A Hagyományok Háza nyári fesztiváljai, bőséges erdélyi választék

Csermák Zoltán 2021. június 25., 21:34

A koronavírus-járvány vészterhes időszaka után a budapesti székhelyű Hagyományok Házában is a nyári programszervezések kerültek reflektorfénybe. A Kárpát-medence-szerte sorra kerülő rendezvényeket ajánljuk.

Idén is várja rajongóit a Méra World Music Fesztivál •  Fotó: Hagyományok Háza
galéria
Idén is várja rajongóit a Méra World Music Fesztivál Fotó: Hagyományok Háza

Erdélyben számos fesztiválon vesz részt a Hagyományok Háza. Különösen érdekesnek ígérkezik a július 2-3-án megrendezendő Erdélyi Tündérkert Fesztivál. Július 2-án a Marosvásárhelyi Vár Szabadtéri Színpadán, 3-án pedig Mikházán a Csűrszínházban várja az érdeklődőket a marosvásárhelyi Spectrum Színház, a Maros Művészegyüttes, Szalonna és Bandája, Berecz András Kossuth-díjas népdalénekes-mesemondó és Szarvas József Kossuth–díjas színművész, az őshonos magyar gyümölcsfajtáinkat megmentő és őshonos környezetükbe visszatelepítő Tündérkert Mozgalom népszerűsítésére megszervezett gálaműsorokon.

Nemcsak kizárólag a népzenét kedvelők érdeklődésére tarthat számot a július végi négynapos Méra World Music Fesztivál.

Itt is alkalmazkodni kell a román törvényekben meghatározott létszámkorlátozásokhoz. Az esemény színfoltja a prímásverseny és a kalotaszegi gálaműsor. Az utóbbi rendezője a nemzetközi hírű felvidéki brácsaművész, Lakatos Róbert.

Ezzel egy időben mutatkozik be a Gyergyó-medencei összművészeti, kulturális és zenei fesztivál, az Egyfeszt. Megálmodóinak nem titkolt szándéka, hogy a rangos esemény – erdélyi és anyaországi fellépőkkel – az erdélyi Művészetek Völgyeként váljék ismertté.

A neves rock sztárok mellett a világzene, népzene ismert előadói – mint például Szalonna és Bandája és a Muzsikás együttes – is helyet kapnak a műsorban. Gyergyószentmiklós központjában FolkUdvar épül értékes programokkal, interaktív foglalkozásokkal.

Második alkalommal rendezik meg augusztus 8-án, Mikházán a szabadegyetemet. Az elmúlt évi kihagyás után a szervezők szándékuk szerint az eseménybe az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítványt és a stratégiai civil partnereket is bevonják, csakúgy, mint a romániai hivatásos együtteseket. A program fontos témája lesz az adminisztratív, pályázati tanácsadás mellett a jó gyakorlatok bemutatása az élő hagyományátadás minden szintjén, a profiktól a civil szerveződésekig. A kulturális programokat a Csűrszínházban tekinthetik meg az egybegyűltek.

Gondtalan fesztiválozók 2019-ben Torockón •  Fotó: Hagyományok Háza
Gondtalan fesztiválozók 2019-ben Torockón Fotó: Hagyományok Háza
Magyarországi felhozatal

Az egyik legrangosabb eseménynek a Művészetek Völgye Fesztivál ígérkezik, a találkozót idén harmincadik alkalommal rendezik meg. A Hagyományok Háza együttműködése a Művészetek Völgyével 2015-re tekint vissza, amikor először nyitották meg az azóta nagyon népszerűvé vált FolkUdvart, ahol az idei vezérmotívum a „nőiség”, így a fellépők javarésze is a szebbik nem soraiból kerül ki. Az Udvar egész nap változatos programot kínál minden korosztálynak, lesz idén is tánc- és énektanítás, szabadegyetem Rosonczy-Kovács Mihállyal és Sándor Ildikóval, praktikák a néphagyományban, kézműveskedés, népmese és természetesen sok-sok jó koncert és táncház, éjjel pedig még közös karikázó is.

A közreműködők, fellépők között megtaláljuk többek közt Petrás Máriát, Kocsis Enikőt, erdélyi mestereket és olyan kiváló énekeseket, mint például Bognár Szilviát, Lakatos Mónikát vagy Majorosi Mariannát.

Idén új helyszínnel is jelentkezik a húszéves intézmény, a Hagyományok Háza Játéktérben kosaras körhinta, természetes anyagokból készült népi ügyességi játékok várják a kicsiket és nagyokat.

