Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítása a Kárpát-medence harangjainak és a magyarság történelmének sokszínű világába hívja a látogatót. E harangok hangjai örömben és bánatban, békében és veszedelemben is együtt rezdülnek, határokon átívelve találnak utat egy egész nemzet szívéhez.
A Petőfi Kulturális Ügynökség szervezésében megvalósuló tárlat a nemzeti összetartozás gondolatát élteti, bemutatva a Kárpát-medence harangjainak és magyarságának örök tanúságtételét.
– hangsúlyozta Berecz András; ezt a gondolatiságot képviseli a tárlat elrendezése is, a három részre osztható fotók a Szentháromságot idézik. A szemlélő, miközben a múltból a jelenbe ér, végigkísérheti a történelem évszázadait, útja a középkori, elnémult harangoktól az ékesen szóló harangnyelvekig vezet. A harang rendeltetése szerint is időt jelez, ünnepre, imára, emlékezésre hív, végső útra kísér, máskor veszedelemre figyelmeztet, az ellenség jöttét jelzi. Vajon létezik-e még olyan zenei eszköz, amely ugyanazon a hangon évszázadok óta ilyen sokféle érzést tud kiváltani? A kérdés a kiállítás számára fontos, hiszen „ezek a képek úgy szólítanak meg igazán, ha megérted a bennük foglalt időt” – írja a kiállításról Orosz István író, grafikusművész. A 24 tablóból építkező tematikus összeállítás grafikai munkáit Szepessy Béla festőművész, grafikus készítette.
Kolozsvárt gyakran nevezik Erdély fővárosának – és nem véletlenül. Nemcsak földrajzi elhelyezkedése teszi jelentőssé, hanem kulturális, történelmi és gazdasági szempontból is kiemelkedő jelentőséggel bír a térség életében.
Kolozsvár meghatározó szerepet töltött be a Magyar Királyság, valamint az Erdélyi Fejedelemség múltjában – elég, ha csak Mátyás királyra gondolunk, aki 1443-ban itt látta meg a napvilágot.
Az ő emléke ma is él a város szívében: a főtéren álló Fadrusz János-féle lovasszobor méltó emléket állít alakjának, a mögötte magasodó Szent Mihály templommal együtt, amely a történelmi Magyarország egyik legszebb gótikus székesegyháza. Kolozsvár 1872-ben alapított egyeteme és a mai napig élénk magyar közösségi, oktatási és kulturális élete miatt máig Erdély szellemi központja. Éppen ezért különleges jelentőséggel bír, hogy itt nyílik meg a Szívverések a magasban című fotókiállítás, amely a nemzeti összetartozást hivatott bemutatni. A történelmi régiókban szervezett tárlatsorozat erdélyi állomásán egy olyan helyszínre érkezik, amely évszázadok óta a magyar kultúra és identitás egyik legerősebb bástyája a külhoni területeken. Kolozsvár nemcsak szimbolikus, hanem élő példája annak, hogy a magyar nemzet közössége földrajzi határokon túl is egységet alkot – a kiállítás pedig ennek az összetartozásnak ad művészi formát, képeken keresztül, szíveket megszólítva, áll a Petőfi Kulturális Ügynökség szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményében.
Május 20-án, kedden 18.30-tól nyílik meg Berecz András fotókiállítása az Arc Sacra Claudiopolitana Egyházművészeti Galériában. A megnyitón köszöntőt mond Grezsa Csaba, Magyarország kolozsvári főkonzulja, közreműködik a Szent Cecília Kórus. A kiállítás 2025. május 20-tól június 6-ig ingyenesen tekinthető meg a Galéria nyitvatartási idejében.
A május 8-i, budapesti és május 14-i, lendvai megnyitót követően június 4-ig további öt helyszínen, Kolozsváron, Zentán, Beregszászon, Kassán és Csíkszeredában nyílik kiállítás.
A Szívverés a magasban-kiállítássorozat a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával, a Petőfi Kulturális Ügynökség gondozásában jött létre.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.