Leesett az állam, amikor megtudtam, hogy az Oscar-díjakat átadó gálán Jamie Lee Curtis magyarságáról is beszélt. A gálát nem néztem, már évek óta nem nézem, hiszen tudom: nem egy esetben a politikai korrektség és e mellett sok minden más játszik közre a díjak odaítélésénél. Ezúttal a híradások során mégis felkaptam a fejem. Hogyan lehet az, hogy egy ilyen ízig-vérig liberális, kozmopolita környezetben valaki a magyarságáról beszél? Ráadásul úgy, hogy az Egyesült Államokban született, édesanyja pedig a híres amerikai színész, Janet Leigh.
Nyilván tudtam, Jamie a Magyarországról származó Tony Curtis (születési nevén Schwartz Bernát) lánya, s hogy az apja sohasem titkolta magyarországi származását.
Sőt azt is tudtam, hogy Magyarországon többször is forgatott, ám ritkán volt alkalma megismerni azt a vidéket, ahonnan nagyszülei származtak. Tavalyelőtt több időt töltött Mátészalkán, ahol meglátogatta az édesapja relikviáiból álló, Tony Curtis emlékére készült múzeumot. Elmondása szerint akkor elhatározta, hogy segít közösségi térré alakítani a mátészalkai zsinagógát, ahova nagyszülei is jártak. Akkor ki is jelentette: úgy érzi, elválaszthatatlan kötelék fűzi Magyarországhoz.
Amikor két évvel ezelőtt olvastam az akkor kétszeres Golden Globe-díjas színésznő mátészalkai látogatásáról a híreket, elkönyveltem magamban: a színésznő igencsak udvarias, tudja, mit kell mondani egy ilyen helyen, ám szavai nem többek, mint puszta jólneveltség. Tévedtem.
Az immár Oscar-díjas színésznő valóban komolyan gondolta, amit mondott, és tényleg büszke magyarországi származására.
Ezt pedig olyan környezetben is elmondta, ahol bizony a magyar gyökerek vagy származás egyáltalán nem minősül előnynek, sőt. Az Oscar-díj átadását követően ugyanis a szokásos sajtótájékoztató keretében magyar származásával kapcsolatban is kapott kérdést. Ő pedig rendkívül természetesen módon nyilatkozta: igenis büszke rá, hiszen édesapja családja Magyarországról érkezett az Egyesült Államokba. Azt, hogy mennyire érzi magát magyarnak, nem részletezte, csupán annyit mondott, hogy ez személyes dolog, viszont egy magyar dalt (Katica, Katica, felmászott a fára…) kezdett el énekelni.
Miután még egyszer elmondta, hogy a magyar örökségére büszke, körbenézett a teremben, és meglepetéssel tapasztalta, majd ki is jelentette: milyen csend lett a teremben.
A mai nemzetközi viszonyok között, amikor a magyarokat ferde szemmel nézik, s Magyarországot a migrációs politikája, a genderelmélettel szembeni hozzáállása, a keresztyénség védelme, valamint az oroszországi szankciók ellenzése miatt páriának tekintik, elég nagy bátorságra vall. Talán még akkor is, ha az illető anyanyelve amerikai s immár Oscar-díjas színész. Vagy lehet, hogy éppen azért.
Ferenc pápa halála után a világi lapok egy részében a lehetséges utódok között felmerült Erdő Péter magyar bíboros neve is. A Ferenc pápa által képviselt mai világban azonban nem igazán van szükség egy tudós pápára.
Gyerekeknek szóló meséhez hasonlított a választás napján megkérdezett szavazópolgárok válasza arról, hogy milyen Romániát szeretnének. Az azonban egyáltalán nem meseszerű, hogy jó döntés helyett a többség a hétfejű sárkányt hozta ki győztesnek.
Irodalomkedvelő emberként az interneten akadtam rá egy listára, amelyet állítólag irodalmárok állítottak össze a 2000-es évek legjobb tíz magyar verséről. Elképesztő kiábrándulás volt beleolvasni ezekbe az enyhén szólva is kétes tartalmú alkotásokba.
„A helyzet Ukrajnában súlyos – megkaphatja a békét, vagy harcolhat még három évig, amíg a teljes országot elveszíti” – üzente Donald Trump amerikai elnök Volodimir Zelenszkijnek – és ennél frappánsabban aligha lehetne megfogalmazni Ukrajna helyzetét.
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei számára ez nemcsak egy dogma vagy teológiai igazság, hanem élő reménység is lehet, hogy áthassa a hétköznapokat.
Csapatépítő kiránduláson vettem részt munkatársaimmal. Egy késő estébe nyúló beszélgetés alkalmával többen nosztalgiázni kezdtünk, hogy bizony, jó lenne, ha vissza tudnánk forgatni az idő kerekét.
Sokak számára furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel mai napig együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Kétrészes írásunk második, befejező részében a baloldal orwelli világát vesszük górcső alá.
Furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Ha alaposabban megnézzük e két politikai irányzat gyökereit, rájövünk, ezek az ideológiák közös tőről származnak.
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.
Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.
Gyerekeknek szóló meséhez hasonlított a választás napján megkérdezett szavazópolgárok ...
„A helyzet Ukrajnában súlyos – megkaphatja a békét, vagy harcolhat még három évig, amíg ...
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.