másodikra is. A műsor csapata a közönség bevonására nemcsak a klasszikus zenei darabokat, hanem szimfonikus zenekarra írott filmzenéket és a crossover műfaját is felhasználja. Felkutatja azokat a fiatalokat, akik kiválóan játszanak a klasszikus zenei hangszerek valamelyikén, vagy énekben nyújtanak kiemelkedő teljesítményt.

A versenyzők három korcsoportban jelentkezhetnek: a hat évestől a 13 évesig, 14 évestől 19 évesig és 20 éves kortól 24 éves (énekeseknél 28 éves) korig. A műsor első évada 2014. október 17.–december 19. között zajlott, ezt az M1 csatornán lehetett követni, a második évad pedig 2016. április 15. és június 3. között, ezt a Duna Televízióban láthatták a nézők. A versenyzők teljesítményét öttagú szakmai zsűri értékelte: Miklósa Erika, Batta András, Kesselyák Gergely, Némethy Attila és Szenthelyi Miklós. A műsorhoz külön okostelefon-alkalmazás is társul, amelynek segítségével a nézők különböző szavazásokon vehetnek részt, és információkhoz juthatnak.

Egy évad nyolc részből áll: a három elő-, illetve középdöntő felvételről, a korcsoportdöntő és a finálé pedig élő közvetítéssel kerül adásba. A  fináléban a három korcsoportgyőztes küzd meg egymással, a végső győztesről a nézők döntenek. A kicsik korcsoportjában Boros Misi, a másodikban Holozsai Eszter, a nagyok korcsoportjában Gyöngyösi Ivett, a második évadban Váradi Gyula volt a nyertes. Az abszolút fődíjas 2014-ben Lugosi Dániel Ali, 2016-ban pedig Kökény Tamás lett. A három korcsoport-győztes értékes nyereményeket kap: saját lemezfelvételt, valamint a nemzetközi bemutatkozás lehetőségét nyeri egy rangos hangversenyteremben. A fődíjas jutalma továbbá havi egymillió forint egy éven át, amit zenei tanulmányira fordíthat.

Közelebb hozni a komolyzenét

A műsor megálmodója és producere Peller Mariann, aki több éve komolyzenei koncertek szervezésével foglalkozik Európa-szerte. „Azt láttam, hogy öregszik a komolyzene. Nemcsak a nézőközönségnél, hanem a három gyerekemnél is tapasztaltam: nem tudtam rávenni őket arra, hogy valamilyen hangszeren tanuljanak, mert azt mondták, ez ciki. Pár évvel ezelőtt, amikor kitaláltam, dübörögtek a tehetségkutató műsorok, és úgy gondoltam, hogy ha össze lehet kombinálni ízlésesen a modernet a klasszikussal, akkor biztos, hogy abból lehet valami eredmény. A legnagyobb dicséret az volt, amikor az első évadban a harmadik adás után a nagy fiam, aki ma már húszéves, azt mondta: anya, nemcsak azért nézem már, mert te találtad ki, hanem azért, mert tetszik. A műsor mellé sok kiegészítő dolgot találtunk ki, egyrészt azért, mert nagyon nehéz megtalálni azt a vonalat, hogy minőségi is legyen és szórakoztató is. A minőségi szórakoztatás ma már nem divat. Én vallom, hogy jó szőlőből is lehet bort csinálni! Úgy látjuk, ezt sikerült elérni, mert megmaradtak azok a show-elemek, amelyek fontosak ahhoz, hogy sok nézőt leültessünk. Készítettünk Second Screent, a gyerekek tudnak telefonon szavazni, applikációban is böngészni, kvízeket játszani. A klasszikus és a modern, ha ötvöződik, akkor a világban nagyon sok jó dolog születik, így lehet fenntartani és megváltoztatni az emberek véleményét a komolyzenéről.”

A műsorok befejeztével a kis virtuózok több gálakoncerten is fellépnek, két alkalommal székelyföldi koncertkörúton is részt vettek a Csíki Kamarazenekarral közösen. A koncerteken Bolyky Zoltán karmester vezényel, aki elmondta, számtalan koncertlehetőség van, minden döntős eldöntheti, hogy milyen mértékig vesz részt ezeken. „Sokat utazik a csapat, sok olyan lehetőség van, hogy zenekari kísérettel lehet föllépni, ami nagyon fontos tapasztalat, ha már fiatal korban versenyműveket, különböző darabokat zenekari kísérettel megszólaltathatnak. Szoktunk olyanra is törekedni, hogy párban vagy hárman olyan formációkat hozzunk létre, hogy akár négykezes átiratban vagy nagyobb csapatban szólaljon meg egy-egy dal zenekari kísérettel. Arra törekszünk, hogy minél színesebb műsorokat állítsunk össze, mindenki a maga számára leginkább testhez álló szerzőknek a darabjait adja elő, és ebből nagyon színes forgatag tud kialakulni. Ezt össze szoktuk kötni ismertetőkkel, hogy a közönséget is bevonjuk a történetbe. Fontos, hogy pörgős, nem túlságosan hosszú számokból álló füzéreket tudjunk felépíteni. Úgy látjuk, ezek a koncerttípusok a közönség kedvére vannak.”

Mindenki nyertes

Az október végi székelyföldi turné során a 2017-es Virtuózok tehetségkutató erdélyi jelentkezőinek beszélgetést, meghallgatást is tartottak, hogy tanácsokkal lássák el a gyerekeket a darabválasztást, illetve a jelentkezést illetően. November közepén mesterkurzust tartanak számukra, az előválogatóra december elején kerül sor.

