A hagyományoknak megfelelően díjátadóval zárult Kolozsváron a 15. Filmtettfeszt – a zárógála azonban bővelkedett nem hagyományos elemekben. Idén először ugyanis nem producer kapta a Sárga Csikó Díjat, s először szerveztek versenyprogramot, amelybe kilenc kisjátékfilm és két animációs film került.
A Filmtettfeszt – Erdélyi Magyar Filmszemle szervezői az idén úgy gondolták, Balogh Zsoltot, a Sapientia EMTE vendégtanárát, filmrendezőt tisztelik meg az életműdíjjal, a szokásos producerek helyett. Az elmúlt másfél évtizedben kevés olyan kezdő filmes jelentkezett Erdélyben, akinek pályáját ne egyengette volna tanárként a magyarországi filmes szakember. Hogy a szervezők választása egybeesett a közönség óhajával, mi sem jelezte jobban, mint hogy Balogh díjának bejelentésekor vastapstól visszhangzott a kolozsvári Győzelem mozi, sokan állva ünnepelték a díjazottat, aki az általa kinevelt filmes nemzedékhez intézte köszönőbeszédét, biztatva őket, hogy „filmjeikben továbbra is próbálják megfejteni a megfejthetetlent: az embert”. A sárga lovacskát formázó trófeát amúgy a Balassi Intézet és a Médiatanács Mecenatúra biztosította, a díjátadón részt vett az intézet igazgatója, Kósa András László és Kollarik Tamás, a Médiatanács koordinátora is.
A díjátadó rendhagyó elemeihez tartozik az is, hogy az idén először szerveztek versenyprogramot Filmgalopp címen, amelybe az előválogatás során kilenc kisjátékfilm és két animációs film került be. A gálán kiderült: a nyerteseknek osztozniuk kellett a Magyar Média Mecenatúra által felajánlott egymillió forint értékű díjon. A díjat egyébként Visky Ábel Romanian Sunrise című kisjátékfilmje és Bertóti Attila Mese című animációs filmje kapta. Mindkét alkotó egykor a Sapientia Fotó, film, média szakán kezdte pályáját, bizonyítandó, hogy Balogh Zsolt méltán érdemelte meg az erdélyi filmesektől az életműdíjat.
Erdély tizenkét városának 18 helyszínén zajlottak egyébként idén a vetítések – a közönségdíjat az összes vetítési helyszínről beérkező szavazatok alapján szintén a Romanian Sunrise nyerte el.
Az idei filmfesztivált ugyanakkor nemcsak a szokásos friss magyar filmek seregszemléje jellemezte, amelyek közül talán a Liza, a rókatündér című film vonzotta a legtöbb nézőt. A családias hangulatot a szombati és vasárnapi, gyerekeknek szóló filmek biztosították. S hogy a kortárs magyar dokumentumfilmek terén a filmrendezők találtak olyan témát, amellyel úgymond darázsfészekbe nyúltak, mi sem jelzi jobban, mint a Túlélés vagy népszolgálat? Mikó Imre és a Securitate című dokumentumfilmet övező nagyfokú érdeklődés – a zsúfolásig telt teremben nemcsak a kolozsvári értelmiség vett részt, de a Mikó család tagjait is felfedezhettük, akik egyébként maximálisan támogatták a film készítőit munkájuk során (bővebben a témáról lásd a cikkünket a 16. oldalon).
Az idei fesztivál sikerét a számok nyelvén is leírhatjuk: 6700 néző, ebből 3637-en kolozsvári vetítésen vettek részt. Kovásznán a tavalyihoz képest megötszöröződött a nézőszám. A fesztivál legnépszerűbb filmje a nyolc helyszínen levetített Liza, a rókatündér című film volt, erre 920-an voltak kíváncsiak.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.