Spotlight: Az oknyomozó újságírás apoteózisa

Balogh Levente 2016. március 12., 16:44
galéria

Az újságírás, különösen az oknyomozó újságírás hálás téma a hollywoodi filmkészítők számára, hiszen minden megvan benne, ami egy izgalmas filmhez kell: rejtély, a rejtély felkutatását célul kitűző főszereplő(k), és persze titokzatos, de annál nagyobb hatalmú ellenfelek, akik mindent megtehetnek, és jórészt meg is tesznek annak érdekében, hogy a rejtély szétszálazásán igyekvő újságírók ne járjanak sikerrel. Mindez nem sokban különbözik egy jó krimitől – talán csak abban, hogy az újságírók, a törvény őreivel vagy a magánnyomozókkal szemben nem vagy csak a legritkább esetben használhatnak fegyvert – fegyverük többnyire csak a számítógép (régebben a toll és az írógép). Na és persze a nyilvánosság.

A műfaj egyik alapdarabja a Watergate-botrány feltárását bemutató Az elnök emberei, de kiemelkedő alkotás a dohánygyárak mocskos háttérjátszmáit leleplező A bennfentes, illetve a néhány éve moziba került, a CIA titkos kábítószerügyleteire fényt derítő újságíró, Gary Webb tragikus történetét bemutató Jobb, ha hallgatsz is.

Most pedig itt van a Spotlight – Egy nyomozás részletei, amely a bostoni katolikus klérus egyes tagjai által elkövetett gyerekmolesztálásokat felgöngyölítő újságírók munkáját dolgozta fel, és amely hirtelen nagyot szólt, hiszen sokak nem kis meglepetésére elnyerte a legjobb filmnek járó Oscar-díjat.

Pedig ez a döntés csak azok számára lehet meglepő, akik nem látták a filmet, az ugyanis korrektül, intelligensen és sallangmentesen tárja a néző elé a The Boston Globe munkatársainak igaz történetét, anélkül, hogy bombasztikus csavarokat iktatna be, vagy világra szóló tanulságokat akarna levonni a történet végén.

A történet a közelmúltban, 2001-ben játszódik, amikor a The Boston Globe új főszerkesztőt kapott, aki jó érzékkel vette észre, hogy a sajtó indokolatlanul átsiklik egy, a katolikus egyházhoz köthető gyerekmolesztálási ügy fölött, ezért ráállítja a lap négyfős oknyomozó csoportját az ügyre. A helyi viszonyokat jól ismerő újságírók eleinte ódzkodnak a témától, hiszen a jelentős ír közösségnek otthont adó város egyik legbefolyásosabb intézménye a katolikus egyház, legnagyobb hatalmú személye pedig az érsek.

A szakmai elkötelezettség azonban legyőzi a kételyeket, és a több hónapos nyomozás megdöbbentő eredményhez vezet: kiderül, hogy az érsekség gyakorlatilag intézményesen eltussolta a pedofil papok ügyeit, amelyekből jóval több van, mint azt eredetileg sejteni lehetett volna.

A Spotlight erőssége a feszes, mindvégig szakmailag is hiteles történet – egyszerű embereket, de jó újságírókat látunk, akik mindent megtesznek annak érdekében, hogy az apró, rejtett nyomokból összerakják az igazságot, és megdönthetetlen bizonyítékokkal előállva véget vethessenek a bűnös gyakorlatnak. Ugyancsak pozitívum, hogy nem démonizálja a katolikus egyházat, nem akarja olyan fényben feltüntetni, mintha minden katolikus pap és püspök bűnös lenne – enélkül is kiválóan fenntartja a feszültséget, tudatosítva ugyanakkor azt, hogy nem egyedi jelenségről van szó, és hogy mindenhol küzdeni kell a hasonló gyakorlat ellen.

Spotlight – Egy nyomozás részletei
Spotlight – amerikai thriller, 128 perc, 2015. Rendezte: Tom McCarthy. Szereplők: Rachel McAdams, Liev Schreiber, Mark Ruffalo, Michael Keaton, John Slattery. Írta: Tom McCarthy, Josh Singer. Kép: Masanobu Takayanagi. Zene: Howard Shore.

A kiváló alaptörténet és a jó forgatókönyv – a legjobb eredeti forgatókönyvnek járó Oscar is ezé a filmé lett, és teljes joggal – mellé kitűnő színészi gárda is társul, bár egyik szereplőnek sem ez a legerősebb alakítása. Azért a Birdman főszerepében tavaly óriási visszatérést abszolváló Michael Keaton az oknyomozó csapatot vezető, régebbi mulasztása miatt őrlődő és kompenzálni akaró szerkesztő szerepében is jó, akárcsak Mark Ruffalo az elkötelezett újságíró karakterében. Nem utolsósorban a True Detective című sorozatban drámai tehetségét már megcsillogtató Rachel McAdams is egész jó alakítást nyújt.

A film egyik legnagyobb erénye, hogy nem szuperhősként, igazságosztó nyomozóba oltott emberfeletti emberként mutatja be az újságírókat. A Spotlight-csapat tagjai egyszerű emberek, akik csak a szakmájukat végzik. Azt viszont elkötelezetten és vérprofin. Ahogy azt kell.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.