A vasárnap befejeződött olimpiáról, mint ismert, sorozatos doppingvétségek miatt az oroszokat kizárták. Ennek ellenére Tokióban valahogy mégis szereztek 20 aranyat. De hagyjuk most az abszurd dolgokat, mert valószínűleg nem tudunk kiigazodni e sportdiplomáciai labirintusból. A „rendkívül megalapozott” döntés értelmében ugyanis az orosz versenyzők hazájuk olimpiai bizottságának égisze alatt mégis elindulhattak az ötkarikás játékokon. Azzal a feltétellel, hogy a versenyek során ne használhassák Oroszország zászlaját (a trikolórjukra emlékeztető piros-kék-fehér színeket azért nem hagyták ki a rögtönzött lobogójukból), győzelmeik esetén pedig ne hangozzék el az orosz himnusz. Valószínű, mindez óriási megrázkódtatásként érte az oroszokat, akik népes csapattal vettek részt a játékokon, 71 érmet szereztek, az éremtáblázatra is felkerültek ötödikként, s a sportolókat otthon olimpikonként még meg is jutalmazták.
No de hagyjuk ezt is. Nézzük inkább, mi történt a himnuszukkal. Az Orosz Olimpiai Bizottság még év elején javasolta, hogy az olimpián himnusz helyett a Katyusát játsszák le sportolóiknak. A népszerű orosz dal – amelynek dallamát a világon szinte mindenki ismeri, és a gyerekek is szeretik – a második világháború korából származik. Egy lányról szól, aki visszavárja kedvesét a távoli határvidékről. A nemzetközi sportdöntőbíróság, a CAS három bíróból álló testülete azonban elutasította a javaslatot. Válaszában így foglalt állást: az a tiltás, amely „minden Oroszországhoz köthető himnuszra” vonatkozik, kiterjed „minden Oroszországhoz köthető dalra” is – márpedig ebbe a kategóriába beletartozik a Katyusa is. Úgy látszik, a CAS-bírók számára a Pjotr Csajkovszkij első zongoraversenye nem köthető olyan szorosan Oroszországhoz – ezt ugyanis le lehetett játszani himnusz helyett. Talán ha azt mondták volna, hogy mivel a Katyusa nevet kapta a Vörös Hadsereg világháborúban bevetett reaktív sorozatvetője is, ezért nemcsak orosz népdalként lehet tekinteni a Katyusára, hanem a habáruval is összefüggésbe hozható, talán több értelme lett volna az indoklásnak. De nem ezt tették, ezért úgy tűnhet, hogy a Katyusa oroszabb, mint Csajkovszkij. S lehet, hogy ha a hazafias vetületét nézzük, talán még igaz is lehet.
Miközben sztrájkhullám fenyegeti az országot – a közalkalmazottak mindent elkövetnek, hogy kiváltságaikat megőrizzék –, a román államháztartás hiányát csökkenteni akaró Bolojan-kormány kitart eltökélt szándéka mellett.
A napokban egy egyetemi ballagási bulin voltam. A végzősökkel való rövid beszélgetésekből hamar kirajzolódott, hogy a három tanulmányi év végén ugyanolyan sokféleképpen éreznek, mint egykor a saját évfolyamom.
Aki jelen van a közösségi média felületein, óhatatlanul szembe kerül számos reklámmal, valamint ismerősei, barátai által megosztott tartalmakkal. A baj csak, hogy amit látunk, az nem mindig a valóság – a mesterséges intelligencia szüleménye lehet.
Nicușor Dan elnök folytatja a többség kialakítására irányuló műveletet, amelynek célja egy terv kidolgozása a „költségvetési hiány” csökkentésére. Bukarest főpolgármestereként nagyjából ugyanezt próbálta meg.
Most már nem harcoltok a miniszterelnöki posztért, sem a minisztériumokért! Persze, hiszen most dolgozni kell, nem lehet légvárakat kergetni! – fogalmaz a Szociáldemokrata Párt figyelemelterelő manővereire reflektálva a Republica. ro.
A keresztyén egyházi év egyik legfontosabb ünnepe a pünkösd, amely a húsvét utáni ötvenedik napon következik, és a Szentlélek kitöltetését ünnepeljük. Karácsony és a feltámadás ünnepe után pünkösd csupán a „harmadik helyre szorul” a fontossági sorrendben.
Az ukrajnai háború lezárása, a gázai konfliktus rendezése, új, az Egyesült Államok számára kedvezőbb kereskedelmi kapcsolatok kidolgozása a külföldi partnerekkel – ambiciózus, már-már bombasztikus külpolitikai és gazdasági célokat tűzött ki Donald Trump.
Ilie Bolojan nem egy megváltó alkat, és nem is lehet az. Ha egyesek a nevének állandó ismételgetésével sikeresen felépítettek köré egy ilyen aurát – „jaj, nélküle nem lehet” –, az pusztán önhipnózis.
Kétségbeesett, könnyező, vagy éppen dühös emberekkel találkoztak az újságírók az elmúlt napokban Parajdon a bányatragédia miatt. A helyiek úgy érzik, megélhetésük végveszélybe került. A jövőbe vetett hite omlott össze sok embernek a Sóvidéken.
Nicușor Dan Románia új elnöke. Komolyan remegtünk, míg idáig eljutottunk, kezdve a 2024. november 24-i fekete estétől, amikor azzal a meglepetéssel szembesültünk, hogy Călin Georgescu felbukkant a fasiszta-kommunista-Ceaușescu múltból.
Aki jelen van a közösségi média felületein, óhatatlanul szembe kerül számos reklámmal, valamint ...
A keresztyén egyházi év egyik legfontosabb ünnepe a pünkösd, amely a húsvét utáni ötvenedik ...
Az ukrajnai háború lezárása, a gázai konfliktus rendezése, új, az Egyesült Államok számára ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.