avatar
Somogyi Botond

2021. augusztus 14., 12:34

A Katyusa oroszabb, mint Csajkovszkij?

A vasárnap befejeződött olimpiáról, mint ismert, sorozatos doppingvétségek miatt az oroszokat kizárták. Ennek ellenére Tokióban valahogy mégis szereztek 20 aranyat. De hagyjuk most az abszurd dolgokat, mert valószínűleg nem tudunk kiigazodni e sportdiplomáciai labirintusból. A „rendkívül megalapozott” döntés értelmében ugyanis az orosz versenyzők hazájuk olimpiai bizottságának égisze alatt mégis elindulhattak az ötkarikás játékokon. Azzal a feltétellel, hogy a versenyek során ne használhassák Oroszország zászlaját (a trikolórjukra emlékeztető piros-kék-fehér színeket azért nem hagyták ki a rögtönzött lobogójukból), győzelmeik esetén pedig ne hangozzék el az orosz himnusz. Valószínű, mindez óriási megrázkódtatásként érte az oroszokat, akik népes csapattal vettek részt a játékokon, 71 érmet szereztek, az éremtáblázatra is felkerültek ötödikként, s a sportolókat otthon olimpikonként még meg is jutalmazták.
No de hagyjuk ezt is. Nézzük inkább, mi történt a himnuszukkal. Az Orosz Olimpiai Bizottság még év elején javasolta, hogy az olimpián himnusz helyett a Katyusát játsszák le sportolóiknak. A népszerű orosz dal – amelynek dallamát a világon szinte mindenki ismeri, és a gyerekek is szeretik – a második világháború korából származik. Egy lányról szól, aki visszavárja kedvesét a távoli határvidékről. A nemzetközi sportdöntőbíróság, a CAS három bíróból álló testülete azonban elutasította a javaslatot. Válaszában így foglalt állást: az a tiltás, amely „minden Oroszországhoz köthető himnuszra” vonatkozik, kiterjed „minden Oroszországhoz köthető dalra” is – márpedig ebbe a kategóriába beletartozik a Katyusa is. Úgy látszik, a CAS-bírók számára a Pjotr Csajkovszkij első zongoraversenye nem köthető olyan szorosan Oroszországhoz – ezt ugyanis le lehetett játszani himnusz helyett. Talán ha azt mondták volna, hogy mivel a Katyusa nevet kapta a Vörös Hadsereg világháborúban bevetett reaktív sorozatvetője is, ezért nemcsak orosz népdalként lehet tekinteni a Katyusára, hanem a habáruval is összefüggésbe hozható, talán több értelme lett volna az indoklásnak. De nem ezt tették, ezért úgy tűnhet, hogy a Katyusa oroszabb, mint Csajkovszkij. S lehet, hogy ha a hazafias vetületét nézzük, talán még igaz is lehet.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Somogyi Botond 2025. április 19., szombat

Húsvét – az újrakezdés lehetősége

Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei számára ez nemcsak egy dogma vagy teológiai igazság, hanem élő reménység is lehet, hogy áthassa a hétköznapokat.

Somogyi Botond 2025. április 15., kedd

A kegyetlen idő múlása

Csapatépítő kiránduláson vettem részt munkatársaimmal. Egy késő estébe nyúló beszélgetés alkalmával többen nosztalgiázni kezdtünk, hogy bizony, jó lenne, ha vissza tudnánk forgatni az idő kerekét.

2025. április 14., hétfő

Baloldali és liberális: hogyan talált egymásra a két irányvonal? – Második rész

Sokak számára furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel mai napig együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Kétrészes írásunk második, befejező részében a baloldal orwelli világát vesszük górcső alá.

2025. április 07., hétfő

Baloldali és liberális: hogyan talált egymásra a két irányvonal? – Első rész

Furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Ha alaposabban megnézzük e két politikai irányzat gyökereit, rájövünk, ezek az ideológiák közös tőről származnak.

Somogyi Botond 2025. április 05., szombat

Magyarverés Kolozsváron: fejétől büdösödik a hal

Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.

2025. március 28., péntek

Ukrajna: nem lehet tartós béke a kisebbségi jogok garantálása nélkül

Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.

Somogyi Botond 2025. március 26., szerda

A háború a legjobb üzlet

Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének a nagyszabású, 800 milliárd eurós terve, ami egy esetleges háború esetén az EU védelmi képességeinek megerősítésére szolgál.

Somogyi Botond 2025. március 17., hétfő

Minimálbér. Jó munka?

Sok vállalkozó méltatlankodik, amikor a kormány minimálbért emel. A munkavállaló szempontjából viszont azon töprengtem el, egyáltalán mire elég ez a bér?

Balogh Levente 2025. március 05., szerda

Zelenszkij realitásérzéke

Öt napig tartott, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök realitásérzéke helyreálljon: miután pénteken a Fehér Házban még úgy érezte, kérdőre vonhatja Donald Trump amerikai elnököt és J. D. Vance alelnököt, kedden már jelezte, kész a teljes együttműködésre.

Balogh Levente 2025. február 18., kedd

Ukrajna jövője: Európa a partvonalon

A kapkodásból és a sértett nyilatkozatokból látható: az európai vezetők jelentős része nem vette komolyan Donald Trump újdonsült amerikai elnök ígéretét, hogy hivatalba lépését követően rövid időn belül igyekszik véget vetni az ukrajnai háborúnak.

Vélemény
avatar
Somogyi Botond: Húsvét – az újrakezdés lehetősége

Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei ...

avatar
Somogyi Botond: Magyarverés Kolozsváron: fejétől büdösödik a hal

Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök ...

avatar
Somogyi Botond: A háború a legjobb üzlet

Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság ...

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.