„A manóba is” – Tóth László meséskönyvei a gyereknapra

Csermák Zoltán 2025. május 21., 16:13 utolsó módosítás: 2025. május 21., 17:25

A Kézdivásárhelyen élő kiváló újságíró-író Tóth László két mesekötete, a Kaland a tükrön túl és a Manók csodálatos világa ajánlható olvasmány az ifjabb generáció számára. A gyereknap jó alkalom Tóth László könyveinek megismerésére.

Tóth László
galéria
Tóth László meséskönyve a manók világába repíti a gyerekeket

Kellemes meglepetésben volt részem, amikor Tóth László két, gyermekeknek szánt könyvét találtam postaládámban. Jóllehet mind ez ideig nyomon követtem írói-újságírói munkásságát, a korábbi – a Nagy Háborúval foglalkozó – forrásértékű köteteiről recenziót írtam is, de az ifjabb generációknak szentelt írásaival nem találkoztam. Az én mulasztásom, ez irányú munkássága is közérdeklődésre tarthat számot.

Elsőként a Kaland a tükrön túl című kis kötetet vettem a kezembe. Kicsit ismerős volt a történet, Pilinszky János írása, a Kalandozás a tükörben is hasonló témát dolgoz fel.

Tóth László írásának főhőse Pityu, aki az új lakásukban, egy sokat megélt régi házban szembetalálja magát a rejtélyes tükörrel. Ifjú titánunk túl közel kerül a bútorhoz, átlép rajta, s ez a mozdulat kalandok sorozatát indítja el. Kapcsolatba lép a manókkal, s egyből egy karitatív feladat is vár rá, a beteg manókislány eljuttatása a gyógyító tengerhez. Természetesen ez nem megy könnyen, megpróbáltatás megpróbáltatást követ, hogy mi is lesz a vége, ezt nem árulhatom el a naiv Olvasónak. Hősünk nem bíz semmit a véletlenre, alternatív tudományos ismereteit Párizsban gyarapítja, s végül a bimbózó szerelem is élete részévé válik.

A Manók csodálatos világa – korábban jelent meg – szerves előzménye a tükrös sztorinak.

Ezúttal Dani áll a középpontban, s álmai fonódnak össze a liliputi teremtményekkel. A kis zsebkönyv igazi enciklopédiája a manók világának.

Lapozva az oldalakat, az érdeklődő bőséges ismereteket szerezhet rejtőzködő életmódjukról, az erdők világáról, s igazi vagabund koboldokról is olvashat.

Egyszer egy írót megkérdeztek, mi is a gyerekkönyvek fortélya. A válasz egyszerű: megírásuk hasonló a felnőtt könyvekéhez, de papírra vetésük jóval nehezebb, igényesebb. Tóth László kiállta a próbát, két szerethető könyvvel lettem gazdagabb. Amikor a gyermekirodalom tollnokai számos alkalommal saját magukat fényezik, horror születik kezeik alatt, s csupán a gyermeklélek marad ki az oldalakról, jó kézbe venni egy erdélyi író tiszta szívvel írt kötetét. Régi hagyományokat követ, a tőle nem messze született Benedek Elek írói hagyományait követi. Minden sora szeretetet sugall, írásait mindenkinek ajánlom.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.