Élő könyvek különleges szakmabeliekkel

Kádár Hanga 2017. április 11., 21:52

Hagyományos és élő könyvekkel telt meg múlt hétvégén a kolozsvári Szabók bástyája. Az érdeklődők ritkább szakmák képviselőivel is beszélgethettek, mintha csak élő könyvet lapoztak volna. 

 

Hároméves idén a Könyvtu­ri|élőKönyvtár, a kolozsvári tavaszi rendezvények egyik legkiemelkedőbb eseménye. Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület hivatalosan idén indult Ifjúsági Szervezetének (EMKISZ) köszönhetően március 31-én és április 1-jén Kolozsváron a Szabók bástyájában válogathattak az olvasni szeretők az ingyenes könyvturkálóban, a lelkiismeretesek pedig a felmarkolt kötetekért magukkal hoztak néhány megunt olvasmányt. A korábbiakban a Perspektíva diáklap csapata által vezényelt rendezvénynek már az indulás óta fő célja, hogy ne csak hagyományos irodalmi, történelmi és tudományos művekkel örvendeztesse meg a helyieket, hanem hogy élőkönyveknek becézett különleges beszélgetőpartnerekkel is megajándékozza az érdeklődőket.

Eloszlatni az előítéleteket

„Már 2014-ben megálmodtuk az áprilisra tervezett Könyvturit, akkor még Bolondulj a könyvekért! név alatt. Úgy gondoltuk, a kultúráért való bolondulás címszó alatt nem elég csak ingyen könyveket osztogatni, hanem meg kell teremteni a lehetőséget arra is, hogy közelebb hozzuk egymáshoz az eseményre ellátogató embereket” – mondta el lapunknak Mák Arany főszervező. Az ő ötletük volt, hogy az érdeklődők élő könyvekként különleges szakmabelieket „emelhessenek le a polcról”, akiket bátran lehet faggatni – nem feltétlenül nyílt közönség előtt, hanem félrevonulva, akár egy pohár frissítő mellett. A szervező kifejtette, az élő könyvek kiválasztásánál elsősorban az volt a cél, hogy sztereotípiákkal teletűzdelt szakma képviselője legyen: olyan személy, aki rácáfol egy-egy hivatás köré épített közhelyre. Az induláskor még kolozsvári ismert arcokat hívtak meg, hiszen Mák Arany elmondása szerint kezdő szervezőkként még őket tudták a legkönnyebben elérni. A második évben személyi jellegű sztereotípiákra fektették a hangsúlyt, idén pedig munkahelyi előítéletekre. 2015-ben ismert színészeké, újságíróké, költőké, íróké volt a főszerep. Idén operai súgó, gyógytornász, szerzetes, temetkezési vállalkozó és dj is szerepelt a beszélgetésre hívottak listáján. Mák Arany elárulta: akik elfogadják az EMKISZ meghívását, azok vállalják, hogy bármilyen nyílt kérdésre válaszolnak, közben a szervezők mindig lesik, nehogy kellemetlen konfliktus alakuljon ki. Bevallásuk szerint eddig még soha nem kellett megszakítaniuk egyetlen beszélgetést sem.

„Mindannyian előítéletek sokaságát hozzuk magunkkal a környezetünk, gyerekkori, fiatalkori szubkultúráink nevelési hatására, a rendezvény pedig ezek lerombolására igyekszik felhívni a figyelmet. A tavaly például sokaknál sikerült eredményesen leépítenünk a szőke nők körüli sztereotípiákat egy olyan nő segítségével, aki szőke haja ellenére igenis remekül vezet autót és legalább annyira jól parkol” – újságolta a főszervező. Hozzátette, az idei meghívottak listáját kettős szempont szerint állították össze: egyrészt olyan szakembereket kerestek meg, akik a szájhagyomány szerint minden második utcasarkon megtalálhatóak, mint a lemezlovas vagy a fotós, másrészt olyan személyeket, akiknek a munkája komoly szaktudás nélkül nem kölcsönözhető. Idén a vallási előítéletek is szerepet kaptak: Krisna szerzetest és zsidó hitközségi elnököt is meghívott az EMKISZ csapata. Mák Arany szerint számos alkalommal kaptak pozitív visszajelzést, a meghívottak ugyanis őszintén osztották meg az érdeklődőkkel, miként zajlanak munkanapjaik.

Könyvadományok a szórványnak

A szervezők a rendezvény előtt hónapokig gyűjtik a könyvadományokat. Elmondásuk szerint Erdélyben mindenhol akadnak bőkezű adakozók, támogatók, akik szívesen adják tovább agyonolvasott vagy többletpéldányú köteteiket. A megmaradt olvasnivaló nem vész kárba: tavaly Szilágysomlyóra vitték el a könyveket, idén pedig a nagysármási szórványiskolában találnak majd új gazdára a művek.

Bár könyvbemutató eddig is színesítette a rendezvényt, idén több kerekasztal-beszélgetéssel és gyermekprogramokkal is bővült a kínálat. Gyergyószentmiklósi tinédzserek irodalmi köre érkezett Kolozsvárra elbeszélgetni arról, hogy a 21. századi fiatalok hogyan élik meg az olvasás örömét, fontosságát. Fellépett a Kozmutza Flóra Hallássérültek Speciális Iskolájának jelelő kórusa, Magyari Tivadar íróval az iróniáról beszélgettek, André Ferenccel pedig az újkori költészetről, azaz a slam poetryről, de az Anyanyelvápolók Szövetség Ifjúsági Szervezete és a Perspektíva csapata is több programmal gazdagította a könyvturkálót.

 

Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.