Különös történetek szálai – Kormányos Ildikó Csilla ausztráliai magyar szerző új kötete

Jakab Mónika 2022. augusztus 08., 07:40

Az Ausztráliában élő Kormányos Ildikó Csilla új kötete nem könnyű olvasmány. A több szálon futó cselekmények több emberi sorsot hoznak olvasóközelbe, az emlékezéstörténet azonban arra késztet, hogy a témában megjelenő újabb köteteket is elolvassuk.

Kormányos Ildikó Csilla új könyve. Ki-ki magára ismerhet a részletek
között
galéria
Kormányos Ildikó Csilla új könyve. Ki-ki magára ismerhet a részletek között

Különös történetek címmel jelent meg egy lélektani regény első kötete 2021-ben a Tortoma kiadó gondozásában. A könyv szerzője az Ausztráliában élő Kormányos Ildikó Csilla, és ha minden igaz, még legalább két kötet vár megjelenésre. A szerzővel készült korábbi interjúban olvasható, hogy számára az írás mindig sokat segített a múltbeli történtek feldolgozásával. Mostani könyvében önéletrajzi elemek keverednek a fantázia világával: a szerző azáltal próbálja lezárni a múltat, feldolgozni az emlékeket, hogy saját történetét beleszövi egy kitalált történet soraiba.

Nemcsak a könyv borítója „különös”, ahogy a sorozatcím is sejteti, hanem a kötet tartalma sem egyszerű csemege.

A borító azt az érzést keltette bennem, hogy a színek túl kontrasztosak, túl lila, túl rózsaszín… Hiába a mondás, hogy ne a borító alapján válasszunk könyvet, néha mégis a borító az, ami olvasásra késztet.
Bár most a könyvborító nem győzött meg, mégis elolvastam Kormányos Ildikó könyvét. Be kell vallanom, a rózsaszín CD-borítónak nemhiába van nagy szerepe a kötet borítóján. Mint később kiderült, az egész történet a borítón megjelenő CD körül zajlik. Tehát a megközelítés jó, csak a kivitelezés nem nyerte el a tetszésemet.

A könyv főszereplője, Szilvi egy fiatal újságírónő, szerelmi csalódása után úgy dönt, hogy az életét munkájának szenteli. Miközben emberek százainak hallgatja végig az élettörténetét, ő maga bezárkózva él.

Saját életéről nemigen beszél a barátainak sem. Egy nap a postaládájában egy rózsaszín CD-t talál rajta egy névtelen különös történettel, és felirattal: Az ügy lezárva. (Amúgy a könyv alcíme is egyben ez.)
Miközben a főszereplő az idegen történetet olvassa, rájön, hogy ő maga valójában egész életében menekült a múltja elől. A regény alapkérdése, hogy ki küldte a különös történetet, és a főszereplő lánynak vajon sikerül-e elmondania és lezárnia a saját múltbeli történetét?
A könyv egyik érdekessége, hogy szakmája révén a főszereplő betekintést nyújt az újságírás rejtelmeibe. A történetek egyszerű és nyers megfogalmazása könnyen olvashatóvá teszi a könyvet, azonban a több szálon futó cselekmény és az időzónákban való összevissza ugrálás többször is megtévesztheti az olvasót. Számomra nem mindig volt követhető, hogy melyik rész szól a főszereplő lányról, és melyik rész a plusztörténet. A történetek gyakran párhuzamosan futnak, többször feltűnik a múlt, és azon belül is több szálon mozog a cselekmény, aztán visszakerülünk a jelenbe.
Habár a különböző fejezetek meg vannak jelölve, illetve tördelési szempontból is látszik, hogy a szövegrészek el vannak választva, úgy gondolom, hogy ennél sokkal látványosabban kellett volna különválasztani a beékelt történeteket. Ha az olvasó nem elég szemfüles, akkor a könyvben lévő két történet könnyen összecsúszhat, és kezdődhet a visszalapozás. Egy kicsit olyan a könyv, mintha egy külön könyvet olvasnánk a regényen belül. Az emlékezések, a történetek változó személyben jelennek meg, attól függően, hogy épp a CD-n lévő történetet olvassuk a főszereplővel, vagy Szilvi történetét ismerjük meg.

A történet bonyolultsága a könyv vége felé kezd kitisztulni.

Bár spoiler nélkül nehéz beszélni róla, valahogy mégis révbe ér a történet. Összegzésképpen el kell mondanom, hogy a történet alapötlete elnyerte a tetszésemet. Tetszett, hogy sok helyen a főszereplő olyan emlékeket idézett fel, amelyek adott esetben az olvasó életében is megtörténtek már. Valahol mindenki története hasonló: nehéz indulások, remények, csalódások, aztán újrakezdések. Ki-ki magára ismerhet a részletek között. És bár nem lesz a kedvenc kötetem Kormányos Ildikó Csilla története, azonban nyári egy-két estés könyvnek megteszi. És ha már az első könyvet elolvastam, kíváncsi vagyok mi lesz a következő kötetben. A néha zavaros és kusza történetek ellenére is érdekel Szilvi története. A végső következtetés: ahogy nincs két egyforma ember, úgy nincs két egyforma élettörténet sem.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.