Népviseleti bemutatók

A Hagyományok Háza szintén új helyszínt avat a Balaton-felvidéki KŐFESZT műsorfolyamában augusztus 5-7. között. A fesztiválközpontot Kővágóörsön nyitják meg, a Hagyományok Háza Köveskálon egy iskolaudvarban rendezi meg a máshol már bevált fokudvar-programokat. Ismert, hogy sok művész és alkotó él e vidéken, közülük többekkel, például Navratil Andreával, Paár Julcsival és Fábián Évával találkozhat a közönség.

A tradicionális villányi Ördögkatlan Fesztivál augusztus elején, öt helyszínen folytatódik.

A Hagyományok Háza a helyi németség egyik legszebb településén, Villánykövesden kapott feladatot. A találkozó idei hívószava a „népviselet korunkban”, így az intézmény a nagyon népszerű „kis fekete” projektjét is népszerűsítheti a helyszínen. A jelenlevők saját maguk készíthetik el a kedvükre való ruha-kiegészítőket, a vállalkozóbb hölgyek pedig a nekik tetsző viseleteket is magukra ölthetik. A Teleki Ligetben gyermekprogramok várják napközben a legkisebbeket, az estéket színvonalas koncertek teszik vonzóvá.

A Balatonfüredi Önkormányzat és a Hagyományok Háza – az Anna-bál kísérőprogramjaként – idén kilencedik alkalommal tartja július 27-28-án a Balatonfüredi prímásversenyt.

Ebben az évben a klasszikus cigányzenei hagyományt folytató hegedűsök jelentkezését várják, a megmérettetésben újdonságnak számít az ifjúsági kategória. A legjobb produkciókból és a meghívott előadók műsorszámaiból szerkesztett gálakoncertet a Gyógy téren felállított nagyszínpadon rendezik.

Nem hiányozhatnak a Hagyományok Háza programjai a legnagyobb országos népművészeti fesztiválról, a Mesterségek Ünnepéről sem, amelyet minden évben az államalapítás ünnepe köré szerveznek a Budai Várban.

A nyár zárásaként, szeptember 4-én a zalaegerszegi Göcseji Falumúzeum ad otthont a Kárpát-medencei Táncházzenészek Találkozójának. Az egész napos vigalomban négy portán tizenkét zenekar áll színpadra, énektanítás, „összemuzsikálás”, szakmai fórum és népművészeti vásár teszi változatossá az együttlétet.

Folk Pajta a Felvidéken

Felvidéken a Gombaszögi Nyári Tábor, a fiatalok hagyományos találkozóhelye és fóruma áll az érdeklődés homlokterében. A szervezők – a létszámkorlátozások miatt, akárcsak 2020-ban – ezer főre limitálták a résztvevőszámot. Az elmúlt évek igazi újdonságának számított a 220 négyzetméter alapterületű FolkPajtában rendezett FolkSzöglet rendezvénysorozata. A népszerű épület infrastrukturális fejlesztése tovább folyik, a színfalak mögött öltözőt, kiszolgálóhelyiségeket alakítanak ki. A négynapos fesztiválon kilenc népzenei és világzenei koncerttel, tánctanítással és táncházzal, kézműves foglalkozásokkal, fotókiállítással és folkkocsmával várják az érdeklődőket.

A táncház szerelmeseinek Délvidéken

Délvidéken a Szent Mihály-napi Táncháztalálkozó és Sokadalom érdemel megkülönböztetett figyelmet.

A vendégek némi változásra számíthatnak, mivel a tavalyi többnapos, többhelyszínű eseményt a rendezők egy napra, augusztus 28-ára szervezik. A mulatság nemcsak a táncház szerelmeseinek nyújt felhőtlen kikapcsolódást, hanem a helyszínen lép fel a hetvenéves jubileumát ünneplő Magyar Állami Népi Együttes is.

A kárpátaljai szervezők reménykednek a járvány helyi mérséklődésében, s a megszokott bevált programjaikat folytatják 2021-ben is. A viski és tiszapéterfalvi népzene, néptánc és kézműves tábor ismét megnyitja kapuját. A nehéz helyzetben lévő kárpátaljai pedagógusképzést szolgálja az augusztus közepére ütemezett  Kölcsey Nyári Pedagógusakadémia, a képzés egy szeptemberben tervezett  mentorprogramhoz is fontos tematikus segítséget nyújt.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.