Erdélyi ősnyomtatványok között, a magyar könyvnyomtatás fontos címeit és időpontjait hordozó deszkajárdán lépegetve halad az ember a Gutenberg-galaxisban, ismerősöket, kapaszkodókat keresve. Inkább azonban csak nosztalgiázáson kapja magát, ha belegondol, hogy a kiállított könyvek hajdani tényleges és eszmei értékükhöz képest milyen értéket hordoznak napjainkban. És persze a székelyudvarhelyi múzeum vezetőinek bátorságát dicséri, hogy a Leonardo da Vinci zseniális találmányai címmel rendezett tavalyi – mintegy 12 ezer látogatót vonzó – sikerkiállítás után egy sokkal vékonyabb réteget megcélzó rendezvényre szánták el magukat.
A Táguló Gutenberg-galaxis című kiállítás részben kronológikus, részben pedig tematikus gyűjteménye a magyar nyelvterület mindenkori könyvtermésének. A legrégebbi kiállított ősnyomtatvány 1489-ből, éppen Gutenberg évszázadából származik, de látható a marosvásárhelyi Teleki Tékában őrzött Koncz-kódex nemesmásolata, amely a Marosvásárhelyi Sorok nevű magyar nyelvemléket tartalmazza. Hasonlóan rangos darab a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum legújabb büszkesége, az Apor-kódex is, amelyet a szervezők rendelkezésére bocsátott. A kiállítás bemutatja az elmúlt évszázadok erdélyi nyomdaközpontjait, a csíksomlyóit, a brassói Honterus és a kolozsvári Heltai-féle nyomdát, valamint a nagyváradit, a nagykárolyit és a balázsfalvit is, ahol az első román nyelvű könyvek láttak napvilágot.
A „könyvnyomtatás” legújabb, digitális korszakbeli fejleményeit sem hagyták figyelmen kívül a rendezők, az érdeklődők elektronikus könyvolvasókat is kézbe vehetnek. Századokat összekötendő, éppen a digitális technikának köszönhetően lapozható fel az 1525-ben készült Székelyudvarhelyi kódex is.
A múzeumok vonzerejét nagyban növelő interaktivitás ez esetben egyenesen kötelező elem, hiszen a „poros” kódexek látványa önmagában aligha köti le a gyerekek figyelmét. Ezért a vetített és a hangzóanyag mellett Szappanyos Tünde vezetésével zajló múzeumpedagógiai foglalkozások keretében a kézi nyomtatással, papírmerítéssel, a régi köteteket borító színes papír festésével is megismerkedhetnek a gyerekek.
Az október 31-ig megtekinthető kiállítást több kísérőtárlat is színesíti. Így augusztus 4-ig a Művészet a lapok között elnevezésű kiállítás is megtekinthető, amelyet mesekönyvillusztrációk tárlata, majd október elsejétől a Portrék, metszők, metszetek című kiállítás követ. Úgy tűnik, a könyv éve Székelyudvarhelyen valóban a könyvekről szól.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.