Elképesztő ez a kormány, tönkre akar tenni – méltatlankodott még a tavalyi év végén egyik ismerősöm, aki Székelyföldről telepedett Közép-Erdélybe. Laci, nevezzük így az illetőt, mintegy 15 embert foglalkoztató cég vezetője, aki rendkívül bosszús volt, amikor a román kormány megnövelte a minimálbért.
– dúlt-fúlt magában Laci, s elvárta, hogy mi, akik körülötte álltunk, együtt érezzünk vele.
Nem állítom, hogy nincs igazság abban, amit mondott. A vállalkozásokat irányító személyeknek biztosan nem könnyű egyik percről a másikra úgy átállniuk, hogy az általuk foglalkoztatottak számára kigazdálkodják a még nagyobb fizetést anélkül, hogy valakit is elbocsássanak a munkahelyéről.
De kisemberként (értsd: nem vállalkozóként) rögtön a másik félre gondoltam. Illetve próbáltam beleképzelni magam a minimálbéresek helyzetébe, akik valóban csak a minimumra, a legszükségesebbekre tudnak költeni. Ha egyáltalán tudnak.
Kifizetik a rezsiköltségeket (közben spórolnak a gázzal, a villanyfogyasztással vagy még akár a vízzel is), és megveszik az alapélelmiszereket – azokból is a silányabb minőséget.
Hogy esetleg jusson valamennyi gyógyszerre is (mert hát ebben a stresszes, feje tetejére állt, felgyorsult világban manapság ki nem szed gyógyszert?). Öltözködésre, egészségesebb élelmiszerekre nyilván semmi sem jut, mint ahogy szórakozásra, kirándulásra, lakásfelújításra sem, hogy a nyugdíjas évekre való félretett összegekről ne is beszéljünk.
Szóval a minimálbéresekre gondoltam, akik egy ilyen kormányhatározatnak mennyire örülhettek. Az a néhány lej bizonyos esetekben akár életeket menthet. És ha az életminőséget nem is javítja lényegesen, de legalább a túlélésért küzdőket valamennyire segítheti. Lehet, én vagyok rosszmájú, s közben közgazdasági ismereteim is gyengék, de sokkal nagyobb rokonszenvet éreztem az alacsony fizetésből élők iránt, mint a cégtulajdonosok felé. Merthogy az utóbbiakat sohasem láttam szakadt ruhákban járni, a leszállított árúval telt polc előtt kezükön számolgatni vagy csúcsidőben a buszokra gyúródni. Annál inkább százezreket érő autókban száguldozni, péntek délutánonként a hétvégi házaikba elhúzódni, teleként síelni, nyaranként pedig a Maldív-szigetekre járni. Na jó, legyenek inkább a Kanári-szigetek, talán közelebb vannak hozzánk. Amúgy ez alól Laciék sem kivételek.
És apropó Laci. Nemcsak a minimálbér emelése miatt volt bosszús. Hosszú monológja során elmondta, miért jó az, ha az alkalmazottaknak nincs nagy fizetésük.
– magyarázta magabiztosan. Úgy, mint aki teljesen meg van győződve arról, hogy neki száz százalékban igaza van. Ráadásul nemrég jutott tudomásomra, hogy alkalmazottjai közül már több szakember is csak minimálbéren tengődik. Kérdés, meddig.
Nos, nem vagyok cégtulajdonos, sem pszichológus. Abban sincs tapasztalatom, hogy a kezem alatt munkálkodók mikor érzik jól magukat, vagy mikor dolgoznak serényebben, hatékonyabban. Magamból kiindulva csak azt tudom, hogy ha valaki alulfizetett, akkor nincs nagy kedve ahhoz, hogy mindent tökéletesen elvégezzen. „Ennyi fizetésért bőven elég ez. Kicsi pénz, kis munka. Minek dolgozzak annyit, ha úgysem tudok haladni, fennebb lépni a létrán, magasabb kategóriába kerülni?” – kérdezhetné az ember. S ezek a gondolatok mintha közelebb állnának hozzánk, mint azok, amelyeket Laci említett.
