Elgondolkodott-e valaki azon, hogy az utóbbi években igencsak le akarják foglalni a figyelmünket? És itt most ne kezdjük a kilencvenes évek Öböl-háborújával, majd a jugoszláviai fegyveres konfliktussal és genocídiummal, az ikertornyok lebombázásával, majd az azt követő Osama Bin Laden elleni évekig tartó hajszával, majd az újabb (ki tudja hányadik?) afganisztáni háborúval. Hanem például Irak lerohanásával, amely mint utólag kiderült, mondvacsinált vádakra alapult, hiszen atomfegyvere az iraki diktátornak még hírből sem volt. Kinek volt az érdeke?
Úgyszintén kinek volt az érdeke az észak-afrikai arab államok diktatúráinak megdöntése, az arab-tavasz kirobbantása, a szélsőséges muszlim nacionalizmus felkorbácsolása? Majd az ISIS állam megalakítása? Miért hagytak nekik „véletlenül” több mint száz, fegyverekkel felszerelt Humvee-terepjárót? Hogyan jött létre az ISIS állam, a nagy kalifátus, miként húzódott el keresztyén-és emberiség elleni ámokfutása, kultúraellenes cselekedetei? Hogyan sikerült évek után – amikor megvolt rá a politikai akarat, viszonylag rövid idő alatt – mégis leverni?
Miért indult el a migránsáradat Európa-felé? Miért és kik adtak térképeket, mobiltelefonokat és feltöltött bankkártyákat az arab, fekete s ki tudja még milyen fajú, nemzetiségű menekülteknek? Miért akarták-akarják a különböző civilszervezetek milliószámra behozni őket és szétosztani Európában? Miért szabadult el néhány éve a beteges LMBTQ-propaganda és genderelmélet, valamint az ezekhez köthető számos élet-és családellenes aberrált ideológia?
Miért folytatódott a migránsválsággal együtt járó európai terrorcselekményeket követő időszak egy többéves koronavírus-járvánnyal? És annak fokozatos lecsengésével miért éppen most robbant ki egy valószínűleg ismét hosszú ideig tartó újabb háború? Miért kell fegyvereket küldeni Ukrajnába akkor, amikor békéről álmodozik mindenki? Ha nem lennének fegyverek, ha nem harcolnának, akkor vajon nem lenne hamarabb vége a háborúnak?
A már említett civilszervezetek miért nem jönnek éppen úgy segíteni az ukrajnai menekülteknek, mint évekkel ezelőtt az Afrikából és Közel-Keletről érkezőknek? Miért nincsenek ott a határokon, miért nem szállítják a menekülteket nyugat-európai szállodákba, kiüresített idősotthonokba, szociális lakásokba? Nekik miért nem adnak feltöltött bankkártyákat, mobiltelefonokat? Az ukrajnai fehér, keresztyén menekülteket vajon miért nem kell kötelező kvóták alapján szétosztani az unió területén?
Miért éppen ebben az időszakban emelkedik drasztikusan a gáz, a villany és az üzemanyag ára?
Csupán néhány kérdés az elmúlt évekből, amelyre nehezen tudunk válaszokat találni. Ezek után már csak az marad, hogy feltegyük az újabb kérdést: vajon mi jöhet még?
Nem indokolt a csodálkozás, amellyel egyesek viszonyulnak a kormány salátatörvényével hozott intézkedésekkel szemben. A kormány tisztában van vele, hogy a 2024-es súlyos pénzügyi kisiklás 2025-ben nem folytatódhat. Ion M. Ionita politikai elemző írása.
Romániában nagy méreteket öltött a totalitárius rendszerek iránti nosztalgia, az antikommunizmus megfoghatatlan délibábnak tűnik. Tömegek sírják vissza a kommunista időszakot. Az antokummunizmus ábránd vagy valóság? Erről szól Ion Cristoiu cikke.
Sokszor halljuk, hogy nincs jobb és baloldal. De tényleg így van? A kérdést alaposabban megvizsgálva azt kell mondanunk, hogy nem. Sőt, a XX. század eleje óta talán még soha nem volt ennyire aktuális és szembetűnő felosztás a jobb és baloldal között.
Sokszor halljuk, hogy nincs jobb és baloldal, de tényleg így van? A kérdést alaposabban megvizsgálva azt kell mondanunk, hogy nem. Sőt, a XX. század eleje óta talán még soha nem volt ennyire aktuális és szembetűnő felosztás a jobb és baloldal között.
A fokozódó veszedelmek korában éljük meg adventünket. Nehéz próbatételében az ország számíthat-e az ezer esztendő alatt megmaradásunkért megszenvedőkhöz hasonló utódokra adventben is? Nem csupán az óriásokra gondolok, hanem a hétköznapok szürke hőseire.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, és a másokéból is kiindulva nem is akartam. Miért döntsük el mi, erdélyi magyarok, hogy ki legyen Románia elnöke?
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című filmet, amely a leköszönő román államfő titkosszolgálati bekötöttségét taglalja. Ez segített hozzá ahhoz, hogy ne döbbenjek meg annyira Călin Georgescu diadalán.
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell engedni. Ideje megvennie a fiának a legújabb okostelefont – oktatott ki néhány évvel ezelőtt fiam egyik tanárnője az iskolában.
Sokan hinni szerették volna, hogy a demokrata elnökjelöltnek, Kamala Harrisnek esélye van legyőzni Donald Trumpot. Bármennyire is ezt harsogták világszerte a liberális megmondóemberek, kívánságuk nem jött be.
Elcsodálkozom, amikor Nyugatra szakadt ismerőseim arról beszélnek, hogy egyre rosszabbul élnek, miközben nekünk egyre jobban megy. Nem tudom, mire vélni a hasonlítgatást, talán elfeledkeztek arról, hogy honnan indultak.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, ...
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című ...
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.