Simion Hegyi Margit, a festészet iránt elhivatott iparművész

2021. október 18., 14:04 utolsó módosítás: 2021. október 18., 14:15

Simion Hegyi Margit iparművész Örökség címmel gyűjtötte egybe kiállított munkáit a kolozsvári Reményik Sándor Galériában. A címválasztást a kiállítás gerincét jelentő olajképei indokolják, amelyeken az emlékfoszlányok és a látványképek, a múlt és a jelen képi vetületei ötvöződnek.

Simion Hegyi Margit, a festészet iránt elhivatott iparművész
galéria
Simion Hegyi Margit és Zilahi Nono a képzőművészeti tárlat kolozsvári megnyitóján Fotó: Tegher Dávid

A képzőművész arra törekszik, hogy megörvendeztesse a művészetkedvelőket, és a befogadókat meglepje jellegzetes univerzumával. Egyéni hangját és útját, sajátos művészi eszközeit megtalált sokoldalú művészegyéniség és rendkívül termékeny.

Simion Hegyi Margitot pályafutása alatt a bőrdíszművesség, a textilművészet, a divattervezés, de az ipari terméktervezés is foglalkoztatta. Két tankönyve is megjelent, és iskolai pedagógusként, majd egyetemi tanárként adta át a diákoknak a szakma fortélyait. Krédója mindig az esztétikum szolgálatában állt. Az immanens szépséget igyekszik megfesteni, megörökíteni, észrevétlenül előtérbe helyezni, kiemelni, hogy azt a közönséges szem is felismerje, ahogyan a festő látja és érzi a természetet, a városi vagy vidéki tájakat, melyeket hitelesen ábrázol.

Rusztikus, dekoratív életképei olyan módszerről tanúskodnak, amely a plein-air festészetre emlékeztetnek. Festményei előtt elképzelhetjük, ahogyan a műterem helyett a természetet választja alkotásainak színhelyéül.

Simion Hegyi Margit a festett és valódi virágaival Fotó: Tegher Dávid

Munkáinak színvilága az okkersárga bársonyos textúrájától a zöld árnyalatain keresztül, a földszíneken és a levegő-kékeken át halad személyes hangvételű festményein. Munkái bensőséges színekben megalkotott városi vagy vidéki látképek, csendéletek, virágba borult tájak, alakos kompozíciók, amelyek közérthető, ugyanakkor látványos és igényes festői nyelvezetről tanúskodnak. A valóságból ihletődött figuratív, ábrázoló művek. Nem akarja megreformálni a művészetet, egyszerűen a maga sajátos belső látásával, érzelmi átéléseivel lélekben érleli, dolgozza fel és képileg munkálja meg, amit környezete nyújt számára.

A művésznő képpé formál mindent, amit lát, tapasztal és érez. Teszi ezt a legapróbb és legdiszkrétebb részletekig kiművelt művészi eszközeivel és őszinte megérzéseivel. Védjegyéül szolgál a tervezőművészi pontossággal, precizitással ábrázolt választékos vonalrendszere.

Kompozícióiban elmerészkedik a zsúfoltság határáig. Művészeti univerzumát izgalmas látványkollázsokkal építi fel, képzeletünket a letűnt kor felé irányítja.

Minden festménye érzelmi felhangokkal, színekben és formákban kiteljesedő líraiságra vall. Műveinek intimitása közeli, de mégis elérhetetlen marad.

Simion Hegyi Margit festményei egy „darabka” természetet ábrázolnak élethűen Fotó: Tegher Dávid

Simion Hegyi Margit művein érzékelhető a szülőföld, az Erdély iránti hűség, a jól ismert, bebarangolt helyekhez való példaértékű kötődés. Mindezt hűen visszaadják, tükrözik a most kiállított, akkurátus műgonddal kivitelezett alkotásai.

Simion Hegyi Margit tárlata október 22-ig látogatható Kolozsváron, az Evangélikus-Lutheránus Püspökség Reményik Sándor Galériájában.

Zilahi Nono

A szerző grafikusművész

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.