Amikor 1989 végén megszabadultunk a kommunista hatalomtól, úgy gondoltuk, immár semmi rossz nem történhet velünk. Mi is úgy fogunk élni, mint máshol, a hőn áhított Nyugaton (az más kérdés, hogy azóta rengeteg vonatkozásban mélységesen csalódnunk kellett benne). A 80-as években naphosszat hallgattuk az Amerika hangját, figyeltük a Szabad Európa Rádió elemzéseit, néztük a Dallas sorozatot, s elgondoltuk, milyen jó lesz, ha a Ceauşescu-rendszer megbukik.
És valóban más világ köszöntött ránk. Igaz, nem gondoltuk volna, hogy a városok utcáin fegyverropogást, tankok masírozását fogjuk látni, hallani, hogy emberek tucatjait lövik halomra. De reméltük, hogy erre többet soha nem kerül sor. S ha azt vesszük, hogy az üzletekben mindent kaphatunk, útlevelünkkel immár szinte mindenhova el tudunk menni, a repülőjáratokkal kinyílt a világ, akkor elmondhatjuk, valóban más életünk van. (S akkor most hadd ne említsük a bányászjárásokat, a Szekuritáté által szervezett magyarok elleni pogromot, a kisebbségi jogok megnyirbálását stb.)
Bekerültünk az európai körforgásba, s álmunkban sem gondoltuk volna, hogy a véres 20. század végét nem békében éljük meg a kontinens eme viharokkal és háborúkkal tűzdelt szegletében. És sajnos csalódnunk kellett. Az évtizedekkel ezelőtt összetákolt állam a szomszédunkban – történelmi léptékkel mérve – egyik pillanatról a másikra szétforgácsolódott. Egy véres, hosszú évekig tartó délszláv háború folytán.
Hát most már végleg leszámoltunk a múlttal – gondolhattuk akkor. Ennél rosszabb már nem jöhet. Beléptünk a 21. századba, ahol a háborút már nem a földön vívják, hanem a gazdaságban, az adatokkal, a sajtóban, a bankok és a tőzsdék, valamint az energiahordozók világában. A 21. század Európájában már nem lehet félelem és harc, háború és rettegés.
S milyen nagyot csalódtunk ismét. Néhány éve köszöntött ránk a migránsáradat, amely azóta is tart. Hónapokig azt lestük, milyen terrorakciókra kerül sor. Aztán következett a mindenkit megrendítő, soha nem látott méreteket öltő vírusjárvány a maga megszorításaival, bezártságával, gazdasági válságával. Hogy mindenerre rájöjjön az újabb háború.
Azon vesszük észre magunkat, hogy amint annak idején mi is felfeküdtünk a rádiók hullámaira és a nagy elszigeteltségben figyeltük, mi történik a nagyvilágban, úgy most a gyerekeink bújják az internetet. S számolják, hányan hunytak el vírus következtében, hányat öltek meg tőlünk alig néhány száz kilométerre a fegyveres összecsapások következtében. Néhány évtizeddel ezelőtt úgy gondoltuk, olyan rossz már nem jöhet gyerekeink, unokáink számára, mint amilyenben nekünk volt részünk. Hogy a 21. század Európája másról fog szólni, nem a megosztottságról, a félelemről, a harcról. De lassan rá kell jönnünk arra, hogy tévedtünk. A kontinens eme része továbbra is lőporos hordóként működik, s a béke ingatag lábakon áll. Főleg ha környezetünkben olyan nagyhatalmat találunk, amely nem tudja levetkőzni a régi beidegződéseket, a lerohanás, leigázás kényszerét.
Nem marad más hátra, mint hálát adni a Jóistennek, hogy a háború ismét „csak” a szomszédban robbant ki, a délszláv helyett immár keletszláv háború, s imádkozni, hogy az erőszak kerüljön el minket. Úgy tűnik, a történelem valóban ismétli önmagát, és kevesen tanulnak belőle.
Ferenc pápa halála után a világi lapok egy részében a lehetséges utódok között felmerült Erdő Péter magyar bíboros neve is. A Ferenc pápa által képviselt mai világban azonban nem igazán van szükség egy tudós pápára.
Gyerekeknek szóló meséhez hasonlított a választás napján megkérdezett szavazópolgárok válasza arról, hogy milyen Romániát szeretnének. Az azonban egyáltalán nem meseszerű, hogy jó döntés helyett a többség a hétfejű sárkányt hozta ki győztesnek.
Irodalomkedvelő emberként az interneten akadtam rá egy listára, amelyet állítólag irodalmárok állítottak össze a 2000-es évek legjobb tíz magyar verséről. Elképesztő kiábrándulás volt beleolvasni ezekbe az enyhén szólva is kétes tartalmú alkotásokba.
„A helyzet Ukrajnában súlyos – megkaphatja a békét, vagy harcolhat még három évig, amíg a teljes országot elveszíti” – üzente Donald Trump amerikai elnök Volodimir Zelenszkijnek – és ennél frappánsabban aligha lehetne megfogalmazni Ukrajna helyzetét.
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei számára ez nemcsak egy dogma vagy teológiai igazság, hanem élő reménység is lehet, hogy áthassa a hétköznapokat.
Csapatépítő kiránduláson vettem részt munkatársaimmal. Egy késő estébe nyúló beszélgetés alkalmával többen nosztalgiázni kezdtünk, hogy bizony, jó lenne, ha vissza tudnánk forgatni az idő kerekét.
Sokak számára furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel mai napig együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Kétrészes írásunk második, befejező részében a baloldal orwelli világát vesszük górcső alá.
Furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Ha alaposabban megnézzük e két politikai irányzat gyökereit, rájövünk, ezek az ideológiák közös tőről származnak.
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.
Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.
Gyerekeknek szóló meséhez hasonlított a választás napján megkérdezett szavazópolgárok ...
„A helyzet Ukrajnában súlyos – megkaphatja a békét, vagy harcolhat még három évig, amíg ...
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.