A vándorló kézműves vásár 2013 májusában alakult Székelyudvarhelyen – azóta járja Erdély neves nagyvárosainak kultúrkocsmáit. Idén októberben már ellátogattak a marosvásárhelyi és székelyudvarhelyi G. Caféba, a csíkszeredai Ólommadár kocsma-kávézóba, a sort pedig a kolozsvári Insomnia kávézóban zárták, ahol tizenhét alkotó kínálta a portékáit.
„Megújítottuk a hagyományos kézművességet fiatalos frissességgel, modern ötletességgel” – fogalmazott Simó Orsolya, a magát kézműves- és dizájnvásárnak meghatározó rendezvény főszervezője. A szerencsés ötlet még tavaly pattant ki Simó Orsolya kézműves fejéből: elmondása szerint fő célja a kreatív alkotók felkarolása volt, valamint a művészet őrzése, ápolása, ami máig igen fontos a kézművészek számára. A főszervező azt is elárulta: a Kézművész Kávézónak van stabil alkotói gárdája, azonban a turnék során rendszeresen bemutatják helyiek is a készítményeiket – ezúttal például kolozsvári művész is volt a standok mögött.
A rendezvény egyedi a maga műfajában, hiszen Erdélyben általában kültéri vásárokon árulják a kézművesek a hímzett ruhákat, gyöngyfülbevalókat, bőrkarkötőket, ezzel ellentétben Simó Orsolya művészei mindig a kultúrkocsmákat választják a kiárusítás helyszínéül, hiszen ezeken a helyeken – ahol irodalmi estek, kisebb koncertek is teret kapnak – szíves fogadtatásban részesül minden kulturális rendezvény.
„A szervezésben nem vagyok egyedül, mindig aktív szerepet vállalnak maguk az alkotók is” – árulta el a főszervező. Elmondta, mostanra alakult ki egy igazán szerves, együttműködő szervezőcsapat, amelynek tagjait elsősorban az ötletek megvalósításának lehetősége és a különleges kultúrkocsma-hangulat ösztönöz a munkára, kiárusításra.
Kiderült, a beltéri vásár a nagyobb székelyföldi városokban a legnépszerűbb, de Kolozsváron is egyre növekszik az érdeklődők száma. „Amikor véget ér valahol a vásár, mindig megkérdezik: ugye lesz következő alkalom is? Ez az, amiért minden bonyodalom ellenére folytatjuk” – tette hozzá Simó Orsolya. Bevallotta, sokszor okozott nehézséget számukra az anyagiak hiánya – leginkább ez hátráltatja munkájukat. Elmondása szerint nemrég kezdett csupán kialakulni a támogatók köre, egyelőre a legtöbbet a helyszínként kiválasztott kocsmáknak köszönhetik. A főszervező rámutatott, a tapasztalathiány is lassítja népszerűségük növekedését, hiszen a legtöbb alkotó komolyabb előképzés nélkül, „útközben” tanulja meg a mesterséget. Simó Orsolya a hirtelen sikerekben sohasem hitt, inkább a lassú, tudatos munkától vár eredményt. A főszervező elárulta, jövőre is szeretnék legalább két alkalommal felkeresni Kolozsvárt, ellátogatnak majd Erdély többi nagyvárosába, de visszatérnek Marosvásárhelyre és Csíkszeredába is. Ugyanakkor tervbe vették, hogy idővel túljussanak Székelyföld és Közép-Erdély határain.
A Kézművész Kávézónak november 10–én Pop-up Store Kézműves- és Dizájnvásár néven nyílik Székelyudvarhelyen egy kisebb kézműves boltja.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.