Így játszotok Ti!

Demeter Zsuzsa 2015. szeptember 27., 08:05 utolsó módosítás: 2015. szeptember 30., 19:06

Az ősz beköszöntével újra megnyíltak Thália szentélyei Erdélyben – az itthoni magyar színházak a 2015–2016-os évadban is változatos előadásokkal, újonnan épült stúdiótermekkel, fesztiválokkal várják a nagyérdeműt. És nem feledkeztek meg a szeptember 21-i magyar dráma napjáról sem.

Így játszotok Ti!
galéria

Stílusosan a magyar dráma napjához közeli időpontra időzítette a nagyváradi Szigligeti Színház új stúdióterme átadását. Amelyre – mint a váradi közönség többször is hangot adott – égető szüksége volt színháznak és színházlátogatónak egyaránt. A jelentősebb erdélyi színházak szokását követve a partiumi intézmény repertoárjában több olyan darab is szerepel, amely nem feltétlenül a populárisabb színdarabokhoz szokott közönségnek szól. Ráadásul a régi stúdióterem már rég nem elégítette ki a korszerű színházi igényeket, így a magyar dráma napján igazi ünnepélyes pillanatnak lehettek szem- és fültanúi a váradi színházlátogatók. Az új stúdióterem a belvárosi Sonnenfeld-palota belső udvarából nyíló egykori ipari helyiségben kapott helyet, s az új épület megnyitóján egyelőre – bográcsgulyás formájában – csak a testnek áldoztak Thália rajongói. A Szigligeti Színház idén A ti színházatok jeligével hirdette meg évadát, ennek megfelelően kínálata is igen szélesnek mondható: elsőként itt mutatják be a tavalyi dráMÁzat II. pályázat debütkategóriája fődíjasa, Szíjártó Tímea-Aletta első művét, az Esetet. A színház nemcsak a drámaíró váradi származását tartotta szem előtt, igyekszik felkarolni a pályakezdő fiatalokat is. Ezt bizonyítandó Szíjártó drámájának rendezését az orosz származású Sardar Tagirovskyra bízták, aki a budapesti Shakespeare Színművészeti Egyetem színész szakja, a Budapest Bábszínház bábszínészképzése, valamint Paolo Antonio Simioni, olasz színházrendező magániskolája után jelenleg a marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen tanulja Bocsárdi László vezetésével a rendezői szakmát.

A váradiak azonban nemcsak a kortárs színház, a kortárs dráma dilemmáival találkoznak. A bemutató előadások között találjuk Csiky Gergely Buborékok című, október 10-én bemutatandó vígjátékát. A 130 éves darab az önfeledt percek mellett ma is aktuális problémákat tár a közönség elé. Nem hiányoznak az olyan klasszikusok sem, mint Choderlos de Laclos 18. századi levélregénye, a Veszedelmes viszonyok, amelyet Christopher Hampton átiratával ötvözve aktualizált formában 2016 márciusában állítanak színpadra Hargitai Iván rendezésében.

A kolozsvári színház után a váradiak is megpróbálkoznak a Három nővér című Csehov-darabbal Balogh Attila rendezésében, amelyet ugyancsak 2016 márciusától lehet megtekinteni. Szilveszter éjszakáján Harsányi Sulyom László rendezésében időutazásra invitálják a nagyérdeműt, a Boldogságtól ordítani című darabban a hatvanas évek Magyarországa elevenedik meg, benne a tévémacival, a citromízű banánnal, a magyar könnyűzenei élet feledhetetlen slágereivel. 2016 áprilisában újabb, ezúttal Honthy Hanna alakját megidéző nosztalgiadarab bemutatására kerül sor a Pece-parti Párizs színházában, az operett történetének nagy pillanatait megidézendő: Bajadér, Maya, Mária főhadnagy, Mézeskalács, Luxemburg grófja és a műfaj sok más gyöngyszeme igazi csemegének ígérkezik az operett kedvelői számára. A Márai Sándort, illetve Ady Endrét – azaz városokhoz kötve Kassát és Váradot megidéző – Czajlik József rendezte Álomvárosnézés rendhagyó utazást kínál: nemcsak írótól íróig, várostól városig utazunk majd, hanem valamiképpen önmagunkba is.

Kollokvium Gyergyószentmiklóson

A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház igencsak magasra tette a lécet. Évadnyitó gyanánt rögvest, immár hagyományosan fesztivállal indít: szeptember 24. és október 4. között 23 előadással – 8 nagytermi, 13 stúdióelőadással és két kávéházi, kocsmai környezetben zajló színházi projekttel – várja nézőit a Nemzetiségi Színházi Kollokvium 11. kiadásán. A fesztiválon idén Románia magyar, német és jiddis nyelvű állami színházai mellett több független színházi produkció is jelen lesz, elsőként két román nyelvű társulat magyar közösséghez kötődő munkája is. A szeptember 24-én rajtoló rendezvény nyitódarabja a nagyváradi Szigligeti Színház díjnyertes előadása, az Anca Bradu rendezte A mi osztályunk című előadás. Tadeusz Slobodzianek kortárs lengyel szerző szövege egy kelet-lengyelországi kisvárosba röpít el sokszor groteszk vagy tragikus, de mindvégig mélyen emberi helyzetei által, amelynek lakói mit sem sejtenek azokról a viharokról, amelyek nemsokára egymás ellen fordítanak lengyelt és zsidót, torzítják nácivá vagy szovjetté, közönyössé vagy álszentté az egykor ártatlan gyermekarcokat. A fesztivál programja igencsak színesre sikeredett: helyet kap benne Bocsárdi László új előadása, a sepsiszentgyörgyi Vízkereszt, Victor Ioan Frunză csíkszeredai Éjjeli menedékhelye, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház két kiemelkedő produkciója – a Radu Afrim rendezte Az ördög próbája, valamint a román–magyar együttélés kérdéseit feszegető Double Bind.

