Kapu Tibor magyar űrhajós közelgő űrutazásáról

EN-összeállítás 2025. május 10., 14:26 utolsó módosítás: 2025. május 10., 14:30

Kapu Tibor, Magyarország második űrhajósa indul útnak május 29-én a Nemzetközi Űrállomásra. A Duna Család-barát magazinjában az út részleteit, hátterét és Kapu Tibor munkájának tudományos jelentőségét ismerhették meg a nézők Balázs Boldizsár fizikustól, a HUNOR Magyar Űrhajós program kutatás-fejlesztési igazgatóhelyettesétől.

Kapu Tibor
galéria
A HUNOR-program kutatóűrhajósa, Kapu Tibor május 29-én startol Floridából az Axiom-4 küldetés keretében Fotó: Hirado.hu

Május utolsó csütörtökén legfontosabb állomásához érkezik a HUNOR Magyar Űrhajós program. A csaknem kétéves magyarországi kiválasztási és kiképzési folyamat, majd a nyolc hónapos amerikai felkészítés után történelmi pillanat küszöbén áll Kapu Tibor, aki 45 év után juthat fel magyar űrhajósként a világűrbe.

A HUNOR-program kutatóűrhajósa május 29-én startol Floridából az Axiom-4 küldetés keretében, amelynek célja a Nemzetközi Űrállomás.

A közmédia a kezdetektől nyomon követte az űrprogram eseményeit, és a történelmi jelentőségű pillanatban is elkíséri Kapu Tibort: a felbocsátástól a visszaérkezésig folyamatosan hírt ad a nyíregyházi űrhajós útjáról. Az indítását élőben közvetíti majd az M1 aktuális csatorna Jó világ című műsora, továbbá a Kossuth Rádió stábja, Joó Csaba és Balog Tamás riporterek a Floridai Kennedy Űrközpontból jelentkeznek. Mindezeket megelőzően az M1-en a Jó világ május 26-i adásban is exkluzív interjú láthatnak a nézők a két magyar űrhajóssal.

A Duna Család-barát magazinjának nézői megtudhatták, milyen űrkutatásokkal képviseli Kapu Tibor a hazai tudományt a világ egyik legnagyobb technológiai kihívásában, és miként válhat ez a küldetés belépővé a globális űrpiacra a hazai tudományos intézmények és más innovatív iparági szereplők számára.

A kísérletekben azokra a területekre építettünk, amelyekben a magyar tudomány erősnek bizonyult az elmúlt száz évben: a molekuláris biológiára, a fundamentális fizikai vagy matematikai eljárásokra.

Annak köszönhetően, hogy a magyar kutatóintézetek és high tech cégek belépést nyerhetnek a nemzetközi űrállomás fedélzetére, hihetetlen jó referenciához juthatnak. A második űrkorszak kezdetén a globális és dinamikusan fejlődő űrpiacon mindez remek ajánlólevél, amit kutatásban vagy eszközfejlesztésben is hasznosíthatnak” – mondta az űrutazás jelentőségéről Balázs Boldizsár fizikus.

A HUNOR Magyar Űrhajós program kutatás-fejlesztési igazgatóhelyettese hozzátette, május 13-án megnyílik a HUNIVERZUM, a HUNOR-programhoz kapcsolódó látogatóközpont a Millenáris Parkban. Az interaktív kiállítótér a magyar űrtevékenység múltját, jelenét és jövőjét mutatja be élményszerű formában. A teljes beszélgetés újranézhető a Család-barát idézett adásában, további részletek a Kossuth Rádió Irány az űr! című kapcsolódó műsorában.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
2025. február 22., szombat

Oroszellenes Romániát lát Oroszország bukaresti nagykövete

Oroszország bukaresti nagykövete, Vladimir Lipaev interjút adott a HotNews.ro román nyelvű hírportálnak. A román médiának először nyilatkozó orosz diplomatát elsősorban a romániai elnökválasztásba való orosz beavatkozásról kérdezték.

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.