Laci, aki nemcsak Közép-Erdélyben vezet vállalatot, hanem Székelyföldön is cégtulajdonos. Feltételezem, ott is hasonló körülmények uralkodnak. Mint ahogy több székelyföldi cég esetében. Másképp nem tudom megmagyarázni azt, hogy nemcsak közvetlen környezetemben több munkatársam is székelyföldi, hanem az is tény, hogy Kolozsváron bármerre megy az ember, székely tájszólással beszélő embereket hall – utcán, üzletben, és hadd ne soroljuk. Persze tudom, a kincses városban sokkal magasabbak a kereseti lehetőségek, mint máshol Erdélyben. És azt is, hogy mindenki a Szamos parti városba akar jönni dolgozni. De sajnos
az is valóság, hogy Székelyföldön majdnem a legalacsonyabbak a bérek. Ezért onnan sokan menekülni kényszerülnek a jobb megélhetés érdekében.
S ha szerencsések, akkor más városban talán nem épp egy saját „földijükre” akadnak, mint főnök. Viszont így ne várjuk, hogy a székelység legyen az erdélyi magyarság (egyik) megtartója. Mert nem lesz.
A téma örök aktuális: a román tanügyi rendszer, azon belül is elsősorban a közoktatás. A politikusok és a választó nép szerint az óvónők, tanítók, tanárok heti 18 órát dolgoznak, ami botrányosan kevés a polcfeltöltő tanulatlanok heti 40 órájához képest.
Ilie Bolojan új kormánya nagyon nehéz helyzetben van a költségvetési hiány lefaragására hozott intézkedéseivel, amit a közalkalmazottak többsége nem fogad el. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy az állami alkalmazottak kellene a legkevésbé tiltakozzanak.
Miközben sztrájkhullám fenyegeti az országot – a közalkalmazottak mindent elkövetnek, hogy kiváltságaikat megőrizzék –, a román államháztartás hiányát csökkenteni akaró Bolojan-kormány kitart eltökélt szándéka mellett.
A napokban egy egyetemi ballagási bulin voltam. A végzősökkel való rövid beszélgetésekből hamar kirajzolódott, hogy a három tanulmányi év végén ugyanolyan sokféleképpen éreznek, mint egykor a saját évfolyamom.
Aki jelen van a közösségi média felületein, óhatatlanul szembe kerül számos reklámmal, valamint ismerősei, barátai által megosztott tartalmakkal. A baj csak, hogy amit látunk, az nem mindig a valóság – a mesterséges intelligencia szüleménye lehet.
Nicușor Dan elnök folytatja a többség kialakítására irányuló műveletet, amelynek célja egy terv kidolgozása a „költségvetési hiány” csökkentésére. Bukarest főpolgármestereként nagyjából ugyanezt próbálta meg.
Most már nem harcoltok a miniszterelnöki posztért, sem a minisztériumokért! Persze, hiszen most dolgozni kell, nem lehet légvárakat kergetni! – fogalmaz a Szociáldemokrata Párt figyelemelterelő manővereire reflektálva a Republica. ro.
A keresztyén egyházi év egyik legfontosabb ünnepe a pünkösd, amely a húsvét utáni ötvenedik napon következik, és a Szentlélek kitöltetését ünnepeljük. Karácsony és a feltámadás ünnepe után pünkösd csupán a „harmadik helyre szorul” a fontossági sorrendben.
Az ukrajnai háború lezárása, a gázai konfliktus rendezése, új, az Egyesült Államok számára kedvezőbb kereskedelmi kapcsolatok kidolgozása a külföldi partnerekkel – ambiciózus, már-már bombasztikus külpolitikai és gazdasági célokat tűzött ki Donald Trump.
Ilie Bolojan nem egy megváltó alkat, és nem is lehet az. Ha egyesek a nevének állandó ismételgetésével sikeresen felépítettek köré egy ilyen aurát – „jaj, nélküle nem lehet” –, az pusztán önhipnózis.
Ilie Bolojan új kormánya nagyon nehéz helyzetben van a költségvetési hiány lefaragására ...
Aki jelen van a közösségi média felületein, óhatatlanul szembe kerül számos reklámmal, valamint ...
A keresztyén egyházi év egyik legfontosabb ünnepe a pünkösd, amely a húsvét utáni ötvenedik ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.