„Az első évadban jelentkeztem, és nem jutottam be. Amikor megláttam, hogy másodszor is van műsor, még egyszer megpróbáltam. A zenésznek nem azért kell játszania, mert ezt muszáj, hanem szeretetből, és azt adni, ami vagy. Azt tanácsolom mindenkinek, ha bekerül, hogy tényleg a saját zenéjével próbálja megszerettetni magát. Sok kitartás, gyakorlás kell, de megéri. És ha esetleg nem sikerül, meg lehet még próbálni, van bőven lehetőség az életben” – biztatta a beszélgetésen jelenlevőket Kökény Tamás, a tavalyi évad győztese.

A csíkmadarasi nyolcadik osztályos Petres Lajos Tamás ifjú virtuóz – aki a legutóbbi tehetségkutató középdöntőjéig jutott el – elmondta: számára a Virtuózok azt jelenti, hogy megmutathatta, amit tud. „Úgy éreztem, elértem egy bizonyos célt. A következő „virtuózoknak” a türelmet, az odaadást és a gyakorlást ajánlom.”

Ioni Renáta tizedik osztályos tanuló a csíkszeredai Nagy István Művészeti Szakközépiskolában fuvola szakos. Ő másodjára jelentkezik, az előző évadban az elődöntőig jutott el. Úgy véli, az volt a gond, hogy egy lírai, lassú darabbal indult. „A zsűri megdicsért, de azt várták inkább, hogy mind a két oldalamat mutassam meg, a lírait és a technikait, hogy mennyire tudok gyors tempóban játszani. De azt a részt nem tudtam abban a darabban, így nem jutottam tovább. A szüleim nagyon bíznak bennem és mondják, hogy nem kell feladni, mutassam meg, van technikás oldalam is, nem csak lírai. Ebbe a körforgásba nagyon jó volt bekerülni, mert sok mindent megtapasztaltam”.

A Csíkszeredában nevelkedett Molnár Levente világhírű operaénekes, az ARTS’ART4U Alapítvány létrehozója – akinek köszönhetően Erdélybe is „eljött” a Virtuózok – szerint olyan szép eredményeket értek el az erdélyi gyerekek a tehetségkutató előző kiadásain, ami megerősítette őt abban, hogy ezt folytatni kell. „Ez szakmai előrelépési lehetőség. Aki nem jutott tovább, annak sem kell bosszankodnia, ugyanis a verseny egy művész életében olyan, hogy már abból nagyon sokat tanul, ha felkészül és jelen van. Nemcsak a repertoárját bővíti, hanem össze tudja hasonlítani magát a többiekkel. Egy ilyen verseny nagy lökést adhat a gyerekeknek. Látom, mennyit jelent az életükben, hogy a legmagasabb körökben fordulhatnak meg, és ilyen fiatalon érnek el nagy dolgokat. Minél közelebb kell hoznunk egymáshoz a tehetségeket, mert együtt még könnyebb lesz” – fogalmazott a jeles előadóművész. Úgy véli, az erdélyi gyerekeknek az a fontos, hogy minél hamarabb megmutatkozzanak: a tehetséget nem szabad bezárni, és idehaza – noha nagyon jó tanárok vannak – a körülmények mostohábbak. „A verseny gyönyörűen fejlődik, egyre színvonalasabb, és egyre jobban ki fog bontakozni az egész világ felé. Annyira kiválóak tehetségeink, annyira jó az utánpótlás, hogy igenis ott leszünk a világ élvonalában.”

Nem engedik el a gyerekek kezét

Már régen túlnőtte magát a versenyen a Virtuózok komolyzenei tehetségkutató, amely az embereknek a komolyzenéről alkotott véleményét változtatta meg – véli Peller Mariann. Szerinte egyértelműen megállapítható, hogy a Virtuózok megjelenése után jelentősen megnőtt a komolyzenei koncertek látogatóinak a száma. „A komolyzene mindenkié, és igenis lehet a komolyzene trendi. Missziót képviselünk: akik műsorainkba jelentkeznek, akik eljönnek koncertjeinkre, akik itt vannak mellettünk, azok a szívüket adják a komolyzenéért. Nagyon fontos tudni, hogy nem engedjük el a gyerekek kezét: ahol csak lehet, azon dolgozunk, hogy minél jobb tanárokhoz eljussanak. Egyre jobban elterjed a műsor a világban: terveink szerint Eurovirtuózokat, majd Worldvirtuózokat is szervezünk majd. Szerződést kötöttünk a Golden Globe kitalálójával, az American Music Awards disztribúciós céggel, egyrészt azért, hogy gyorsabban terjedjen a műsor, másrészt, mert egy kis országból jött fejlesztést könnyebben átvesznek, ha van egy amerikai partner. A tervünk az, hogy 2020-ra húsz országban rendezzük meg a Virtuózokat. Országonként változhat a műsor, viszont vannak dolgok, melyeken nem engedek változtatni: mindenhol legyen meg a missziója, legyenek alapítványok és ösztöndíjjal tudjuk a gyerekeket segíteni. Fedezzünk fel olyan tehetségeket, akik a Virtuózok nélkül elvesztődtek volna. Fontos missziónk, hogy ne hozzunk létre tehetségeket, hanem fedezzük fel őket.”

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.