Olvasom, hogy az érdemjegy másodlagos. Vagy legalábbis annak kellett volna lennie. Mert a szakember szerint nem tehetünk úgy, mintha a járvány meg sem történt volna. A gyerekeket ugyanis trauma érte.
Egyes családokban haláleset történt, máshol az egzisztenciális lét is veszélybe került azzal, hogy a szülő elvesztette állását. Mások egyszerűen „csak megijedtek”, és hónapokig nem voltak hajlandók az utcára menni.
Ültek a számítógép előtt a szobában, aztán a tévé előtt.
Az általam olvasott szakcikkben egy pedagógiai intézet vezetője elmondja, hogy a lelki sérüléseket a tanároknak lehetőleg egyénre szabottan kellene felmérniük, kezelniük. Tudom, szinte lehetetlen feladat. Főleg, ha a tanárok – miután a gyerekek ismét járnak iskolába – arra törekedtek, hogy minél hamarabb pótolják az anyagot, sőt ezek mellett még osztályozzák is a diákokat. Merthogy kell a jegy a naplóba, fel kell mérni a nebuló tudását. Így aztán több helyen az lett az egészből, hogy miután a fiatal visszament hosszú hónapok után a suliba, egyébbel sem találkozott, mint tananyaggal és felmérővel. Pedig éppen az ellenkezője lett volna a fontos.
A szakember szerint most tanév végén nem az a lényeg, hogy a tanultakat (ha egyáltalán az online rendszerben valamit is komolyan meg lehetett tanulni) összegezzük, vagy új leckét vegyünk fel és értékeljünk, hanem az, hogy a diák és tanár újra egymásra találjon.
Hogy sokat beszélgessenek, sok osztályfőnöki órát tartsanak, legyenek a szabadlevegőn vagy éppen kiránduljanak.
Nos, hogy ebből mi valósult meg, nem tudom. Nem állítom, hogy minden tanár „bedurvult”, ahogy a gyerekeim szokták megfogalmazni. És még véletlenül sem akarok általánosítani. De azt hallom, hogy nem egy szülő panaszkodik, miszerint a gyerek már lesi az esetszámokat, mikor emelkednek, hátha újra online-ba „teszik át” a tanítást. Merthogy hiába várták annyira az iskolát, az osztálytársakat, ha ott most „megölik” őket a felmérőkkel. Pedig mennyire örültünk, mi szülők is, hogy a gyerek végre nem pizsamában üli végig az egész napot. És nem bambul folyton a képernyő előtt. Mert azt is tudni kell, hogy amíg egyes nyugati országokban az online oktatás azt jelentette, hogy hetente négyszer-ötször találkoztak a webes felületen megbeszélni azt, hogy a feladatfüzetekből vagy könyvekből miket kellene átvenni, addig nálunk a nebulók (ahol volt internet- és számítógép-hozzáférés) fél napot a képernyő előtt ültek. Mert a házifeladatot is a számítógép előtt ülve végezték, s akkor nem említettük még a „kikapcsolódást”: a telefonos játékot és a tévét. Szerencsére egyes iskolákban a tanórákat 40 percesre rövidítették le, hogy a diákokat a képernyő előtt való hosszú üléstől részben megkíméljék.
Nyilván a tanárok is nehéz perióduson vannak túl. Őket is éppúgy megviselte a helyzet, mint a gyerekeket. Egyesek nehezen tudták tartani a lépést a digitális világ kihívásaival, mások lassan rázódtak bele abba, hogy nem tudják szemtől szembe látni a diákokat és így magyarázni a leckét.
Éppen ezért fontos, hogy most senki se a jegyekre összpontosítson. A tanügyminisztérium éppen ezért törölte el a félévi dolgozatok megíratását. A héten lezárják a diákokat, kiosztják az ellenőrzőket, megtartják az évzárót, s esetleg még a kitűnő diákokat is díjazzák. Olyan időszakban és környezetben nőttem fel, ahol a tanulásra való maximális odafigyelés, a legjobb jegyek megszerzése a minimum volt. És talán én is ezt tartottam sokáig követendőnek. De ezúttal most mégis azt mondom, amit az egyik pedagógusintézet vezetője:
az érdemjegy másodlagos. Sőt, tenném hozzá, sokadlagos. Mert a gyerekektől tíz vagy húsz év múlva senki sem fogja megkérdezni, miként szaporodnak a sejtek, mit jelent a logaritmus naturalis vagy mi a súrlódási együttható jele. Inkább örüljünk egymásnak,
a nyárnak, a vírus harmadik hulláma leszálló ágának, tartózkodjunk sokat a levegőn, és vigyázzunk egészségünkre. S esetleg gondolkodjunk el azon, mi lesz ősszel.
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei számára ez nemcsak egy dogma vagy teológiai igazság, hanem élő reménység is lehet, hogy áthassa a hétköznapokat.
Csapatépítő kiránduláson vettem részt munkatársaimmal. Egy késő estébe nyúló beszélgetés alkalmával többen nosztalgiázni kezdtünk, hogy bizony, jó lenne, ha vissza tudnánk forgatni az idő kerekét.
Sokak számára furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel mai napig együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Kétrészes írásunk második, befejező részében a baloldal orwelli világát vesszük górcső alá.
Furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Ha alaposabban megnézzük e két politikai irányzat gyökereit, rájövünk, ezek az ideológiák közös tőről származnak.
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.
Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.
Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének a nagyszabású, 800 milliárd eurós terve, ami egy esetleges háború esetén az EU védelmi képességeinek megerősítésére szolgál.
Sok vállalkozó méltatlankodik, amikor a kormány minimálbért emel. A munkavállaló szempontjából viszont azon töprengtem el, egyáltalán mire elég ez a bér?
Öt napig tartott, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök realitásérzéke helyreálljon: miután pénteken a Fehér Házban még úgy érezte, kérdőre vonhatja Donald Trump amerikai elnököt és J. D. Vance alelnököt, kedden már jelezte, kész a teljes együttműködésre.
A kapkodásból és a sértett nyilatkozatokból látható: az európai vezetők jelentős része nem vette komolyan Donald Trump újdonsült amerikai elnök ígéretét, hogy hivatalba lépését követően rövid időn belül igyekszik véget vetni az ukrajnai háborúnak.
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei ...
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök ...
Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.