Utcai trubadúrok Sepsiszentgyörgyön

Csinta Áron 2013. szeptember 23., 18:45 utolsó módosítás: 2013. szeptember 30., 12:06
•  Fotó: Vargyasi Levente
galéria
Fotó: Vargyasi Levente

Üde színfoltnak, ugyanakkor megszokott látványnak számítanak az utcai zenészek a világ nagy városaiban. Mifelénk a közelmúltig többnyire csak a kétes értékű dél-amerikai csapatok városünnepi fellépései hozták el ezt a fajta zenélést. Négy éve, 2010 őszén intézményesítette először a műfajt a sepsiszentgyörgyi  E.R.SZ.I. Egyesület, hagyományteremtő szándékkal rendezve meg az első utcazenei fesztivált, a SUF-ot. A mintát és felfutási perspektívát egy hasonló, de jóval nagyobb múltra visszatekintő rendezvény, a Veszprémi Utcazene Fesztivál szolgáltatta, amely a térség legnépszerűbb nyári kuriózumfesztiváljává érett. Ha a sepsiszentgyörgyi ,,kistestvér” még nem is tart ott, arra mindenképp alkalmas, hogy bemutatkozási lehetőséget kínáljon olyan vállalkozó szellemű zenészeknek, akik minimális technikai feltételek mellett közvetlen kapcsolatot képesek teremteni a közönséggel. Nincs stílus, hangszer és előadási kötöttség, és ez még izgalmasabbá varázsolja a fesztivált. A háromszéki főváros több pontján is egyszerre zajlanak a fellépések, abban is bízva, hogy a közönség a földre elhelyezett kalapokba dobott adományok révén is kinyilvánítja tetszését.

Hat helyszínen négy, estébe hajló délutánon 19 fellépő – a Vándorok, Fadgyas Egmond, Váncsa Levente, Indie Folker, Miklósi Attila és Olga, Friends and Roll, Spontán, White Jam, Selfish Murphy Acoustic, Wild Rhythm Smokers, KUMM, Playfire, Follia!, Minestrone Plastic Band, Takáts Eszter, Acoustic Trio, Exit Rock Band, NMG Band ;a TBA – sorakozott idén a programban, közöttük három magyarországi és egy belga meghívott is, általuk vált a rendezvény nemzetközivé.

Az ősziesre fordult idő szinte jó tett a rendezvénynek, a kellemes hűvösben igazán jó volt még egy kis fesztivált átélni a lassan folyamatos fesztiválvárossá érő Szentgyörgyön. Többnyire remek bandák és zenészek muzsikáltak a város különböző pontjain. Mindenkinek nagyon tetszett például Takáts Eszter produkciója, valamint Váncsa Levente dalai, az együttesek közül pedig a Follia!, a Wild Rhythm Smokers, a Bőgőmasina, a KUMM és a TBA tűnt kiemelkedőnek.

Amúgy éppen azt hiányolhattuk a fesztiválból, ami a lényege kellene, hogy legyen: az utcazenét. Nagyon kellemes zenéket lehetett ugyanis hallgatni jó szervezésben, de nem utcazenét. A fentebb kiemelt fellépők közül is legfeljebb hármat lehetne ebbe a kategóriába sorolni, a többi már koncert. Márpedig az utcazenének nem kellene koncertnek lennie, maximum produkciónak – ami két különböző műfajt jelent. A szervezők jövőre azzal tehetnék autentikusabbá és érdekesebbé a rendezvényt, ha igazi utcazenehangulatot teremtenének.

A veszprémi fesztivál egymillió forintos nagydíjának elnyerésére a Spontán zenekarnak nyílik esélye, ők kapták a SUF nagydíját, a veszprémi részvétel jogát. A többi díjnyertes ,,trubadúr” közül a nagykárolyi fesztiválon vehet részt Váncsa Levente, a jövő évi Szent György Napok rendezvénysorozatán az Indie Folker mutathatja meg magát, a budapesti skazenekar, a Bőgőmasinával pedig jövőre ugyanitt találkozhatnak az érdeklődők. No meg vélhetően másokkal is, hiszen Szentgyörgyre mindenki szívesen visszatér.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.