Remek filmek az Oscar-esélyesek között

2014. február 28., 19:25

Kétszáz ország televíziója közvetíti a hollywoodi Dolby Színházból a 86. Oscar-gálát. A díjátadót a korábbi években megszokotthoz képest egy héttel később, március 2-án tartják, elkerülendő az ütközést a vasárnap zárult téli olimpiai játékokkal.

galéria

Kiváló évet zárt tavaly Hollywood, így igazán jó filmeket sorakoztat fel az Oscar-díj esélyeseinek listája: a filmkritikusok egyetértenek abban, hogy régóta volt ilyen erős a mezőny. Kereteink közt nyilván nem vehetjük át a több mint húsz kiosztandó kategória jelöltjeinek listáját, ám ha némi közelképet nyújtunk a legesélyesebb filmekről, az talán már eligazodást hozhat a kedves olvasónak. Hadd jegyezzük meg, hogy a legtöbb Oscar-jelölt film már hetek óta letölthető az internetről nagyszerű minőségben, mert a stúdiók ezerszámra küldték ki az Oscar-szavazóknak a megtekintendő DVD-ket, és ezek azonnal kiszivárogtak.

A legjobb film kategóriában kilenc mozit jelöltek, közülük azonban a hírek szerint csak háromnak van igazán esélye a győzelemre: a 12 év rabszolgaság címűnek, az Amerikai botránynak és a Gravitációnak. A 12 év rabszolgaság klasszikus történelmi témájú, faji kérdéseket feszegető eposz, a szabad hegedűművészből rabszolgává lett Solomon Northup történetét mutatja be a kegyetlen bánásmód olyan valósághű ábrázolásával, amelyet sok mozinéző nem is bírt végignézni. Afilm kitüntetésével az Akadémia újra „fontos filmet” díjazhatna, emellett rendezője, Steve McQueen az első Oscar-díjas színesbőrű rendező lehetne. A rendezők mezőnyében azonban lekörözheti őt a Gravitáció alkotója, Alfonso Cuarón, bár a kétszereplős, nagyszerű technikai megoldásokat és színészi játékot felvonultató űrfilm nem egyértelműen az az alkotás, amelyre az akadémia ítészei voksolni szoktak. A napjaink legnépszerűbb sztárjait felvonultató, hangulatos, jópofa Amerikai botrány viszont maximálisan beleillik az utóbbi évek legjobb film nyerteseinek (A király beszéde, A némafilmes, Az Argó-akció) sorába. Az igaz történet alapján készült alkotásban, amely 1985-ben játszódik, és egy HIV-vírussal diagnosztizált villanyszerelő küzdelmét mutatja be, Matthew McConaughey és Jared Leto kiemelkedő alakítást nyújtottak (a legjobb drámai főszereplő, és a legjobb férfi mellékszereplő kategóriákban elnyerték a Golden Globe-díjat). A szintén a legjobb filmek közé jelölt A nővel Spike Jonze megalkotta a tökéletes szerelmes filmet, amelyből egyszerre derül ki, hogy a szerelem körüli felhajtás mekkora butaság, és hogy nem érdemes élni nélküle. A töménytelen szex, drog és káromkodás miatt nem tartják díjesélyesnek A Wall Street farkasát, de jó ideje vezeti a mozis toplistákat. A 2013-as amerikai önéletrajzi drámát az Oscar-díjas Martin Scorsese rendezte, a film a pénzügyi világ ördögi körét, a pénz hajszolásának abszurditását állítja középpontba Jordan Belfort emlékiratait nyomon követve, aki a tőzsdepiac gátlástalan szélhámosaként a Wall Street farkasa becenevet kapta. A címszereplőt a mindig nagyszerűen alakító Leonardo DiCaprio személyesíti meg.

 

Begyakorolják a díjátadót

Az Amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia (AMPAS) évente megrendezi az Oscar-jelölteket ünneplő ebédjét, amelyen vendégül látja mind a 24 díjkategória jelöltjeit a maszkmesterektől az A-listás sztárokig. Az esemény meghívottjait beavatják a díjkiosztó fontos tudnivalóiba, de a rendezvény főként arra nyújt alkalmat, hogy a jelöltek találkozhassanak. Idén Craig Zadan, az Oscar-gála társproducere szokás szerint jó tanácsokkal látta el a leendő győzteseket: „Kérem, hogy nagyon gyorsan, de tényleg gyorsan menjenek fel a színpadra. Amint elérik a mikrofont, indul az óra és 45 másodperc lesz a beszédre” – hangsúlyozta. A több órás Oscar-gála csak akkor lehet sikeres, ha minden flottul megy és nincsenek üresjáratok, hallhatták a producer intelmét a szkeptikusan nevetgélő sztárok.

Az ebéd előtt Leonardo DiCaprio az alkalmat megragadva védelmébe vette A Wall Street farkasát: a színész kijelentette, hogy valójában tanmesének szánták a filmet, amely a pénzvilág 2008-as eseményeit tükrözi. A történetet „egy óriási Hieronymus Bosch-festményhez” hasonlította.

