– A te zenéd nem csak zene, de egyben költészet is. Mi indítja be ezt a folyamatot?
– Mindig tudni szerettem volna, hogy mit kezdjek a szeretettel, amellyel dolgozom, és hogyan kerülök egyensúlyba a munkámmal. Még pontosabban, hogy mi az, ami megihlet, ötleteket ad. Most már tudom, hogy minden: a szívfájdalom, a kín, az öröm, a szomorúság, a szeretet. Engem az élet inspirál.
– Hogyan kezdtél el nőként rappelni? Nem sok női MC-t találni...
– A hiphop nagyon fontos nekem, de – mint a legtöbb esetben – nem tudom, hogy kezdődött. Abban az időben engem az érdekelt, hogyan tudom kifejezni magam. Kislány voltam, és mindig szerettem az ütemes lüktetést. Akkoriban az irodalommal voltam elfoglalva, imádtam verseket olvasni. Aztán bevadultam, mert mindenkit megfertőzött a hiphop. Kis idő múlva elkezdtem rappelni. Abban a pillanatban nem egy lánynak éreztem magam, aki rappelni akar, hanem önmagát kifejezni akaró személynek. Én csak használtam ezt a formát. És akárhányszor így történt, az emberek azt mondták: „Hé, ez a csaj igazán boldog!” Ezért aztán biztos vagyok benne, hogy folytatom.
– A témánál maradva: hogyan működik a hamburgi Hip Hop Akadémia, milyen oktatónak lenni egy ilyen helyen?
– Olyan iskola ez, ahol valóban foglalkoznak a fiatalokkal. Ahol mindenki jó munkát végez! Látod őket breakelni, graffitiket készíteni, énekelni tanulni stb. Egyesek arról tartanak „órákat”, hogy miképpen lehet az előadásmódon, a hangszínen csiszolni, az úgynevezett flow-t javítani. Vegytiszta hiphop, csak éppen iskolai keretek közé igazítva. Én csak néhány alkalommal voltam ott, rímelésről, költészetről és a hiphop történelméről beszéltem a fiataloknak.
Akua Naru
Az egyesült államokbeli New Havenben született. Első albumát 2011-ben adta ki The Journey Aflame címen. Jelenleg Németországban, Kölnben él. Hamar a női MC mintaképévé vált: albumáról hiphop- és dzsesszkritikusok írtak, valamint The World Is Listening című számát az egész világon játszották a rádiók. Olyan nevekkel lépett színpadra, mint Tony Allen, Fela Kuti dobos, az Afro Beat úttörője, a Lords of the Underground nevű hiphopcsapat, Patrice, Tete, Ursula Rucker, Blitz the Ambassador, a német JR&Ph7, a detroiti Elzhi, Wax Tailor, TY az Egyesült Királyságból, a Voice of Germany soulénekes Mic Donet. Nemrégiben egy új Red Hot kiadványon is szerepelt a Tuneyardsszal, a legendás Angelique Kidjóval és Ahmir „Questlove” Thompsonnal. Dr. Tricia Rose-zal együtt előadásokat tartott a hamburgi Hip Hop Akadémián.
– Hogy tetszik az Electric Castle, mi a véleményed a fesztiválról?
– Jól érzem itt magam, tetszik a szervezés. Nagyon szeretek errefelé fellépni, szeretem a lüktetést. Még fantasztikusabb, hogy most egy régi kastélyban koncertezhetek! Már a hangolás közben éreztem, hogy itt az emberek mintha angyalok lennének. Ők a segítők, akik vezetnek.
– Milyennek tartod az itteni közönséget, közösséget?
– Imádom Romániát. Nagyon szeretek utazni, és ilyenkor mindig az adott helyen élő emberek érdekelnek a leginkább. Persze, izgalmas az építészet meg a helyi ételek kipróbálása is, de végső soron ezek mind-mind az ott élőkön múlnak. Azt hiszem, a vibrálást, az energiát szeretem leginkább, ami minden alkalommal sugárzik az emberekből. Kivételesen sok szeretetet találni errefelé.
– És kivel dolgoznál együtt szívesen?
– Talán Robert Glasperrel. De igazából bármelyik művésszel szívesen dolgozom.
Tarolt a második Electric Castle
A tavalyi első kiadás után az idei bonchidai Electric Castle fesztivál szó szerint tarolt. Nézőszámot illetően legalábbis biztosan: 80 ezren utaztak Bonchidára a villanyos fesztivál ideje alatt. A jó helyen jól indító fesztivál idén már négynaposra bővült és sikerült a „bigger, stronger, better” (nagyobb, erősebb, jobb) szlogent megvalósítania június 19. és 22. közt a mezőségi Bánffy-kastélyban, az erdélyi Versailles-ban. (A 800 ezer eurós költségvetésű rendezvénysorozat tavaly háromnapos volt és mintegy 32 ezer látogatót vonzott az elektronikus zene erdélyi Mekkájába, a 92 fellépő közt akkor olyan neveket találtunk, mint a Morcheeba és Pendulum DJ Set.) A 130 fellépő között most ott volt a Die Antword elnevezésű dél-afrikai rap-rave banda, a szlovéniai Gramatik és a washingtoni Thievery Corporation is. Aki az öt színpadon nem találta meg a kedvére valót, az számos más lehetőség közül választhatott, vagy csak egyszerűen pihenhetett a zenétől visszhangzó történelmi környezetben. A fesztiválozók közelebbről is megismerkedhettek a kastéllyal a Találkozz a Bánffy kastéllyal elnevezésű projekt keretében, amelyet a Transilvania Trust Alapítvánnyal közösen kezdeményeztek a szervezők. Az elektronikus zenei fesztivál szervezői egyébként az Electric Castle bevételének egy részét minden évben a kastély felújítására szánják, a főépület teljes befedését többek között a zenei rendezvény tavalyi bevételének egy részéből sikerült fedezni. Bár a fesztivált időnként beárnyékolta a helyenként esős idő, a hangulat nem lankadt. A rendezvénysorozat ez év elején nyert az európai fesztiváldíjak versenyében a hollandiai Groningenben – a legjobbakról minden évben a közönség és a zsűri dönt közösen. A romániai fesztiválok közül a bonchidai került be a tízes listára a legjobb közepes fesztiválok kategóriájában.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.