Gyereknapi turné: Erdély-szerte Libabál

2017. június 10., 18:02 utolsó módosítás: 2017. június 22., 22:31

Táncoló talpak és derűs tekintetetek fogadták a budapesti Veronaki zenekart Erdély hat településén. A Gőgös Gúnár Gedeon–Libabál gyereknapi koncertsorozat megzenésített versekkel, mesékkel lepte meg a gyerekeket, családokat.

A Veronaki zenekar tagjai ígérik, hogy még találkozhatunk velük erdélyi színpadokon •  Fotó: Veronaki.com
galéria
A Veronaki zenekar tagjai ígérik, hogy még találkozhatunk velük erdélyi színpadokon Fotó: Veronaki.com

„Teltházzal, nyitottsággal, nagy örömmel fogadtak bennünket Erdélyben” – mondta lapunknak Tarján Veronika, a Veronaki zenekar énekesnője. Az együttes először járt Erdélyben, de a május 27.–június 2. közötti turné sikerén felbuzdulva biztosan állítják, még találkozhatunk velük erdélyi színpadon.

A Gőgös Gúnár Gedeon című kötet megzenésített verseivel és meséivel hat erdélyi településre látogattak el: Marosillye, Csíkszereda, Kovászna, Marosvásárhely, Kolozsvár és Szatmárnémeti.

A jó hangulatú, szórakoztató előadások nemcsak a gyerekek, de a felnőttek érdeklődését is felkeltették. A világzenei hangzású magyar és erdélyi népzenei elemek mellett a balkáni, a blues, valamint a popzene hangzásvilága is fellelhető a dalokban. Nagy és színes zenei világot mutatnak tehát be közönségüknek. Az együttes számára fontos szempont, hogy a gyerekek olyan zenei nevelést kapjanak, amelynek köszönhetően felnőtt korukban is nyitottá válnak a jó, minőségi dalokra. Az énekesnő szerint mindemellett a modern zenei elemek alkalmazása is fontos szempont: a gyerekeknek mai dolgokat kell a zenébe csalni, hogy ne ismeretlenül hallgassák a dalokat. Megpróbálják a szívükbe és a fülükbe csalogatni a zenét. A fülbemászó muzsika mellett az interaktív, vicces előadásmód is megragadta a gyerekeket. Vidáman követték az előadók játékos mozdulatait, bekapcsolódtak a mókába. A dallamos hangzásvilág hatására nem bírtak ülve maradni a gyerekek: önfeledt mulatság alakult ki a sorok között.

Családi hagyomány a mese világa

Az 1962-ben megjelent Gőgös Gúnár Gedeon című kötetet Varga Katalin írta, aki a zenekar énekesnőjének nagymamája volt. Ezt a lebilincselő művet mai napig gyerekek, szülők nemzedékei olvassák élvezettel. Az énekesnő már rég tervezte, hogy a kötetet valamilyen formában feldolgozza, akár színházi, akár pedagógiai szempontból. Végül a Veronaki együttes tette dallamosabbá az alkotásokat.

„Úgy gondoltam, ez a zenekar méltóan fogja használni a szöveganyagot” – mesélte Tarján Veronika, aki számára valóságos, kézzel fogható családi kincs maradt a verses, mesés mű.

Ebből az indíttatásból, családi hagyományként folytatta nagymamája pályáját, hiszen a dalszövegeken kívül a mesék írása is fontos szerepet játszik életében: Kuruttyoló békakirály címen jelent meg a könyvsorozata. „Úgy nőttem fel, hogy játszottam, nem volt kedvem abbahagyni a játékot és beülni egy irodába. Játszottam és játszok ma is” – indokolta pályaválasztását az énekesnő. Varga Katalin ismert kötetének megzenésítése hozta meg az igazi népszerűséget a zenekarnak, amelyet már korábban is sokan ismertek. Minőségi gyerekzenéjük vonzza a közönséget, a rajongótáboruk pedig bővül.

Nemcsak munka, hanem életmód

„A zenekar 2014-es alakulása nem tudatos vállalás volt, de fokozatosan azzá vált. Ma már biztosan tudjuk, hogy ezzel szeretnének foglalkozni” – mondta lapunknak Tarján Veronika. Kezdetben csupán két tagja volt a csapatnak: az énekesnő, aki a szöveget írta, és az ütőhangszeres, aki a zenét szerezte. A duó azonban lassan kibővült. Mára öt állandó tagja lett az együttesnek, az erdélyi turnén pedig egy vendégmuzsikussal egészült ki. A csapat sokféle hangszerrel fűszerezi dalait, így olyan zenei tárházat képes bemutatni közönségének, amely teljes hangzásvilágot, sűrű, dallamos hatást kelt. A rengeteg hangszer összehangolása sok időt vesz igénybe, így az előadásokra való felkészülés fáradtságos munkát követel. A kemény munkának azonban van eredménye, elég csak a vidám gyerekekre nézni.

„Amit az ember szeret, azt bármeddig képes végezni, és én szeretem a munkámat” – fogalmaz az énekesnő, aki folyamatosan tanul, és rendszeresen jár énektanárhoz ma is. Így tud formában maradni.

A zenekar muzsikusai több együttesben is szerepelnek, tapasztalt zenészek, akik több hangszeren is játszanak. A dallamokat az együttes tagjai, Mogyoró Kornél és Fejér Simon Pál szerezték.

Megjelenése után a Veronaki zenekar első videoklipje rövid idő alatt magas nézettségi számot ért el. A Körbe-körbe című dalból készült klip után nincs megállás: már megvan a következő videoklip terve. Hogy legközelebb melyik dalt és milyen ötlet nyomán dolgozzák fel, azt nem árulta el az énekesnő. Közben azon is gondolkoznak, hogy Varga Katalin alkotásai közül ismét megzenésítenek néhányat. Vagyis van mit várnia a közönségnek.

Hevele Lili

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.