Kincsek cetliken a 18. századból

Botházi Mária 2015. június 12., 21:26
galéria

A szakma kiváló teljesítményének nevezte Egyed Emese irodalomtörténész munkatársunk, Demeter Zsuzsa (képünkön) frissen megjelent Költői tradíciók és könyvkiadás. Gyöngyösi István példája című munkáját a könyv kolozsvári bemutatóján.

A kiadvány új szeletét térképezi fel a 18. századról szóló irodalomtörténetnek, elsősorban azzal a vitával foglalkozik, amely az 1629 és 1704 között élt, jómódú nemesi családból származó magyar költő (aki egyébként alispán is volt, emellett országgyűlési követ és négygyermekes családapa) műveit övezi 1780 és 1790 között Marosvásárhelyen. A munka középpontjában a marosvásárhelyi kollégium professzorának, Kovásznai Tóth Sándornak – ő sziszifuszi munkával próbált az irodalmi élet forró pontjaitól e kissé félreeső helyen kapcsolatot teremteni a kor szerzőivel – az európai léptékű, több száz oldalas Gyöngyösi-kommentárja áll, amelyet korábban nem dolgoztak fel.

A Kovásznai-kommentár a Teleki Tékában található, a hatalmas anyag előkészületeiről apró kis cetlik tömkelege árulkodik, a rájuk rótt bolhabetűs írás korántsem könnyítette meg az amúgy sem könnyű nyelvezetű szöveg felgöngyölítését. A filológusok számára igencsak izgalmas kommentár rengeteg kultúrtörténeti adalékkal szolgál a korról, és az is kiolvasható belőle, hogy hatására miként tekintett az utókor Gyöngyösire, és hogy a vita nyomán az egykori olvasók számára a kor nagy költője népszerűvé vagy népszerűtlenné vált-e. Gyönyörű íve van e költészet történelmének és a kommentárnak, tartja Demeter Zsuzsa, aki szerint e szövegek és további kutatások által más típusú 18. századot láthatunk majd, mint amit száraz irodalomtankönyveink közvetítenek.

Persze illúzió azt képzelni – ezt is a beletörődő kutató közli ironikus félmosollyal –, hogy bárki olvasni fogja a kor szerzőit. Pedig sok érdekességgel találkozni, ami a hétköznapi ember számára is megkapó lehet, ezért is érdemes felütni az Erdélyi Múzeum-Egyesület tudományos füzeteinek sorozatát gazdagító kötetet, amely a szerző doktori disszertációjának szerkesztett változata.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.