Két ősbemutató is pódiumra kerül: Hatházi András Manka című darabját a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata a szerző rendezésében láthatja a közönség, míg az elmúlt évek egyik legismertebb és legnagyobb sikereket elérő erdélyi drámaírójának, Székely Csabának A homokszörny című szövegét a házigazda Figura Stúdió Színház mutatja be Nagy Botond eredeti színpadi víziójában.

A másfél évtizede Erdély egyik legfontosabb kulturális eseményének számító fesztivál idén külföldi előadást is vendégül lát: a Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház Zoltán újratemetve című előadása Vidnyánszky Attila rendezésében egy vasfüggönnyel kettészakított falu történetét meséli el – egy főutca két oldaláét, amit két külön országba sorolt valamiféle kiszámíthatatlan történelmi szándék. Az október 4-ig tartó seregszemle záróelőadása a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház Koldusoperája. John Gay művének kortárs átiratát a neves szerb rendező, Kokan Mladenovics és Góli Kornélia átiratában láthatja a fesztivál közönsége. Akiknek egyébként a fesztivál lejártával sem lesz esemény- és színházmentes életük: a 2015–2016-os évadban a már említett Székely Csaba-darab mellett olyan kiemelkedő művek kerülnek színpadra, mint Matei Vişniec Nyinája, Caragiale Farsangja vagy Dürrenmatt Fizikusok című drámája.

Gyermekszínházi fesztivál Csíkban

A Csíkszeredai Játékszín is számos meglepetéssel várja az új évadban nézőit: öt nagyszínpadi premierrel, kamaratermi bemutatókkal, gyermekszínházi fesztivállal és még számos meglepetéssel próbálják a nagyérdeműt színházlátogatásra szoktatni. Zenés vígjáték mellett más-más környezetben, műfajban, más-más téma mentén, de sajátosan emberi, társadalmi csapdahelyzeteket tárnak elénk a Csíki Játékszín előadásai.

Müller Péter Szemenszedett igazság című bűnügyi komédiája lesz a 2015–2016-os évad első nagyszínpadi bemutatója. A produkciót Parászka Miklós, a Csíki Játékszín igazgatója rendezi. Decemberben Csíki Zsolt csíkszeredai rendező a Hyppolit, a lakáj zenés változatát viszi színre, februárban Spiró György Az imposztor című darabját mutatják be. Az évad utolsó nagyszínpadi premierje Csehov Ványa bácsija lesz, ezt Sorin Militaru állítja színpadra.

Az ötödik nagyszínpadi előadás a gyerekeknek szól: Gimesi Dóra Hamupipőke-adaptációját Budaházi Attila rendezi. A társulat több, előző évadban bemutatott előadást is felújít: az Éjjeli menedékhelyet, melyet szeptember 30-án Gyergyószentmiklóson, a Nemzetiségi Színházi Kollokviumon is bemutatnak, a Napsugár fiúkat, amellyel Magyarországon turnéznak és vesznek részt fesztiválon októberben, a Kakuk Marcit vidéken és itthon is műsorra tűzik, és két év után felújítják a Revizort is, amellyel az évad második felében magyarországi turnéra indulnak. A 2015–2016-os évadban is megtartják a Lurkó Fesztivál elnevezésű gyermekszínházi szemlét, melynek már zajlik az előkészítése és a szervezése.

A 223. évad Kolozsváron

A Kolozsvári Állami Magyar Színház ugyan már szeptember hatodikán megnyitotta kapuit – Jevgenyij Lvovics Svarc Az árnyék című darabjával –, a magyar dráma napja (szeptember 21.) alkalmából szeptember 19-én egyéjszakás drámaíró műhelyre invitálták közönségüket a színház büféjébe: „Szombaton ne bújj ágyba, hanem pakold fel az összes jó mondatodat, és hozd el a színházbüfébe!”– hangzott a felhívás, s a büfében összecsomagolt történetekkel, mondatokkal, szavakkal várták a vállalkozó kedvűeket, az éjszaka folyamán született szövegek – összesen hét – a másnapi előadás előtt felolvasásra kerültek.

A kolozsváriak a már ismert, továbbra is műsoron tartott, több mint kéttucat előadás mellett Shakespeare Julius Caesarját, Kafka Amerikáját láthatják az idei évben. Mint ahogy már a kolozsvári közönség hozzászokhatott, a Sétatér melletti színház mindig alkalmat nyújt arra is, hogy a gyerekek is megszerethessék – akár nézőként, akár szereplőként – a színházat. Nem lesz másként ez az idei évadban sem, 2016 januárjában a Béres László rendezte A kétbalkezes varázsló című Békés Pál-darabbal várják a gyerekeket. Az évad második felében Szilágyi Domokos Öregek könyvének bemutatójára kerül sor Mihaela Panainte rendezésében, de láthatjuk Strindberg A pelikán című darabját, Dragomán György Kalucsniját – a világhírű filmrendező, Szász János rendezésében.

Alvás helyett tehát ajánlatos az idén is színházba járni.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.