A magyar borok minőségi szegmensének kilencvenes évekbeli reneszánsza több tényező szerencsés együtthatásának volt köszönhető. Kellett hozzá mindenekelőtt a minőségi bort megteremteni akaró és tudó borász réteg, továbbá a szaksajtó, a civil szféra támogatása, a gasztronómia képviselőinek nyitottsága és nem utolsósorban a szaküzletek. Elvégre kevesen tudják megengedni maguknak, hogy közvetlenül a pincénél vásároljanak, ami egyébként több szempontból is a legszerencsésebb borbeszerzési mód.
A minőségi sörökkel ugyanez a helyzet. Nem elég az, hogy vannak remek sörfőzdéink, sörökre specializálódott kocsmák, alakul a sörgasztronómia, fontos, hogy meglegyenek azok a pontok, ahol az ínyenc sörissza megveheti azt a sört, mely már csak mennyiségénél fogva sem kerülhet be a bevásárlóközpontokba. Foglalkoztunk már a sörözőkkel, majd sörfőzdékkel is, a következőkben a sörszaküzleteket vesszük górcső alá.
Különleges nedűk
A legszélesebb választékot nyújtó szaküzlet kétségkívül Kővári Gergő Csak a jó sörök! nevű boltja a Kertész utcában. A legkülönbözőbb műfajokból lehet válogatni, hogy csak a legmegátalkodottabb sörínyencek vesszőparipáját említsem, például Single Hop IPA-kból is igen csinos a választék. Előnye a helynek, hogy bármely sört polci áron helyben is el lehet fogyasztani, mindemellett csapon is tartanak hatféle különleges sört. Érdemes körülnézni a honlapon is (csakajosor.hu), a sörök mellett pedig kínálnak poharakat és különleges sörnyitókat is. A magyar sörválaszték aránylag szerény, az online üzletként is működő honlap szerint mintegy 16 féle magyar sört tartanak. Meglepő, hogy hiányoznak a legjelentősebb, legjobb minőséget nyújtó magyar sörfőzde, a Legenda termékei.
A legszélesebb magyar kézműves választékot két szaküzlet tartja. A Különleges sörök boltja a magyar sörökön kívül még sok izgalmas nedűt kínál. Csapon többnyire két sör van, ezek nem minden esetben érdekesek. A szaküzletnek sajnos nincs saját honlapja, vásárolni is csak helyben lehet, de az elvben elképzelhető választékról tájékoztat a kezmuvessorok.hu, a magyar kézműves sörök információs ősforrása, mely mintegy 67 sört sorol fel e bolthoz kötve. Ezek vélhetően soha nem voltak hiánytalanul egyszerre az üzletben az utánpótlás nehézkessége miatt, és azért sem, mert vannak sörök, melyek évszakfüggők, mint például a Hopfanatic Angry Beastje, mely egy 12 alkoholfokos „orosz imperial stout”, s csak télen főzik. Legutóbbi látogatásunk alkalmával maga a tulaj szolgált ki, aki elmondta, kifejezett ambíciója, hogy nála lehessen kapni a legtöbbféle magyar sört. Helyben fogyasztva 20 százalékkal többet kell fizetni a polci árnál.
A magyar kézműves sörök honlapján egyébként 205 féle sört számoltam össze, de ezek egy része nem üti a mércét, másik részét nem palackozzák, harmadik részét, ha palackozzák is, pillébe, ami rosszul néz ki egy sörszaküzletben, negyedik része pedig már megszűnt a gyártóval együtt, csak rajta maradt a honlapon.
Vetélytársak
A Különleges sörök boltja nagy vetélytársa a Monyó söröző, melyet hasonló szándékkal működtetnek, illetve a hozzá tartozó Kézműves Csemegebolt a Ráday utcában. Ők tavaly decemberben például 50 fajta magyar kézműves sört tartottak az itallapon. Áraik nagyjából ugyanúgy viszonyulnak a szaküzleti árakhoz, mint a Különleges sörök boltjának árai, azzal a különbséggel, hogy a bolt két sarokkal odébb van, és sörökön kívül kínálnak fűszereket, csokoládét, házi lekvárokat és szörpöket is. Ez egyben Budapest legjobb pozicionáltságú, legkönnyebben megközelíthető sörszaküzlete, hiszen a kék metró Kálvin téri megállójától pár lépésre van. A már többször említett sörös honlap szerint elvileg itt 71 sört tartanak. A honlap nyújt vásárlási lehetőséget is, mi több, 10 ezer forint felett az egész országban ingyenes házhoz szállítást vállalnak.
Említést érdemel a Sörmanufaktúra, mely igen különleges és drága söröket forgalmaz Észak-Európából, de szép a magyar sörválasztéka is, 35 sört kínálnak, nem meglepő módon ennek nagyjából fele a Legendától való, mely főzdének az üzlet tulajdonosa a tanácsadója. A honlap tájékoztat a választékról és az egyébként elég magasra szabott árakról is: sorspecialista.hu (meglepő egyébként, hogy Szegeden lényegesen olcsóbbak a Legenda sörök, mint Budapesten abban az üzletben, mely a főzdéhez kötődik).
Kelet-Magyarország nem áll túl jól szaküzletek dolgában, az egész Tiszántúlon a kézműves sörök honlapja szerint mindössze három bolt található. Debrecenben az Éléskamra, mely azonban nem forgalmaz komolyabb söröket, Szentesen a Gólyás borház, mely mindössze hétféle sört kínál a Fóti Főzdétől és a Borstól, majd végül, de nem utolsósorban a legjelentősebb szaküzlet a régióban a Filoxéra, mely Szeged szívében működik és 22 féle sört kínál, s melynek bő felét a Legenda adja.
Remélni merjük, hogy a minőségi sör iránti kereslet nőni fog, s ez megteszi hatását a szaküzletek terén. S lehet majd tisztességes sörhöz jutni Gyulán, Debrecenben vagy Nyíregyházán is. Sőt, talán akad vállalkozó kedvű honfitárs, aki kézműves magyar sört fog importálni otthonról haza, Erdélybe.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.