A Blue Jasmine című film főszerepéért jelölt Cate Blanchett „a színpadi és a filmvásznon nyújtott munkája szintéziseként” írta le a Woody Allen-drámában játszott szerepét. Matthew McConaughey, a Mielőtt meghaltam sztárja viszont csalódottságának adott hangot, amiért Tom Hanks (Phillips kapitány) idén nincs a jelöltek között. A Mielőtt éjfélt üt az óra forgatókönyvéért jelölt Julie Delphy elárulta, eléggé elveszettnek érzi magát ebben a környezetben, nem szokása órákat tornászni és koplalni, hogy jó formában legyen egy eseményen.

Steve McQueen, a 12 év rabszolgaság rendezője arról beszélt, hogy filmje több mint százmillió dolláros jegybevétele ékesen bizonyította: a közönség nem tartja túl durvának, holott néhány kritikus ezt kifogásolta.

 

Kis díjtörténelem

A filmvilág legrangosabb kitüntetését 1927-ben alapították, az akadémiai díjakat (Academy Awards) először 1929. május 16-án a hollywoodi Roosevelt szállodában zártkörű bankett keretében nyújtották át tizenkét kategóriában. A szobrocskára 1931-ben ragadt rá az Oscar elnevezés, a legelterjedtebb legenda szerint ezért, mert Margaret Herricket, az akadémia első könyvtárosát a figura Oscar nevű nagybátyjára emlékeztette.

A legjobb film kategória jelöltjei
• Amerikai botrány (rendező: David O. Russell)
• Phillips kapitány (rendező: Paul Greengrass)
• Mielőtt meghaltam (rendező: Jean-Marc Vallée)
• Gravitáció (rendező: Alfonso Cuarón)
• A nő (rendező: Spike Jonze)
• Nebraska (rendező: Alexander Payne)
• PhilomenaHatártalan szeretet (rendező: Stephen Frears)
• 12 év rabszolgaság (rendező: Steve McQueen)
• A Wall Street farkasa (rendező: Martin Scorsese)

A 33,2 cm magas, 3,85 kilós, 24 karátos arannyal bevont szobrot George Stanley formázta meg, 1945-ig minden darab egyedi példányként került ki keze alól. Az új szobrokat 1982 óta januárban készíti el a chicagói R. S. Owens and Co. cég. Eddig már több mint 2800 szobrot adtak át. A díjazottak nevét – a korai lapzárta miatt – évekig megkapták az újságok, amikor azonban 1940-ben az egyik lapban a bankettre érkező vendégek már olvashatták az eredményt, áttértek a lepecsételt és a helyszínen felnyitott borítékokra.

Az 1932-es gálát közvetítette először a rádió, az 1953-ast a televízió – a vezető riporter Ronald Reagan későbbi amerikai elnök volt. 1968 óta kötelező a díjazottak és a díjátadók számára az alkalomhoz illő, elegáns viselet, azóta hálálkodhatnak a nyertesek kevesebb mint egy percig. Oscar-díjat ma már több mint húsz kategóriában osztanak, a legfiatalabb a 2002-ben bevezetett animációs nagyjátékfilmeké. A szigorúan vett „szakmai” díjak mellett az akadémia több különdíjat is adományoz. Nem „igazi” Oscar, és nem is minden évben ítélik oda az 1930-as években alapított Irving G. Thalberg-emlékdíjat, amelyet olyan rendezők is megkaptak vigaszdíjul, akik rászolgáltak volna, mégsem nyertek igazi Oscart, köztük az ötször jelölt Alfred Hitchcock és a kilencszer nominált Ingmar Bergman.

Oscar-legek

Az Oscar-díj eddigi történelme során a legtöbb díjat Walt Disney kapta, 26 alkalommal részesült az elismerésben. A legtöbb jelölést, összesen 62-t a Metro-Goldwyn-Mayer filmstúdió kapta. A legtöbb díjat elnyert film címén – 11 Oscar-díjjal – három alkotás osztozik: Ben-Hur (1959), Titanic (1997) és A Gyűrűk Ura: A király visszatér (2003). Az öt fő kategória (legjobb film, legjobb rendező, legjobb eredeti/adaptált forgatókönyv, legjobb férfi és női főszereplő) mindegyikét csak három film nyerte el: Ez történt egy éjszaka (1934), Száll a kakukk fészkére (1975) és A bárányok hallgatnak (1991). Mindössze öt film van, amely négy vagy több jelölésből minden díjat elnyert: A Gyűrűk Ura: A király visszatér (2003) 11 díj, Gigi (1958) 9 díj, Az utolsó császár (1987) 9 díj, Ez történt egy éjszaka (1934) 5 díj, Mátrix (1999) 4 díj. A rendezők között a legtöbb díjat John Ford nyerte, aki 4 szobrocskával büszkélkedhetett. A legtöbb díjat elnyert színész Katharine Hepburn volt: 4 alkalommal kapta meg az Oscart, ráadásul mindegyiket főszereplőként. Három Oscar-díjat Ingrid Bergman, Walter Brennan, Jack Nicholson és Meryl Streep kapott. Csak két színész utasította vissza a díjat. George C. Scott a Patton (1970) című film főszereplője azt állította: azért nem veszi át a díjat, mert alakítását nem tartja összemérhetőnek a többi színésszel. Marlon Brando A Keresztapa (1972) díjazottja Sacheen Littlefeathert küldte maga helyett az átadóra, az amerikai őslakosokkal szembeni bánásmód elleni tiltakozásul. Walt Disney 1938-ban a Hófehérke és a hét törpe című rajzfilmjéért egy nagy és hét kisebb méretű Oscar-díjat kapott.

 

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.