A szolnoki Kacsó Hanga Borbála az énekes szólisták és énekegyüttesek kategóriájában, a hangszeres szólisták és zenekarok között a kolozsvári Tokos zenekar, a szóló- és páros táncosok kategóriájában pedig a budapesti Kaszai Lili és Fundák Kristóf győzött a Fölszállott a páva című népzenei és néptáncos tehetségkutató verseny döntőjében. A táncegyüttesek közül a délvidéki, topolyai Cirkalom Táncegyüttes kapta a legtöbb pontot a zsűritől. De jutott babér a finálé másik két erdélyi résztvevőjének is: a közönségdíjas a kosteleki Vaszi Levente lett, míg a nyárádszeredai Bekecs Néptáncegyüttes a legjobb külhoni produkciónak járó díjat vehette át.
Nem volt könnyű dolga nagyszombat estéjén a vetélkedő zsűrijének – Sebő Ferenc Kossuth-díjas zenész, Zsuráfszky Zoltán Kossuth-díjas koreográfus, Sebestyén Márta Kossuth-díjas énekes, Agócs Gergely néprajzkutató-zenész és Diószegi László történész, koreográfus, a Martin György Néptáncszövetség elnöke –, hiszen szinte kifogástalan produkciókkal érkeztek a döntőbe jutott csapatok, előadók. „Kivételes öröm, ha az ifjúság nem más országoktól levetett kacabajkát szed magára, hanem az évszázadok óta jól működő, saját kommunikációs rendszereit, illetve az újra felfedezett anyanyelvét használja a szórakozáshoz” – fogalmazott záróértékelésében Sebő Ferenc, agrémium elnöke. Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter hangsúlyozta: kultúrmissziót folytatnak a népzenészek, népdalénekesek és táncosok, mert azt bizonyítják, hogy lehet a népi kultúrát művelni és élni is vele a 21. században. „Ebben benne van mindaz, ami bennünket magyarrá tett” – fűzte hozzá a miniszter.
Ebben az elkötelezettség szempontjából és technikailag is csúcsnak számító mezőnyben remekül álltak helyt Erdély képviselői – esetenként nehezített körülmények között is. A Tokos zenekar például eredetileg ahozzájuk legközelebb álló györgyfalvihangzásvilágot készítette a Páva színpadjára, ám alig néhány nappal a döntő előtt a zsűri megüzente: a kalotaszegi muzsika helyett valami mást várnak. Így került a képbe a szászcsávási muzsika, amelyhez az ifjú kolozsvári zenészek többszólamú éneklést is „kevertek”, így téve még különlegesebbé a ma is élőnek számító Küküllő menti zenét. A kosteleki „tanárbácsi”, Vaszi Levente alkalomhoz illő repertoárral, húsvéti böjti énekkel aratott nagy sikert, míg a Bekecs vajdaszentiványi és marossárpataki táncokkal rukkolt elő, amelyek eredetiségét az a „mellékkörülmény” is erősítette, hogy a nyárádszeredai együttes több tagja is sárpatakról származik. A csapatot tapssal, örömkönnyekkel, pálinkával és kürtöskaláccsal fogadták húsvét estéjén az otthoniak. Nevük immár – a Tokoséval és Vaszi Leventével együtt – nemcsak a tévénézők számára hangzik ismerősként.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.