avatar
Somogyi Botond

2021. január 31., 17:18

Enyhül a történelem szele Kolozsváron?

Már várom, mi lesz a következő téma. No nem azért, mert a nyári kiállítást oly tüzetesen néztem volna végig. Akkor ugyanis a kommunista rendszerben meghurcoltak életrajzát, rövid munkásságát lehetett olvasni, és úgy rémlik, mintha egy temesvári archív fotón Tőkés Lászlót is lehetett látni a templom előtt hívekkel körülvéve. De miről is van szó?
Advent környékén kolozsvári sétálásaim során a Főtérről a (volt) Deák Ferenc utcán indultam el a (volt) Bocskai tér felé. Ismét az „árkádok” alá tértem be, hadd lám, ezúttal milyen képek és szövegek fogadnak. Az árkádok alatt csupán egyszerű faállványokat kell érteni, amelyekre időnként bizonyos témában plakátokat, molinókat függesztenek ki reklám vagy bizonyos témák népszerűsítése céljából. Kolozsvár járványok idején – olvastam románul a címet, s mivel volt időm, elkezdtem bámulni a képeket és olvasni a szövegeket. Egy idő után pedig kapkodtam a fejem a latin, német és magyar szövegek között.Hogyan vészelte át a középkori, majd a modern Kolozsvár az évszázadok járványait?

Ehhez kapcsolódóan lehetett látni a különböző felekezetek (római katolikus és protestáns) latin, magyar és német nyelvű járványellenes rendelkezéseit. Az erdélyi nemesek leveleit, magyar és német gyógyszerészek, orvosok javaslatait – románra lefordítva. Aki akart, megismerkedhetett Pápai Páriz Ferenc Désen született orvos és teológus munkásságával, vagy elolvashatta, miként alakult meg a 16. században a ma is működő, Közép-Kelet-Európa legnagyobb temetője, a Házsongárd.
Ez igen – gondoltam magamban. Ilyet ritkán olvas magyar ember Kolozsvár Főterén. Hát még román? Azt nyilván tudtam, hogy amennyiben valóban be akarják mutatni az elmúlt századok kincses városi történetét, kevés ortodox és román vonatkozású dolgot emelhetnek ki. Csak hát

máshoz voltam, voltunk szokva. Főleg mi, kolozsvári magyarok, akik másfél évtizedes Funar-korszakot szenvedtünk végig.


Mire a kiállítás végére értem, észbe kaptam, hogy fordított időrendi sorrendbe néztem, olvastam az anyagokat. Sebaj, gondoltam, s ránéztem az utolsó plakátra. Akkor ért a legnagyobb meglepetés: a város története dióhéjban a kezdetektől. Az első mondat nyilván a római birodalomról szólt, a rómaiak mintegy 150 éves erdélyi jelenlétéről (Kr.u. 107–274), rögtön a következő pedig a II. András magyar király által említett kolozsvári várról. S ha ez az ezeréves „ugrás” nem lenne elég, a szöveg még pontosít is: a római település maradványait azok fedezik fel, akik a 13. században telepednek le a régióban.
Hűha! – néztem nagyot. Hol vannak a dákok? Meg a románok? Hol a dák-román kontinuitás? Hol itt az „igazság”? És Menumorut? És a nagy román tömegek, amelyek az 5. vagy a 8. században estek áldozatul a járványoknak ezen az akkor igencsak sűrűn lakott vidéken? No de hagyjuk a történelemhamisítást és az iróniát is.

Jóleső érzéssel vettem tudomásul, hogy lám, nemcsak mi tudjuk így a történelmet, hanem mások is. És azt ki is merik írni.

Éppen ezért már nem lepődtem meg a következő, a kolozsvári történelmi múzeum, valamint az etnográfiai múzeum által szervezett Karácsony Kolozsváron című kiállítás szövegein. Az anyag ezúttal nagyrészt román jellegű volt (például karácsony a világháborúk idején, szilveszter a Ceaușescu-korban), de ismét nagy örömmel láttam, hogy nem csak Moș Nicolae és Moș Crăciun létezik. Olvasható ugyanis, hogy Szent Miklós legendája az ókorra nyúlik vissza, amikor a kis-ázsiai püspök rendszeresen segített a nehéz helyzetben levőkön. Santa Claus pedig – aki az Északi-sarkról jön nagy szakállal, rénszarvasokkal – amerikai kitaláció. Mint ahogy az is, hogy a reformáció terjedésével az ajándékozás hagyománya változott: a hangsúly átkerült karácsonyra. Ekkor már nem december elején lepték meg a gyermekeket ajándékokkal, hanem december 24–25. körül. De Magyarországon és Romániában megmaradt a régi szokás is: a gyerekek várják a Mikulást és Moș Nicoláét, karácsonykor az ajándékot pedig az Angyalka/Jézuska, illetve Moș Crăciun hozza (ilyen sorrendben, magyarul, ékezettel kiírva).

Aki pedig figyelmesen végigolvassa a népszerűsítő szövegeket, azt is megtudhatja, hogy a karácsonyfát mai formájában a protestáns országokban (Németország, Dánia) használták először, Romániába pedig a magyar nemesek közvetítésével került.

Szóval ezért várom a következő kiállítást. S közben azon gondolkozom, milyen jó lenne, ha a tankönyvek lapjain is ehhez hasonló módon közelítenék meg a történelmet, a valóságot. Mert akkor egy idő után talán eltűnnének a bozgorozások, az „Afară cu ungurii din țară”-jellegű rigmusok – nemcsak a stadionok lelátóiról, hanem a mindennapokból is. Bár tudatában vagyok annak is, hogy bizony erre elég sokat kell várnunk.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Somogyi Botond 2025. április 19., szombat

Húsvét – az újrakezdés lehetősége

Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei számára ez nemcsak egy dogma vagy teológiai igazság, hanem élő reménység is lehet, hogy áthassa a hétköznapokat.

Somogyi Botond 2025. április 15., kedd

A kegyetlen idő múlása

Csapatépítő kiránduláson vettem részt munkatársaimmal. Egy késő estébe nyúló beszélgetés alkalmával többen nosztalgiázni kezdtünk, hogy bizony, jó lenne, ha vissza tudnánk forgatni az idő kerekét.

2025. április 14., hétfő

Baloldali és liberális: hogyan talált egymásra a két irányvonal? – Második rész

Sokak számára furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel mai napig együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Kétrészes írásunk második, befejező részében a baloldal orwelli világát vesszük górcső alá.

2025. április 07., hétfő

Baloldali és liberális: hogyan talált egymásra a két irányvonal? – Első rész

Furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Ha alaposabban megnézzük e két politikai irányzat gyökereit, rájövünk, ezek az ideológiák közös tőről származnak.

Somogyi Botond 2025. április 05., szombat

Magyarverés Kolozsváron: fejétől büdösödik a hal

Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.

2025. március 28., péntek

Ukrajna: nem lehet tartós béke a kisebbségi jogok garantálása nélkül

Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.

Somogyi Botond 2025. március 26., szerda

A háború a legjobb üzlet

Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének a nagyszabású, 800 milliárd eurós terve, ami egy esetleges háború esetén az EU védelmi képességeinek megerősítésére szolgál.

Somogyi Botond 2025. március 17., hétfő

Minimálbér. Jó munka?

Sok vállalkozó méltatlankodik, amikor a kormány minimálbért emel. A munkavállaló szempontjából viszont azon töprengtem el, egyáltalán mire elég ez a bér?

Balogh Levente 2025. március 05., szerda

Zelenszkij realitásérzéke

Öt napig tartott, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök realitásérzéke helyreálljon: miután pénteken a Fehér Házban még úgy érezte, kérdőre vonhatja Donald Trump amerikai elnököt és J. D. Vance alelnököt, kedden már jelezte, kész a teljes együttműködésre.

Balogh Levente 2025. február 18., kedd

Ukrajna jövője: Európa a partvonalon

A kapkodásból és a sértett nyilatkozatokból látható: az európai vezetők jelentős része nem vette komolyan Donald Trump újdonsült amerikai elnök ígéretét, hogy hivatalba lépését követően rövid időn belül igyekszik véget vetni az ukrajnai háborúnak.

Vélemény
avatar
Somogyi Botond: Húsvét – az újrakezdés lehetősége

Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei ...

avatar
Somogyi Botond: Magyarverés Kolozsváron: fejétől büdösödik a hal

Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök ...

avatar
Somogyi Botond: A háború a legjobb üzlet

Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság ...

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.